preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Login
 
Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr
 

 



 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2010.

Ukupno: 358603
Ovaj mjesec: 1349
Danas: 21
ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?





 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Korisni linkovi







 



 

Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Poštujući prirodne zakonitosti našeg primorskoga zavičaja uredili smo naš školski vrt, s malo novca, ali s puno ljubavi prema kraju u kojemu živimo
Autor: Mladen Palić, 12. 12. 2019.

 

Preuređenje školskog vrta u našoj školi započelo je još prošle školske godine početkom listopada.

 

 


Vrt je  bio obrastao zubačom, u narodu poznatim pod nazivom troskot – vrtlarska noćna mora. Ova trava doslovce tjera ostale biljke i potiskuje ih i tako si radi prostor za sebe. Biljka je to koja naraste i preko 1m dužine po zemlji ide i do 35 cm dubine. Izračunato je da biljka može na jednom hektaru razviti oko 800 km podanaka koji nosi nekoliko milijuna pupoljka. U narodu za ovu biljku poznata je izreka „Koliko ga kusi, toliko ga busi“. Smatra se jednim od najotpornijih korova. Biljka je otporna na sušu i na mraz. Obrađena zemljišta preporuča se preorati u ljetnim danima kako bi se podanci izbacili na površinu, te ostavili da odumru na jakom suncu. Na području gdje biljka ima konkurenciju stvara uspravne i duge gornje listove kako bi se bolje izborila za svjetlost.

Nismo imali uvijete za preoravanje vrta u ljetnim danima, a i nismo mogli orati jer su posađene bile druge ukrasne biljke, koje bi na taj način uništili.

 Postoji još jedna mogućnost uništenja troskota, a to je polijevanjem cidokorom, ali i na taj način se uništavaju  okolne biljke i  dugoročno truje tlo, a nama je u planu bilo posaditi autohtone biljke otoka Pašmana, koje ćemo jednostavno presaditi iz naših brda u naš vrt i koristiti za izradu eko proizvoda u našoj školskoj zadruzi.

Zatečene ukrasne biljke koje su bile otprije posađene i kako nam je rečeno koje su bile jako skupo  plaćene nije bilo moguće ostaviti, zato što je korov „troskot“, oko njihovih žilica sapleo svoje korijenje i zajedno smo odlučili da je najbolje da većinu tih biljaka presadimo na drugi dio školskog vrta kod parkinga. U tome su nam pomogli učenici 7. r. Iva Stagličić, Katarina Jureško, Ivan Pedisić, Lovre Magić i Stipe Jureško.

 Učenici 8 .r. prošle godine, Mate Magić, Borna Benić, Luka Ugrinić, Sandro Fantov i Paško Ugrinić,  vrt su prekopali vilama „pirunicama“ u više navratan i na taj način čistili zemlju od „troskota“.

Krajem listopada dok je još bilo lijepih dana, a sadnja trajnica je i najpogodnija u to doba zato što će biljka s pravilno izvađenim korijenom biti zalivena jesenskim kišama i primit će se, zimus će mirovati, dok će u proljeće već pokazati svoje nove izdanke. Učenici 2. razreda posadili su autohtone biljke koje smo ubrali po našim brdima kadulju i smilje. Lavandu smo uglavnom sadili reznicama starih biljaka.

Krajem veljače , a početkom ožujka u učionicama 1. i 2. razreda učenici zajedno s učiteljicom Martinom Bojmić i učiteljem (voditeljem) Eko skupine Antoniom Petričevićem posijali su ukrasno cvijeće (Kadife i Vinke).

Ravnateljica Natasha Kraljev dala nam je novac za 4 velike lončanice (pitara) i novac za 4 vreće zemlje, to nam je ujedno bio i jedini trošak za sijanje, sadnju i uređenje vrta.

Poduzetnik Dino Kulonja darovao nam je  200 malih posudica za sijanje cvijeća. Hvala mu za to!

Kako je cvijeće uspiješno naraslo velik dio smo prodali u školskom holu zajedno s ŠZ „Boduli“, koju vodi prof. tal, jez. Marija Bobić, većinu sadnica su kupili naši učenici i njihovi roditelji. Zaradili smo 800 kn. Ostatak cvijeća posadili smo u školski vrt. Bliži nam se prosinac a cvijeće još cvijeta.

Uspješno smo napravili i  maceran i kremu od smilja.

 

Imamo još puno kreativne ideja za uređenje i održavanje vrta, te se nadamo se da će se projekt uređenja školskog vrta nastaviti kako je i planirano školskim godišnjim Kurikulumom.

 

 

Učiteljica: Martina Bojmić

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju