preskoči na sadržaj

Srednja škola Ivana Lucića Trogir

Login
Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Facebook škole

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 2. 2021.

Ukupno: 101251
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
*** Otvorenje izložbe ***
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 20. 5. 2022.


Pogledajte fotografije i videa s otvorenja izložbe "Škatula maloga raja: trogirske legende i priče"

 

Poštovani posjetitelji, poštovani ravnatelju, dragi profesori, učenici, svi prijatelji baštine i naše škole, dobrodošli na otvorenje naše izložbe „Škatula maloga raja: trogirske legende i priče“

Ova izložba nastala je u okviru projekta „Čuvari baštine“ Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, a zadana tema bila je „Naše užance“ i odnosi se na nematerijalnu kulturnu baštinu.

Drugu godinu za redom, simbolično na današnji Svjetski dan muzeja, uspješno otvaramo i  realiziramo izložbu u ovom prostoru atrija Muzeja grada Trogira, a ne trebamo spominjati da naša suradnja ima tradiciju i s prethodnim generacijama učenika, stoga srdačno zahvaljujemo djelatnicima Muzeja grada Trogira na gostoprimstvu, susretljivosti i uvijek rado pruženoj podršci i savjetima. Također, želimo zahvaliti Konzervatorskom odjelu u Trogiru Ministarstva kulture i medija na suradnji i  pročelnici gđi Jasni Popović na uvijek rado pruženoj edukaciji.

Danas vam predstavljamo 16 kreativnih plakata inspiriranih trogirskim legendama i pričama, njihovim likovima i motivima. Tu su Vandana i Dolen, Zlatimir i Dobrica, Kamerlengova kćer, Zaručnica Sunca, Pajtunove kćeri, sestre Doroteja, Jelisava i Marija, potonuli brod kapetana Mavre, baba Roga, Macarolčić…možda smo neke propustili, no ono što je bitno, spoznali smo bogatsvo trogirske usmene tradicije kao i moć žive, pisane i usmene, riječi. Glavni izvor informacija bile su nam legende koje je zapisivao Ante Ivačić, a Matica hrvatske ih je sakupila i objavila u knjizi pod nazivom Trogirske legende. Izložbu smo multimedijalno obogatili pa posjetitelji mogu čitati QR kodove i pogledati videouratke koje smo snimili inspirirani trogirskim legendama. Neke legende čitali smo na različitim stranim jezicima želeći ih na taj  način približiti turistima, a na svoj način, prepuni mladenačkog duha, nastojali smo naše legende prenijeti mlađoj generaciji pa smo ih prepričavali i interpretirali preko TikTok društvene mreže.

Sve ovo je rezultat našeg timskog rada, no nije s nama učenicima uvijek jednostavno. Vrlo dobro to znaju naše mentorice, no u konačnici sve se isplati, pa čak i njihova nerviranja na našu lakoću življenja, kad vidimo rezultate rada i vlastite kreativnosti.

Volimo ovaj trenutni osjećaj zajedništva i pripadnosti na mjestu kao što je Muzej jer on naglašava važnost svih nas u ovom gradu, naglašava osjećaj da smo puno toga u nasljeđe primili i da to možemo i moramo prenijeti generacijama iza nas, a osim toga lijep je osjećaj aktivnog djelovanja u svom gradu.

Vjerujemo da nam ljubitelji i poznavatelji naše kulturne baštine neće zamjeriti ako smo imali kakve propuste. Mi znamo da mjesta za napredak i nadogradnju znanja uvijek ima, ali sudjelujući u ovakvim projektima polako, ali sigurno postajemo kreativni posrednici baštine.

Za kraj ostaje poruka da čuvamo svoju usmenu tradiciju, svoj govoe, dijalekt, običaje, znanja, vještine, pjesme i plesove, jer naš Trogir, naš grad muzej, nije samo kameni ljepotan već obiluje „živom baštinom“ koje možda često nismo ni svjesni ili je shvaćamo zdravo za gotovo. U očuvanju nematerijalne kulturne baštine ključni su ljudi, ključni smo mi i zato postanimo i ostanimo čuvari baštine!

Poštovani posjetitelji, izložba je otvorena, a mi vam još jednom zahvaljujemo na dolasku i želimo vam da uživate u našim vizualnim ostvarajima i doživljajima trogirskih legendi i priča.

  •  




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju