U subotu smo ugostili učenike i učitelje Osnovne škole Petefi Šandor iz Novog Sada. Dio je to Međunarodnog projekta Interaktivne otvorene škole „Panonska čarolija“ u koji smo uključeni. Kroz prezentacije, plakate, pisanje, crtanje, glumu, rad u radionicama upoznali smo sličnosti i različitosti među panonskim narodima – Baranjcima, Slavoncima, Slovacima, Mađarima i Srbima.
Učili smo se komunikaciji, kreativnosti, prihvaćanju različitosti i toleranciji kroz zabavu i ugodno druženje. Gosti iz Novog sada pokazali su nam svoje nošnje, narodne običaje, plesove, pjesmu te rad učenika u forum teatru koji je posebno zainteresirao prisutne. Naši su učenici pokazali svoje nošnje, ples, narodne običaje i glumu. Potom su nas zajednički poučili o svatovskim običajima naroda na području Panonske nizine. Iako su i danas prisutna neka tradicionalna načela, većina starih narodnih običaja je izgubljeno. No, bez obzira na razlike u običajima i one koje je zauvijek prekrila prošlost, jedan element će uvijek biti prisutan- ljubav prema odabranici i odabraniku.
Nakon programa sudionici projekta kušali su delicije sa „panonskog stola“. Našlo se tu pregršt slasnih slanih i slatkih delicija. Od kiflica i pogačica do mirisnih makovnjača. Nitko im nije mogao odoljeti. „Panonski stol“ su napravile naše mame i bake te mame i bake naših gostiju. Ovim putem im veliko hvala na trudu. Nakon ukusne okrijepe učenici i učiteljice su nastavili s radom u tri kreativne radionice – izrada čestitaka od perlica, posuda od gline i oslikavanje majica. Sav materijal potreban za radionice osigurala nam je Udruga za kulturu i sport dr. Ante Starčević i njihov predsjednik Krešimir Hornung. Zajednički rad u kreativnim radionicama bila je odlična prilika za sklapanje novih prijateljstava i razmjene iskustava. Kroz igru, smijeh, rad i razgovor vrijeme je proletjelo. Svoje šarene čestitke, unikatne glinene vaze i ručno oslikane majice učenici su s ponosom pokazivali prisutnima. No, kako svemu lijepom dođe kraj, tako se i ovaj susret bližio kraju. Ali neka, barem su nam ostala lijepa sjećanja. Nakon ovog dijela programa naši su gosti posjetili Osijek, te se vratili u Novi Sad sa željom da i mi dođemo kod njih. Poziv ćemo naravno prihvatiti. Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u ovom projektu, učenicima, učiteljima, roditeljima, bakama i djedovima, članovima KUD-a Zlatni klas i ostalim mještanima koji su doprinijeli svojim sudjelovanjem da naša „panonska čarolija“ bude čarobna. Za potpuni ugođaj pogledajte i našu foto galeriju.