preskoči na sadržaj

Ekonomska škola Vukovar

Vijesti iz školske knjižnice

Tjedan zabranjenih knjiga

Autor: Marija Bratonja, 3. 10. 2023.

Ako ste mislili da su zabrane knjiga nešto što se događalo u davnoj prošlosti, varate se. Nedavno je jedna politička stranka u Hrvatskoj dala primjere nekoliko djela koje smatraju nepoćudnima te su usvojili prijedlog da se Ministarstvu znanosti i obrazovanja te Agenciji za odgoj i obrazovanje da preporuka da se takvi školski materijali zabrane...

Kroz godine su se brojne knjige, najčešće u SAD-u, našle na listi zabranjenih u školama. Nisu smjele biti dio lektire niti ih je bilo moguće posuditi u školskoj knjižnici. Jedna je škola u Nashvillu, u SAD-u, maknula s polica knjižnice sve Harry Potter knjige i čak su poslali i obavijest roditeljima da ih opomenu da ne dopuštaju djeci čitati ove knjige jer su u njima čarolije koje su prave i ako ih netko čita može prizvati zle duhove. Ovo ni nije prvi put da su Harry Potter knjige bile zabranjene. Dogodilo se to još nekoliko puta, a prozvane su nasilnima i sotonističkima.

Knjiga po kojoj je nastala jedna od najpoznatijih Netflixovih serija, 13 razloga J. Ashera,  je po izlasku i sama bila kontroverzna jednako kao i serija. Bila je zabranjena u mnogim školama zbog sadržaja jer su mislili da popularizira samoubojstvo. Još jedna od knjiga koja se smatra klasicima, ali to nije uvijek bilo tako je Salingerov Lovac u žitu. Danas se čita kao lektira, a prije je bila zabranjena u školama jer su profesori bili zabrinuti zbog vulgarnosti u njoj. Dnevnik Anne Frank je jedna od onih lektira koju se čak i čita sa zanimanjem jer je drugačija i pisana na malo zanimljiviji način. Ipak, priča Anne Frank je za neke škole bila problematična, a nedavno je jedna učiteljica u teksaškom Hamshireu dobila otkaz nakon što je pročitala odlomak iz Dnevnika Anne Frank: Grafička adaptacija, grafičke verzije te knjige, namijenjene mladim čitateljima. U slučaju Orwellove Životinjske farme reagirali su roditelji, a ne učitelji. Knjigu su po izlasku uspjeli izgurati iz nekoliko škola jer je po njima ta knjiga komunistička propaganda i ništa više. Knjiga koja je prodana u milijunima primjeraka 2003. godine i hvaljena na sve strane, školama nije bila dovoljno dobra. Za Hosseinija i njegovog Goniča zmajeva tvrdili su da ima seksualnog nasilja te da poziva na terorizam i da promiče islam.

Jedna od najzabranjivanijih knjiga svih vremena u Americi je čuvena “Sluškinjina priča” spisateljice Margaret Atwood. No, Atwood se protiv cenzure knjiga odlučila boriti na vrlo domišljat način te se udružila sa svojim izdavačem, Penguin Random House, kako bi stvorili izdanje “Sluškinjine priče” - otporno na vatru. “Sluškinjina priča”, objavljena 1985. godine, poslužila je i kao inspiracija za istoimenu hit seriju koja je trenutno u svojoj šestoj sezoni, a postala je i međunarodni simbol feminističke borbe.  

-Nadajmo se da nećemo doći do faze masovnog spaljivanja knjiga, kao u “Fahrenheitu 451”- rekla je Atwood u izjavi referirajući se na kultni roman Raya Bradburyja.

- Ali ako se to i dogodi, nadajmo se da će se neke knjige pokazati nezapaljivima - da će se nastaviti širiti potajno, kao što se to uostalom događalo i sa zabranjenim knjigama u Sovjetskom Savezu - kazala je.

Nadamo se i mi! A sve ove, nekad zabranjene knjige, možete posuditi i u našoj školskoj knjižnici.








Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 

 

 

Priloženi dokumenti:
R-9.9.2024. - odjeli svi-1.xlsx

 
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

 

 

 

 
 

 


 

 
Ispis statistike od 22. 1. 2011.

Ukupno: 976056
Ovaj mjesec: 6073
Danas: 96
 

Trenutno online:

 
 > O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice
CMS za škole logo
Ekonomska škola Vukovar / Stjepana Filipovića 6, HR-32010 Vukovar / ss-ekonomska-vu.skole.hr / ured@ss-ekonomska-vu.skole.hr
preskoči na navigaciju