preskoči na sadržaj
Vijesti

U Tupljaku promocija Domoće besede

Školski projekt „Domoća beseda“  u svojoj su školi, uspješno promovirali osnovci iz Područne škole u Tupljaku. Ova hvale vrijedna inicijativa potekla je iz glava triju učiteljica, Željke Fonović, Alenke Brenković i Gordane Fable, a vrijedni učenici prihvatili su se posla i preko ljetnih praznika skupili riječi iz kojih nastaje svojevrsni tupljačanski rječnik. Osim riječi u „Domoćoj besedi“ još se mogu naći likovni i literarni radovi, te prezimena i nadimci specifični za taj kraj.

Pred svojim roditeljima, ali i uzvanicima, poput Ivane Krištofić i Ljubice Lazarić, učiteljica koje su davnih 50 -ih tamo započele svoj učiteljski put, djeca su pročitala pjesme iz „Domoće besede“, zapjevali, ali i izveli kratku komičnu predstavu „po tupljačanski“. Po završetku promocije, umjesto klasičnih govora, učiteljice su pozvale prisutne da podjele svoja sjećanja na osnovnoškolske dane i Tupljak, što je potaknulo mnoge na govore oduševljenja.

      


O PROJEKTU DOMOĆA BESEDA  

Područna škola Tupljak je u subotu 20.02 2010. povodom Međunarodnog dana materinjeg jezika predstavila svoj projekt Domoća beseda.

Ideja za ovaj projekt inicirana je pred kraj prošle šk. god u mnogo skromnijem obliku od realiziranog. Učiteljice Željka Fonović i Alenka Brenković podijelile su učenicima listiće sa tri zadana slova abecede. Svatko je trebao zapisati što više autohtonih riječi koje započinju tim slovom.

Na početku ove šk. godine 2009/10  projekt su nastavile  učiteljice Željka Fonović i Gordana Fable. Po abecedi su zapisali sve pronađene riječi. Bilo ih je 1250 i bili su ugodno iznenađeni pa su krenuli u daljnja istraživanja pod motom Da se ne pozabi...

Istražili su na području Tukašćine prezimena, nadimke, narodne poslovice, autohtone riječi,  pisali po domoće i izradili ilustracije za svoju knjigu Domoće besede.  Nakon što su odabrali tiskaru za tiskanje knjige za financijsku pomoć obratili su svim privatnicima na području Tupljaka, Općini Pićan i Županijskom uredu za prosvjetu , kulturu i šport. Pomoć je uskoro pristigla. Projekt su sponzorirali:

U realizaciju projekta, pripremi teksta za tisak, izradi power-point prezentacije i slično, uključili su se i neki učitelji Matične škole.

Učenici, kojih u ovoj školi ima ukupno 17, sa svojim učiteljicama ostvarili su sebi postavljene zadatke: napisati mali rječnik autohtonih riječi, napraviti abecedu, sve radi njegovanja i očuvanja zavičajnog govora i isticanja ljepote zavičaja, razvijanja pozitivnog stava prema prošlosti , životu uopće i boljem međusobnomrazumijevanju i toleranciji.

Posebno je važno istaknuti sveukupno uključivanje roditejla i mještana u realizaciju projekta.

        U knjižici je pored rječnika tiskano pedesetak narodnih poslovica, dvadesetak literarnih uradaka na dijalektu pisanih na satovima hrvatskog jezika. Za ilustraciju su odabrani likovni radovi učenika sa sata likovne kulture na temu Voda je izvor života. Područje rada bilo je slikanje, a tehnika rada pastel. Za naslovnicu je odabran rad Caroline Celić, učenice četvrtog razreda.

     Predstavljanje knjige bila je prilika za još jedno cjelovečernje druženje roditelja, mještanja i djece koja su nas obradovala svojim nastupom. Kao gosti nastupili su i mali folkloraši KUD-a I. F. Zlatela iz Kršana. U školu su pozvane i sve učiteljice koje su nekad radile u Tupljaku. Mireli Vidak, sadašnjoj ravnateljici OŠ I.G. Kovačić Čepić, bilo je to prvo radno mjesto. Prisjetila se tih dana i pročitala svoje dvije pjesme. Ivana Krištofić, rođena Car, iz Crikvenice radila je kao mlada učiteljica u Istri. 1950-51 u Pazinu, a 1952. i 53. u Tupljaku. Tu je upoznala svoga budućeg supruga pok. Feruča Krištofića. Nakon Tupljaka, kad joj je ponuđen posao bliže Rijeci, otišla je i još tridesetak je godina radila na Grobinštini, Čavlima, Jelenju, Orehovici. Sa sjetom se prisjeća kako je u vrijeme kad je ona bila učiteljica u školi Tupljak bilo više djece, čak šesdeset iz Tupljaka, Brda, Gradinja. Radila je sama i vodila 6 razreda. Da bi mogla držati nastavu djeca su dolazila u školu u tri smjene: dva razreda ujutro, dva u sredini (među turnus) i dva popodne. Nekih se učenka još uvijek sjeća. Sjeća se kako je na izletu u Škocijansku jamu za ruku vodila malu Lauricu, pazila na Eđidia i malog Nina. Bila im je druga majka. Nakon nje u Tupljak su došle raditi Ljubica Lazarić i Ankica Sedlar iz Zagreba. Od tada u Tupljaku uvijek rade dvije učiteljice.

Vrijedne mame i none tukljačanskih učenika pripremile su domjenak sa domaćim istarskim specijalitetima.

        PŠ Tupljak je škola u kojoj se uvijek nešto događa. Škola u kojoj o odgoju i obrazovanju  djece ne brinu samo učiteljice, već prije svega roditelji koji se kad je to god moguće uključuju u sve aktivnosti škole, a ne izostaje ni pomoć i podrška društvene zajednice.

Knjižica Domaća beseda rezultat je takve suradnje.

 

                                                                                                        Zvjezdana Sinković



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 22. 2. 2010.

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Priznanje Mirotvorna škola 2020.

Priznanje

E-katalog knjižnice


Digitalni školski list


Videozapisi

Naše digitalne knjižice

Labinska republika

Virtualna knjižnica


Škola za život

TV prilozi o provođenju ekperimentalnog programa "Škola za život" u našoj školi:

 

Više o eksperimentalnom programu "Škola za život" u koji je uključena i naša škola možete saznati ovdje.


Digitalni sadržaji

 


 


Korisni linkovi

 


Preporučujemo
Lokalni mediji

Učenje i zabava

Korisni linkovi

Dnevni tisak

Časopisi
 • Enter
 • Bug
 • Drvo znanja
 • Meridijani


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju