Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

„MEA, MLAĐA SESTRA“ – nova knjiga za djecu književnice Mirjane Mrkele
Autor: Mladen Palić, 13. 12. 2014.

U srijedu, 3. prosinca, ugostili smo zadarsku književnicu Mirjanu Mrkelu. Povod njenom drugom posjetu našoj školi bio je izlazak njezine nove knjige za djecu „ Mea, mlađa sestra“, namijenjene višim razredima osnovne škole i srednjoškolcima.

Knjiga govori o djevojčici Lidiji, učenici 8. razreda, zaluđenoj matematikom, koja živi na selu i koja ima nekoliko problema koji je jako muče. Ne voli „vlaški“ naglasak kojim pričaju njezini roditelji, živcira ju rođak Marko, brine je u koju srednju školu će se upisati, hoće li pobijediti na natjecanju iz matematike, ludo je zaljubljena u dečka koji ju ni ne primjećuje, a pored svega još sazna kako će dobiti mlađu sestru. Roman je to pisan u formi toka misli glavne protagonistice. Mirjana je rekla kako nije imala problema s ulaskom u dječji način razmišljanja, a za ideju romana zaslužna je njezina prijateljica Tamara koja joj je ispričala kako je njoj bilo kada je saznala da će dobiti mlađu sestru.

Nekoliko učenika 7. razreda pročitali su knjigu, te su imali mnoštvo pitanja za Mirjanu, koja im je strpljivo odgovarala. Na kraju razgovora s Mirjanom organizirano je malo natjecanje u poznavanju nepoznatih riječi popisanih na kraju knjige. Učenica Antonela Bačinić znala je najviše odgovora i dobila je knjigu na poklon. Budući da je u knjizi na početku svakog poglavlja napisan matematički zadatak koji čitatelji trebaju riješiti, Mirjana je donijela i jednu matematičku slagalicu koju još nitko nije uspio složiti. Učenik Ante Benčić je pokušao, ali ni njemu to nije pošlo za rukom.

Bio je to jako ugodan susret, te se nadamo da će nam Mirjana još koji put doći u goste. Želimo joj da napiše još mnogo mnogo zanimljivih knjiga.