Uz stručno vodstvo sestre bazilijanke glagoljaši su razgledali Grkokatoličku katedralu Presvetoga Trojstva, biskupsku rezidenciju, riznicu i knjižnicu u kojoj se čuvaju primjerci knjiga iz 15. i 16.st. Na uređenju crkve u neogotičkom stilu radio je Herman Bollé od 1895. do 1897. Radove su izvodili najbolji graditelji, stolari, majstori umjetničkog obrta, a ikonostas su oslikali poznati slikari hrvatske moderne: Celestin Mato Medović, Bela Čikoš- Sesija, Ferdo Kovačević i Ivan Tišov.
Crkva Sv.Križa spominje se već u 13.st. i čuva jedinstveni barokni mramorni oltar Sv.Križa iz 1756. godine, rad Francesca Robbe. Lukom svetišta prevladava slika Otona Ivekovića s prikazom povijesnog događaja „krvavoga križevačkog sabora“ koji se dogodio 1397.godine. Tada je kralj Žigmund na prijevaru dao ubiti bana Stjepana Lackovića i njegove pristaše.
Šetnja gradom: crkva Sv.Ane, zgrada bivše sinagoge, zgrada munjare iz 1912.godine s pločom posvećenom prvom hrvatskom zrakoplovcu Dragutinu Novaku koji je 1910. u Zagrebu letio na Penkalinom zrakoplovu, spomenik pjesniku i putopiscu Antunu Nemčiću.
Vožnjom do Kalnika, vinogradi, brežuljci s mnoštvom malih kapelica. U Kalniku Biblijski vrt mira iz 2000. godine, Međunarodne godine mira, s 33 drvene skulpture Staroga i Novoga zavjeta, radova hrvatskih kipara. Zaštitnik Župe Kalnik je sv. Brcko, učenik sv. Martina. U župnoj crkvi su vrijedne gotičke freske iz 14. i 16. stoljeća. Uz crkvu je „stopa sv. Martina“ – Europska mreža kulturnih centara sv.Martina. Podno starog grada Veliki Kalnik, na 480 metara visine, nalazi se Planinarski dom Kalnik. Prekrasan pogled,sunčanje,šetnja, izvrstan ručak uz preslasne palačinke. Pogledajte fotografije.
Nina Mulc



