preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zadarski otoci Zadar

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2011.

Ukupno: 718180
Ovaj mjesec: 8957
Ovaj tjedan: 969
Danas: 53
Školski list

Prvi broj školskog lista OZ izašao je u rujnu 2015.

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa web www.skole.hr?




Pogodi pravi koš

pogodipravikos logo

e-Dnevnik

INFORMACIJE O SUSTAVU e-Dnevnik

Od početka šk.god. 2015./2016. u našoj školi se uvodi sustav e-Dnevnik. S ciljem što boljeg upoznavanja učitelja, stručnih suradnika, učenika i roditelja s novim sustavom vođenja pedagoške dokumentacije i novim načinima uvida roditelja u uspjeh učenika u prilogu donosimo upustva za sve učesnike novog sustava.

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
JEZIK U UPORABI: KOJIM JEZIKOM GOVORI HRVATSKA GLAZBA?
Autor: Administrator , 12. 3. 2015.

Zanimljiva radionica o hrvatskom jeziku u hrvatskoj glazbi održala u našoj knjižnici 10. ožujka 2015. godine. Vodile su je studentice kroatistike Karmela Jelčić i Zrinka Trusić koje su došle sa svojim profesorima Sanjom Baričević i Vicom Šunjićem s Odsjeka za hrvatski jezik i književnost u Zadru. Učenici 7. d razreda sa svojom su profesoricom i razrednicom Vesnom Dunatov vrlo živo i aktivno sudjelovali u razgovorima i analizama hrvatskih pjesama koje su aktualne, na koje nailazimo slušajući radio ili gledajući televizijski program, ali i pretražujući Internet. 


Dakako, učenici su pokazali i vrlo dobro poznavanje hrvatkoga jezika u jednoj od radionica. Razgovaralo se o glazbi kao mediju koji na neki način utječe na naš identitet i izgradnju osobnosti, o glazbi koja može biti stil života, koja je pokušala mijenjati svijet, utjecati na politiku, ali uvijek pozivajući na mir i ljubav. O žanrovima i podžanrovima te karakteristikama tekstova pjesama najviše se razgovaralo. Učenici su prepoznali tradicionalne međimurske, dalmatinske i slavonske pjesme uočivši koliko je bogatstvo u glazbi i sam hrvatski dijaletktalni jezik, ali isto tako pop i rock tekstove socijalno ili ljubavno angažirane. Uspoređivali su ih s pop i zabavnim pjesmama koje se sve više i više svojim karakteristikama izdvajaju iz tih žanrova i zapravo graniče s nesumnjivo lošom i besmislenom glazbom i postaju tzv. cajke. A o porukama koje te pjesme šalju najviše se vodilo polemika, postavljala su se mnoga pitanja, dobivali različiti odgovori i uspoređivalo se s porukama koje primamo npr. iz rock pjesama. Bez obzira na različite ukuse među učenicima, svi su došli do istog zaključka: poruke tzv. zabavne ili pop glazbe danas su posve nejasne, trivijalne, nekvalitetne i u konačnici nerazumljive. Poruke pjesama rock izvođača socijalno su angažirane i ljubavne tematike koje u najvećoj mjeri pozivaju na ljubav, potiču na razmišljanje i buđenje svijesti o društvenim zbivanjima i problemima, tj. stvarnosti. U pregledu fotografija mogu se iščitati pojedini slajdovi prezentacija i radionica. Pohvale studenticama Karmeli i Zrinki koje su izvrsno vodile razgovore i radionicu, ali i učenicima koji su sa zanimanjem sudjelovali i razgovarali o temi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju