preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Žubor

 


Projekt
Hrabri telefon

CARNet

Otvorite svoj elektronički identitet na CARNet mreži koji će vam omogućiti korištenje mnogobrojnih CARNetovih usluga.

Kako postati korisnik?

skole.hr

Školska učilica

Učenje na daljinu

Drvo znanja

AZOO

MZO

zbornica.com

Vijesti i događanja

20 godina Ekoškole „Vukomerec“

Što ne može čovjek, mogu ljudi!

Osnovna škola „Vukomerec“ nalazi se na istoku grada Zagreba. Ova godina za nas je posebna: obilježavamo 50. godišnjicu škole,  a ove godine - nakon 20 godina od uključivanja u program međunarodnih ekoškola i  uspješnog provođenja programa dobili smo i platinasti certifikat, odnosno najviši status. Što smo radili ovih 20 godina?


Glavni cilj bio je izgradnja svijesti naših učenika, a preko njih i njihovih obitelji i cijelog naselja o potrebi očuvanja okoliša, održivom razvoju, zbrinjavanju otpada, racionalnom korištenju vode i problemu njenog onečišćenja te potrebi štednje energije.

Prvih petnaestak godina našeg rada obilježile su izuzetno uspješne akcije prikupljanja starog papira, koje smo provodili 3 - 4 puta godišnje sve do 2018. godine u suradnji s Unija papirom. Iako smo više puta bili među najuspješnijim zagrebačkim školama sudionicama ovog projekta po godišnjoj količini prikupljenog papira, većim uspjehom smatramo uključivanje stanovnika naselja u projekt. Često su nam prilazili i sugrađani koji nemaju djecu u školi da bi se raspitali kada će biti sljedeća akcija skupljanja starog papira, jer ga imaju već puno prikupljenog doma.

Kad se osvrnemo na naših 20 godina kao ekoškole, vidimo da ih je najviše obilježila tema zbrinjavanja otpada: osim prikupljanja starog papira, prikupljamo i korištene baterije u suradnji sa tvrtkom Friš d.o.o. iz Križevaca, a od 2017. godine u suradnji s Udrugom Humana Nova održali smo nekoliko akcija prikupljanja rabljenog tekstila i sudjelovali u Europskom tjednu smanjenja otpada. Kao rezultat te suradnje stalno je postavljen kontejner za tekstil Humane Nove u školskom dvorištu koji koriste stanovnici naselja, što je posebno važno otkad su slični kontejneri Čistoće nestali sa zagrebačkih ulica.

U više navrata sudjelovali smo prikupljanjem plastičnih čepova u humanitarnoj akciji „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“.

Recikliranje i ponovna upotreba su česti i u radu školske zadruge „Žir“, pa smo tako na državnom natjecanju  2012. godine predstavili mini - plastenik načinjen od plastičnih boca, a njegovu veliku inačicu iste smo godine napravili u sklopu projektnog dana. Izrađivali smo torbe od starih traperica, ogrlice od recikliranog papira, tkali torbice za mobitele i jastučiće od pamučnih majica, promovirali povrat i recikliranje izradom  novčanika od Tetra pak ambalaže u okviru projekta Eko-paket.

Nastojali smo oživjeti i uljepšati svoju školu izradom okomitog vrta izrađenog od starih paleta, a posude za biljke izradili smo od plastičnih boca. U neke smo posadili ukrasno bilje, a za okomiti vrt u blagovaonici uzgajali smo začinsko bilje. Uređujemo školsko dvorište i unutrašnjost škole sadnjom ukrasnog bilja.

Višegodišnji projekt, koji nam je prirastao srcu, „A što ptice jedu zimi?“ obuhvaća izradu hranilica za ptice, najčešće od plastičnih boca, te punjenje hranilica tijekom jesenskih i zimskih mjeseci kao i u rano proljeće.

Istodobno učenici bilježe koje se vrste ptica i s kojom učestalošću pojavljuju na našim hranilicama pa tako uče i o pticama stanaricama u naseljima i našoj  odgovornosti prema njima jer smo promijenili njihova staništa i iskorjenjujemo biljke čijim su se sjemenkama prehranjivale zimi.

                           

Zanemareni i neiskorišteni mali vrt unutar škole  pretvorili smo u učionicu Prirode i Biologije sadnjom biljaka prizemnog sloja šume, za koji su izrađene i plastificirane kartice s imenima biljaka, kao i plakat s QR kodovima koji vode do internetskih stranica s podacima o biljkama. U tijeku je i izrada školske poučne staze.

Uz to redovito organiziramo u školi obilježavanje  Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove Zemlje, a često smo sudjelovali i na državnoj smotri predstavljajući školu kruhom od žira iz školskog dvorišta ili raznim jelima i sokom od koprive.

Važni datumi školske godine postali su Dan kravate, Svjetski dan zaštite životinja, Međunarodni dan močvara, Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda, Međunarodni dan bioraznolikosti i druge datume od ekološkog interesa.

Sudjelovali smo na Eko kvizu „Lijepa naša“, a posebno bilježimo osvojeno treće i peto mjesto na tom natjecanju ekoškola.

Tijekom godina  u školi su održavana brojna predavanja i radionice, ili su naši učenici obilazili institucije i sudjelovali u projektima Hrvatskog šumarskog instituta, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda, posjećivali Pročistač otpadnih voda, Botanički vrt u Zagrebu i sl. Više godina sudjelovali smo na Zagrebačkom energetskom tjednu.

U školi smo veliku brigu posvetili i zdravoj prehrani, od sudjelovanja u projektu popularizacije ekološki uzgojene hrane kod školske i predškolske djece „Imam pravo jesti zdravo!“ koji je organizirao Ekološki institut Ecologica u suradnji s Udrugom ekoloških poljoprivrednih proizvođača Hrvatske. Projekt se provodio uz pomoć njemačke zaklade za zaštitu okoliša DSU u suradnji s FiBL-om.

Projekt „Tjedan školskog doručka“ proveden je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. U suradnji sa školom Gömü Ortaokulu iz Emirdağa u  Turskoj proveden je eTwinning projekt „Eat what you grow“ koji  se sastojao od uzgoja vlastitog voća i povrća, brige o njemu te korištenja uzgojenog u školskoj  prehrani.

Također su naši prvašići  bili sudionici Školskog mednog dana, godinama obilježavamo Dan jabuka a sve to je dovelo do  uvođenja zdravijih namirnica u prehranu, u čemu veliku ulogu ima osoblje naše školske kuhinje.

Posebno mjesto u životu naše škole zauzima Projektni dan koji se održava na Dan planeta Zemlje. To je dan najživljih ekoloških aktivnosti u školi, ali nije jedini dan posvećen brizi za okoliš.

Tijekom ovih dvadeset godina briga za okoliš postala je naša svakodnevica. Nadamo se da  svojim aktivnostima uspijevamo brigu o okolišu usaditi u srca i umove generacija naših učenika, njihovih obitelji, djelatnika naše škole i tako bar malo doprinijeti očuvaju Zemlje za naše potomke.

                                             

                                                    Ekokoordinatorice Marija Sandrić i Vesna Vukojević



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ana Rajić   datum: 5. 7. 2024.

Knjižnica



Zapošljavanje

Udžbenici

GDPR

e-Dnevnik


Tražilica

Brojač posjeta
Ispis statistike od 31. 5. 2010.

Ukupno: 665631

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Raspored zvona

Prije podne:

1. sat 8.00 - 8.45
2. sat 8.50 - 9.35
3. sat 9.45 - 10.30
4. sat 10.40 - 11.25
5. sat 11.30 - 12.15
6. sat 12.20 - 13.05

Poslije podne:

0. sat 13.10 - 13.55
1. sat 14.00 - 14.45
2. sat 14.50 - 15.35
3. sat  15.45 - 16.30
4. sat 16.40 - 17.25
5. sat 17.30 - 18.15
6. sat 18.20 - 19.05

 


Oglasna ploča

Anketa
Koliko vremena dnevno provodim za računalom (prosječno)?








Poveznice

Dokumenti




preskoči na navigaciju