preskoči na sadržaj

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar

Login
e-POTVRDE

 

Dragi roditelji i učenici,

osim u tajništvu škole potvrde o školovanju možete preuzeti i iz aplikacije e-Dnevnik

Ovom je e-uslugom omogućeno izdavanje potvrda o trenutnom statusu školovanja za učenike osnovnih i srednjih škola.

Prijava se vrši AAI identitetom (za učenike, podaci kojima ulazite u e-Dnevnik) ili pristupnim podacima u sustavu e-Građani (roditelji preko ePass korisničkog imena i lozinke, bankovnih tokena ili mobilnih aplikacija, smart kartica, elektroničke osobne iskaznice – eOI itd.)

Korisnik s desne strane, u izborniku, može uz ostale podatke, vidjeti i novu rubriku Ispis potvrda. Odabirom navedene rubrike otvara se sučelje gdje se bira ime učenika i svrha dobivanja potvrde (u padajućem izborniku).

Potvrdu je moguće generirati u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u program i razred, odnosno da ima status redovitog učenika. Tako se naprimjer potvrde mogu dobiti u svrhu:

  • ostvarivanja prava na učenički prijevoz
  • ostvarivanja prava na dječji doplatak
  • smještaja u učeničkom domu
  • stipendiranja
  • ostvarivanja prava na socijalnu pomoć
  • i drugo.

Potvrde se spremaju u mapu Moje potvrde i od tamo se mogu ponovno dohvaćati.
Ova potvrda vrijedi u digitalnom obliku (pravovaljana je), ali i kao isprintani dokument do 3 mjeseca.

e-DNEVNIK

 

KALENDAR
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

KORISNI LINKOVI
Vijesti iz škola
Anketa
Koliko dugo provodiš vremena na Facebook-u?






Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 8. 2016.

Ukupno: 346113
Ovaj mjesec: 155
Ovaj tjedan: 221
Danas: 101
FACEBOOK NAŠE ŠKOLE

INFO ZA OSMAŠE !

  

INFO za OSMAŠE!!!

 

POSJETI...

  logoKLOOZ klub mladih

 
VIJESTI
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KREATIVNA RADIONICA ŠIVANJA PAŠKE ČIPKE U ŠKOLI PRIMIJENJENE UMJETNOSTI I DIZAJNA
Autor: Administrator , 7. 2. 2017.

U sklopu projekta Kreativna radionica – šivanje paške čipke , voditeljice Tania Jurlina, prof. i Marija Dorčić, prof. u suradnji s Udrugom paških čipkarica Frane Budak organizirale su  radionicu izrade paške čipke koja se održala 27., 28. 1.  i  4.2. u prostorijama naše škole. Na radionici je sudjelovalo 35 polaznika – učenika i profesora, a svi sudionici dobili su potreban pribor i materijal za šivanje paške čipke.

Čipkarstvo je specifičan oblik tekstilnog rukotvorstva čiji  predmet izrade je ukrasna tvorba - čipka. Dvije osnovne tehnike izrade čipke su šivanje iglom (čipka na iglu) i preplitanje niti pomoću batića (čipka na batiće).

Paška čipka se šije iglom. Odlikuje se iznimnom ljepotom uzoraka, kvalitetom i načinom izrade te višestoljetnom tradicijom. Prema predaji čipkarstvo se u Pagu pojavilo u 14. stoljeću kada je u Pag iz Venecije stigla djevojka koja je znala šivati čipku. Postala je benediktinka i svoje je znanje prenijela drugim redovnicima i tako se čipkarstvo u Pagu održalo prije svega zahvaljujući paškim benediktinkama.

U prošlosti nisu postojale šablone ili nacrti za izradu čipki već se način izrade prenosio sa koljena na koljeno, s majki na kćeri usmenom predajom i praktičnim radom.

Paška čipka prvi put je službeno predstavljena na „Izložbi ručnih radova pučkih škola" 1880. godine u Splitu. Na izloži u Parizu 1939. godine dobila je zlatnu paketu kao iznimno vrijedan ručni rad.

Frane Budak, gradonačelnik Paga, 1906. god. utemeljio je Čipkarsku školu. Društvo paških čipkarica "Frane Budak", utemeljeno 1997. godine, organiziralo je prvu izložbu paške čipke u Pagu i uredilo Galeriju paške čipke.

Od 1998. do 2011. paška čipka je izložena u Izraelu, Italiji, SAD, Finskoj, Belgiji, Sloveniji, Mađarskoj, Austriji, Francuskoj, Češkoj, Japanu i u Poljskoj.

2010. god. paška čipka uvrštena je na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine svijeta zajedno sa hvarskom i lepoglavskom čipkom.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju