Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

Ruksak pun kulture
Autor: Mladen Palić, 12. 6. 2013.

Ruksak (pun) kulture dio je kulturne politike Vlade za vrtiće, osnovne i srednje škole, odnosno, djeca od tri godine i učenici od 6 do 18 godina korisnici su ovoga Programa. Riječ je o zajedničkoj inicijativi Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i zajedničkom ulaganju područja obrazovanja i područja kulture na državnoj razini.

Ruksak (pun) kulture zajednički je poduhvat obrazovnog i kulturnog sektora na nacionalnoj i lokalnoj razini, a da su pritom uključene sve županije i općine, a planirano trajanje provedbe je 2013.-2020.

U prvoj fazi Ruksak je namijenjen vrtićima i školama koji su udaljeniji od gradskih središta i kojima su kulturni i umjetnički programi manje dostupni. U 2013. godini riječ je o pilot projektu u koji je uključeno 12 ustanova iz sustava obrazovanja, a među kojima se nalazi i OŠ „Vladimir Nazor“ Neviđane, kao jedina škola-sudionica u Zadarskoj županiji.

Ruksak (pun) kulture gostovao je u našoj školi 10.6.2013., sa predstavom Lasica na tavanu, u izvedbi glumica Studija Kubus iz Zagreba. Nakon predstave održana je likovna radionica za 61 učenika od 1. do 4. razreda na temu zdrave prehrane. Razredne učiteljice i učenici su sa oduševljenjem pozdravili ovaj program i prepuni pozitivnih dojmova ispratili goste iz Ministarstva kulture i Studija Kubus.

Svoje dojmove je podijelila s nama naša učenica Marija Mađerić iz 4. razreda, a kako nam je dobro bilo možete vidjeti u fotogaleriji.

Ruksak pun kulture

Dana 10. lipnja 2013. godine u našu školu došle su gospođe iz Ministarstva kulture, podijelile su nam bedževe i odglumile predstavu „Lasica na tavanu“. Mi učenici od prvog do četvrtog razreda pažljivo smo pratili njihovu predstavu. Predstava je počela s lasicom koja je bila jako gladna i željela se provući kroz rupu u zidu i doći na tavan pun špeka i kobasica. Kad se provukla kroz rupu i ugledala svoju omiljenu hranu, nije mogla prestati jesti. Lasica se toliko prejela masne hrane, da se udebljala i zaglavila  u rupi u zidu. Lasici je u pomoć priskočio štakor, koji je također na tavanu omastio brkove. Štakor je bio pametniji od lasice pa se nije prejeo. Savjetovao je lasicu da jede što više voća i povrća, te puno vježba. Štakor je lasici rekao: „S desne strane polje, s lijeve strane potok. Možete li lasice zamisliti bolje?“. Tako je lasica počela vježbati i nakon nekoliko dana smršavila i opet se mogla provući kroz rupu u zidu i izaći s tavana. Predstava mi se jako svidjela i shvatila sam kako uz vježbanje i zdravu hranu čuvamo svoje zdravlje.

Marija Mađerić, 4. razred