Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

BOOKMARK PROJEKT priveden kraju
Autor: Mladen Palić, 4. 11. 2013.

(BOOKMARK = straničnik, dočitnica, graničnik, knjižnik, listoznak, listokaz, štionik, obilježivač, obilježnik, čitača vrpca, čitaćica, straničnica, označnica, zalistnica, stranokazica, označivač...)

Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) svake godine organizira međunarodni Projekt Bookmark kome je cilj razmjena bookmarka odnosno straničnika između dviju škola. Povezivanje škola se odvija putem koordinatorice samog projekta (Breege O'Brien, Irska) sa jednom od prijavljenih škola diljem svijeta. Naša škola se po prvi put priključila projektu i prijavila četiri razreda, ukupno 45 zainteresiranih učenika (od 5. do 8. razreda). S učenicima su radile školska knjižničarka Nikolina Dolfić, nastavnica hrvatskog jezika Slađana Vranjković i vjeroučiteljica Iva Lilić Pekas. Za školu suradnicu dobili smo British International School, Lagos iz  Nigerije (www.bisnigeria.org). Sudjelovanjem u ovom projektu obilježil smo Mjesec školskih knjižnica koji se svake godine obilježava u listopadu. Projekt se odvijao u nekoliko faza. Prvi sat je bio rezerviran za upoznavanja s poviješću straničnika, učenje o zemlji suradnici te skiciranje vlastitog straničnika i zapisivanje potrebnih materijala za izradu.  Drugi sat izrađivali su se straničnici s ciljem da na neki način predstavljaju našu zemlju. Tako su učenici crtali prepoznatljive crveno-bijele kockice, Vukovarski vodotoranj, stabla masline, Nikolu Teslu, šegrta Hlapića, psa dalmatinca itd.  Paralelno se snimao video koji smo zajedno sa straničnicima poslati nigerijskim školarcima. Učenici su s velikim žarom i voljom pristupili ovom projektu i već su jako nestrpljivi da dobiju straničnike od svojih vršnjaka iz Nigerije.

Video koji smo snimili pogledajte na na Youtube-u: