Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

Snalaženje u prostoru – izvanučionička nastava 3. razreda
Autor: Mladen Palić, 24. 9. 2015.

17.rujna 2015. učenici 3. razreda zajedno sa svojom učiteljicom odradili su prekrasan  školski sat izvan učionice.

Kako bi lakše svladali prvu nastavnu temu iz prirode i društva „Snalaženje u prostoru“, te ključne pojmove; stajalište, obzor(vidokrug, horizont), glavne i sporedne strane svijeta, učiteljica  i učenici dogovorili su se o mjestu izvođenja izvanučioničke nastave, polazištu, smjeru kretanja i odredištu, te vremenu koje je potrebno za izvođenje nastave i njezino trajanje.

Izvanučionička nastava započela je na školskom igralištu neposredno prije 12 sati. Sjeli smo u krug i skrenuli  pozornost na položaj Sunca. Sunce se točno u podne nalazi na najvišoj točki na nebu – na jugu. Jedan učenik stao je u krug i držao štap njegova sijena i sijena štapa pada ravno na sjever. Učenik je zatim ispružio svoje ruke, u smjeru učenikove lijeve ruke je istok, a desne zapad. Na taj način na kružnici obilježili smo glavne, a kasnije i sporedne strane svijeta.

Učiteljica je odvela učenike na vrh odabrane uzvisine – brdo pokraj škole „Vršak“.  Slikali smo se odredili naše stajalište i procijenili koliki nam je obzor tj, vidokrug odnosno horizont. Zaključili smo da vidimo skoro sve kuće u Neviđanima, susjedno selo Mrljane, našu školu, more, mjesta uz priobalje, planinu Velebit, Zadar i Biograd na Moru.

Zatim smo se spustili do podnožja odabrane uzvisine, te zaključili da među stablima maslina i smokava ništa drugo i nije u našem vidokrugu.

Prošetali smo i do mora 200 metara ispod naše škole. Zaključili smo da je naš vidokrug manji nego na brdu, ali ipak veći nego u podnožju brda.

Učiteljica : Martina Bojmić