1998.g. HEP-u je uskraćeno preuzimanje el.energije iz NEK, jer su se osamostaljivanjem država odnosi između dva partnera počeli komplicirati. Od 2003. g. RH ponovo dobiva električnu energiju iz NEK-a.
Elektrana je priključena na 400 kV mrežu. Generator je snage 696 MW, a spojen je preko dva transformatora na rasklopno postrojenje iz kojeg ”izlaze” 4 dalekovoda 400 kV – po 1 prema Mariboru i Ljubljani te 2 prema Zagrebu. NE Krško pokriva prosječno od 15 do 18 % hrvatskih potreba za električnom energijom. Godišnja proizvodnja NEK je oko 5,5 milijardi kWh.
Prema pokazateljima pogonske efikasnosti 2007.g. (Performance Indicator Indeks), NEK je svrstana u gornju četvrtinu najboljih nuklearnih elektrana u svijetu.
Prva nuklearna elektrana na svijetu puštena je u pogon 1950. godine u Rusiji, a danas ih je u 31 zemlji čak 440 (samo u Francuskoj 59 !).
NEK - Westinghouseov nuklearni reaktor
Nuklearnu elektranu Krško ponovo smo posjetili 26. ožujka 2014.g – 26 odličnih učenika iz nekoliko razreda (3.b, 3.d, 3.g, 4.e, 4.f) i četiri profesorice. Stručno – turističke obilaske ”Nuklearke” organizira svake srijede Tehnički muzej u suradnji s HEP-om, a financira NEK i HEP. Organizator i vodič bio nam je g. Renato Filipin, dipl.inž.elektrotehnike.
Termin za posjetu rezervira se mjesecima unaprijed te se naša škola uvijek predbilježi u tekućoj za sljedeću školsku godinu! NEK zahtijeva dva tjedna prije dolaska popis svih gostiju s brojevima O.I. ili putovnica, na ulasku u elektranu prolazi se kroz nekoliko kontrola i pretraživanja, zabranjeno je fotografiranje... Sigurnosne mjere su gotovo fascinantne. Proveli su nas po najvažnijim dijelovima elektrane, razgled je trajao oko 2 sata, vodiči vrlo ljubazni i zanimljivi. Sa zadovoljstvom su odgovarali na naša brojna pitanja, a u stopu su nas pratila dva ozbiljna zaštitara čije su ”dimenzije” izazivale prilično strahopoštovanje. Naravno da nismo ulazili u reaktorsku zgradu (u kojoj je zračenje opasno), a ni sami uposlenici nemaju taj ”običaj” – tamo sve radnje izvode roboti i automatizirana tehnika! Teško je zamisliti da:
• 1 kg U235 nadomješćuje 2000 – 3000 t ugljena ili 1600 t benzina!
Fotografije učenika i nastavnika Elektrotehničke škole u NE Krško su dostupne ::ovdje::