preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zdenka Turkovića Kutjevo

Login
Korisni linkovi

Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

 

E-usmjeravanje

Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 10. 2017.

Ukupno: 294416
Ovaj mjesec: 1841
Ovaj tjedan: 835
Danas: 46
Vremenska prognoza

"Plastičnim čepovima do skupih lijekova"

Šah uz školu

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Climate Heroes On a mission to Protect Our Future! - eTwinning projekt
Autor: Marijana Karničnik, 20. 5. 2024.

Planet na kojem živimo je nevjerojatno lijep i raznolik no postojanje života na njemu u potpunosti ovisi o njegovoj stabilnosti. Posljednjih godina čovječanstvo se suočilo s brojnim prirodnim katastrofama, a broj žrtava sve je veći. Najveći utjecaj u svemu tome imamo mi, ljudi. Prema UNISDR-u (United Nations Office for Disaster Risk Reduction) te katastrofe se ne mogu više nazivati prirodnim jer su većinom rezultat nepažnje i neadekvatnog ljudskog utjecaja. Ovim projektom željeli smo poučiti učenike da svatko treba dati svoj doprinos u aktivnostima koje će nam omogućiti da ovakve katastrofe smanjimo na najmanju moguću mjeru.


U projektu su, uz naše učenike 5.a, 5.c, 7.a i 8.a razreda, sudjelovali učenici iz Turske, Gruzije i Portugala. Mentor našim učenicima je učiteljica Marijana Karničnik. Autorice projekta su kolegice Lia Sartania iz Gruzije i Sevinç Kılıç iz Turske.

Nakon uobičajenih početnih aktivnosti, izrade i izbora loga i slogana projekta, krenuli smo s istraživanjima vezanima uz temu projekta. Gledali smo filmove i prezentacije o prirodnim katastrofama te pretraživali podatke na internetu.

Učenici su sudjelovali na međunarodnoj dječjoj konferenciji s temom "Natural disasters, risks and ways of their prevention". Našu su školu na konferenciji odlično predstavile učenice Mia Grlić i Paola Mikša. Tijekom konferencije upoznale su svoje kolege s utjecajem koji povećanje temperature mora i oceana te povećanje razine mora ima na učestalost i snagu oluja i uragana.

Sudjelovali smo na webinaru koji su za nas organizirali autori projekta na kojem je predavačica bila gošća iz gruzijskog Ministarstva poljoprivrede i zaštite okoliša, stručnjakinja za klimatske promjene Nino Tabatadze.

Zajedničkim radom partneri iz svih škola pripremili su eknjigu o prirodnim katastrofama u kojoj je svaka škola trebala opisati jednu prirodnu katastrofu, što napraviti prije, tijekom i poslije te prirodne katastrofe. Učenici su istražili moguća rješenja prevencije najozbiljnijih posljedica.
Poveznica na eknjigu:
https://read.bookcreator.com/HKKGePXq9AMBksJv79g3YGWWjw73/jMIpLqunTN-cEWzIyepBKg

Učenici su pripremili izložbu radova s temom prirodnih katastrofa koje su izradili uz pomoć umjetne inteligencije.

Obilježili smo Dan planeta Zemlje pod sloganom "Take care of the Earth! It's your home!"
Učenici su na nastavi matematike osmišljavali zadatke vezane uz klimatske promjene i zaštitu okoliša, ovisno o slici koju su dobili na igraćoj kocki te rješavali  nastavne listiće s temom zaštite okoliša.

Projektni partneri izradili su brošuru za roditelje na kojoj su predstavili naš projekt.

Uz ovaj projekt učenici su stekli znanja koja će im koristiti u budućem životu.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju