U Balotinoj rodnoj kući učenici su razgledali vrijednu etnološku zbirku Raklja, a muzejski postav osmišljen je tako da prati život i djelo Mije Mirkovića – Mate Balote od njegova djetinjstva, školovanja, života izvan Raklja, razdoblja znanstvenoga i književnoga djelovanja do neminovnoga povratka, što je obilježeno posjetom Pjesnikovu grobu.
Poseban dio u rodnoj kući čini Mirkovićevo - Balotino nasljeđe, među kojim se nalazi i ovaj tradicionalni školski projekt „Osluhni zavičaj – zove te pramaliće“, prvenstveno potaknut književnim stvaralaštvom, zbirkom pjesama Dragi kamen i romanom Tijesna zemlja. Tijesna zemlja nastala je u jednome dahu u vremenu od 6. prosinca 1940. do 9. siječnja 1941. godine, objavljena je 1946. godine i obuhvaća život Raklja u XIX. stoljeću. Dragi kamen je prvi put objavljen 1938. godine. U jednom i drugom djelu skupljeno je čitavo bogatstvo jednoga podneblja, prošlih vremena i duše tadašnjeg čovjeka.
Na grobu su učenice Deborah Catela, Karla Peruško i Anđela Knapić pjevale i kazivale Balotine stihove (Pramaliće, Kalavojna,, Pastirica), a po prvi put se čitalo i pismo Mati Baloti, ujedno ostvarenje učenice šestoga razreda Deborah Catela. Deborah se pismom obraća Baloti i izražava ponos što je i ona dio ove priče kojom se njeguje i promiče Balotino stvaralaštvo, ali i što je njoj samoj Mate Balota poticaj za pisanje. Na grobu su se čuli i stari narodni napjevi „Aj, koliko je od Učke do mora“ i „Spod mi Raklja sela“ u izvedbi pjevača KUD-a „M. Balota“ Nevije Grgorinić, Cvitka Brgića i Klaudija Knapića.
Nakon groblja uslijedilo je tradicionalno književno hodočašće stazama Tijesne zemlje i Dragoga kamena te dječje likovne i literarne radionice u starome Raklju, naokolo crkvice svete Agnije. Na putu do crkvice, stopljene s krajolikom, prirodu upotpunjavaju bijele kamene skulpture nastale u Međunarodnoj kiparskoj radionici u kamenolomu 2001. godine, a simboliziraju život i smisao života, njegovu ljepotu i težinu istovremeno.
Sveta Agneza (Agnija) zaštitinica je pastira, a njezin dan se slavi usred zime, 21. siječnja. Crkva je podignuta 1495. godine za vladavine mletačke obitelji Loredan koja je u to vrijeme kupila Rakalj i Barban za četrnaest tisuća dukata. Crkvica je mjesto brojnih okupljanja, a 2007. godine proglašena je najljepšim vidikovcem na likovnom i literarnom natječaju Turističke zajednice Istarske županije, kada je tadašnji učenik naše škole Luka Faraguna osvojio prvu nagradu i osigurao ovaj zasluženi status i priznanje ovomu mjestu.
Grb u obliku puža nalazi se na pročelju crkve, a on se nalazi i na zgradi škole u Raklju, odnosno nekadašnje palače Loredan iz 1637. godine. Škola Družbe svetoga Ćirila i Metoda otvorena je u ovoj zgradi godine 1904./1905. godine, iste školske godine kada je i mali Mijo Mirković krenuo u prvi razred. Za otvaranje Družbine škole zaslužan je Anton Mirković, Mijin otac, tadašnji župan sela.
Za crkvicu se veže i legenda o ukradenim i potopljenim zvonima koju smo zapisali.
Legenda o svetoj Agniji (Agnezi)
Povida se, da su jene noći za nevrimena došli Benečani z brodi u Luku pod starin Rakljon i, šuljajući se na vrh, kroz zidine, kalali zvona z crikve i ukrcali hi na brode doli u Luki. Nidan hi ni čuja, samo sveta Agnija ni spala. Ona njin ni dala da zvona ponesu kja, nego su se spod same crikve brodi prevrnuli z mornarima. Tote je more najdimbočije, je kuhalo veliko jugo. I dan danas, kada jugo jako zapuše, niki ljudi, a najviše stare žene, čuju glas zvona iz mora. Je bila jača sveta Agnija od svih Beneca.
U literarnoj radionici učenici su pisali stihove o zavičaju, ljepotama prirode, mirisima, zvukovima i bojama, osjećajima, mislima, asocijacijama… U likovnoj radionici slikali su crkvicu, more, obale, šumu uz more, lađe i brodove, nebo, galebove, panoramske vidike od Cresa, Labinštine, Kamenjaka, do Velebita …
Učenici produženoga boravka pripremali su se za projekt „Slavulja“ te su sa svojim učiteljicama upijali mirise kadulje, promatrali i opisivali ovu ljekovitu mediteransku biljku koja dobro uspijeva na prostorima staroga Raklja.
Školski projekt „Osluhni zavičaj-zove te pramaliće“ dio je 37. susreta na dragom kamenu i održava se svake godine krajem rujna. Projekt je u ovih desetak godina predstavljen na susretima kvalitetnih škola u Rijeci, Dubrovniku i Dublinu te učiteljima hrvatskoga jezika Istarske županije, ravnateljima osnovnih škola Istarske županije, istarskim osnovnim školama te Ekonomskoj školi Mije Mirkovića iz Rijeke, Osnovnoj školi Gračani iz Zagreba te Zakladnoj katoličkoj školi R. Haseka iz češkoga grada Jablonca nad Nisou s porukom „Dobar dan, Istra“ - „Dobar dan, Češka“.
Projekt je prožet tradicijom i suvremenošću, zavičaj i tradicija izvor su kreativnoga promišljanja, a djeci je zavičaj mjera svijeta. Usvajaju se znanja o obilježjima svoje kulture, ali se istovremeno uči da se kultura kroz povijest mijenja, osobito uslijed tehničko-tehnoloških utjecaja i napretka i zbog međukulturalnih dodira, a učenici promjene uočavaju na kulturi stanovanja, kulturi odijevanja, kulturi prehrane, kulturi odgoja i obrazovanja, ukupnoj kulturi znanja, ekološkoj kulturi. odnosno na materijalnoj, duhovnoj i društvenoj kulturi nekad i danas.
U iskonskoj povezanosti čovjeka i prirode, suradničkim ozračjem, timskim radom, u terenskoj i izvanučioničkoj nastavi, primijenjeni su suvremeni oblici rada, razvija se međusobna tolerancija, a učenici su uključeni i u proces socijalizacije. Ovime se pridonosi promjenama u svakodnevnom životu i radu škole s jedne strane, a s druge strane škola razvija svoju autentičnost i prepoznatljivost.
Cilj nam je dugoročno i trajno planiranje u odgoju i obrazovanju čime se pojam kulture ne svodi samo na očuvanje tradicije, već sadržaji, postupci i metode djelovanja škole razvijaju kulturni profil učenika i kulturu škole jer zavičaj nije samo kuća i dom, već je i više od toga. On je poticaj i pokretač za vlastiti bolji život, on je mogućnost za aktivno uključivanje u sve tokove i zahtjeve suvremenoga društva.
Romana Percan