preskoči na sadržaj

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar

Login
e-POTVRDE

 

Dragi roditelji i učenici,

osim u tajništvu škole potvrde o školovanju možete preuzeti i iz aplikacije e-Dnevnik

Ovom je e-uslugom omogućeno izdavanje potvrda o trenutnom statusu školovanja za učenike osnovnih i srednjih škola.

Prijava se vrši AAI identitetom (za učenike, podaci kojima ulazite u e-Dnevnik) ili pristupnim podacima u sustavu e-Građani (roditelji preko ePass korisničkog imena i lozinke, bankovnih tokena ili mobilnih aplikacija, smart kartica, elektroničke osobne iskaznice – eOI itd.)

Korisnik s desne strane, u izborniku, može uz ostale podatke, vidjeti i novu rubriku Ispis potvrda. Odabirom navedene rubrike otvara se sučelje gdje se bira ime učenika i svrha dobivanja potvrde (u padajućem izborniku).

Potvrdu je moguće generirati u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u program i razred, odnosno da ima status redovitog učenika. Tako se naprimjer potvrde mogu dobiti u svrhu:

  • ostvarivanja prava na učenički prijevoz
  • ostvarivanja prava na dječji doplatak
  • smještaja u učeničkom domu
  • stipendiranja
  • ostvarivanja prava na socijalnu pomoć
  • i drugo.

Potvrde se spremaju u mapu Moje potvrde i od tamo se mogu ponovno dohvaćati.
Ova potvrda vrijedi u digitalnom obliku (pravovaljana je), ali i kao isprintani dokument do 3 mjeseca.

e-DNEVNIK

 

KALENDAR
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

KORISNI LINKOVI
Vijesti iz škola
Anketa
Koliko dugo provodiš vremena na Facebook-u?






Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 8. 2016.

Ukupno: 346113
Ovaj mjesec: 155
Ovaj tjedan: 221
Danas: 101
FACEBOOK NAŠE ŠKOLE

INFO ZA OSMAŠE !

  

INFO za OSMAŠE!!!

 

POSJETI...

  logoKLOOZ klub mladih

 
VIJESTI
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Županijska smotra ART DIZAJN 2020.
Autor: Administrator , 28. 1. 2020.

I ove godine održat će se Županijska smotra Art dizajn učenika srednjih škola Zadarske županije.

Dozvoljeno je sudjelovati s više radova u različitim tehnikama. Učenici slobodno mogu koristiti  kako tradicionalne tako i suvremene tehnike konceptualne prirode.

Svi radovi moraju imati napisano ime i prezime učenika, školu, razred, ime i prezime mentora, naziv i tehniku rada. Svaka škola dužna je dostaviti kompletan popis radova s gore navedenim podacima.

Sve radove treba dostaviti u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna do utorka 31. ožujka 2020.

Otvaranje izložbe uz prigodni program bit će 28. travnja 2020. u 12 sati u crkvi Sv. Dominika.

Tema ovogodišnje smotre je: SMRT – UMJETNOST ŽIVOTA            

U bilo kojoj umjetnosti, likovnoj, glazbenoj, književnosti … želimo li postići jak emotivni utisak koristit ćemo se – kontrastom. Kontrast likova/pojmova/slika mora svojom suprotnošću isticati odlike onog drugog.

Kako u umjetnosti, tako i u životu! Definicija samog života širok je pojam i veliki izazov. Međutim, u usporedbi sa svojim kontrastom – definicija života sama se nudi: život je suprotnost smrti! Rječnik Simbola kaže: ,Smrt označuje apsolutni svršetak nečega stvarnog: čovjeka, životinje, biljke, prijateljstva, savezništva, mira, epohe.' Pričamo kako o materijalnom kraju tako i o psihičkom. Smrt je svakodnevno u našem govoru; ,umiremo od smijeha' ili se ,nasmrt dosađujemo' pa ipak od same teme smrti zaziremo. Ili kao što je rimski filozof Seneka rekao: ,Ne bojimo se smrti, nego razmišljanja o smrti.'

Odnosi li se ta misao posebice na današnje vrijeme u kojemu je život poprimio i virtualnu dimenziju u kojoj je sve idealno i onako kako nije u stvarnosti. Odnosi li se ta misao na ljude koji svojim objavama lažnih života i s lažnim dijelovima tijela utječu na mlade koji tek poimaju stvarni život, a taj život se kosi s onim virtualnim s kojim ga uspoređuju? Je li ovo društvo svjesno razloga smrti tolikih ljudi, životinja, gradova, država pa i čitavih ekosustava danas? Boji li se ovo društvo iskrenosti, realnosti, starosti, odgovornosti i u konačnici samog života?

Tema smrti u umjetnosti postoji od kada postoji sama potreba za umjetnosti. Srednji vijek, primjerice, nije se bojao smrti. Slikale su se takozvane ,vanitas' slike kojima bi se upozoravalo na ispraznost života koje, uz blagodati života, prikazuju i razne simbole uvenulog cvijeća, svijeće koja gori, instrumenata (za onoga koji je ,odsvirao svoje'?) uz neizostavnu lubanju kao osnovni Memento mori. Massacio radi Sveto Trojstvo s porukom pokojnika; ,Io Fui Gia Quel Che Voi Siete E Quel Ch' Io Sono Voi Ancor Sarete' (Ja sam bio ono što ste sad, a ono što sam ja vi ćete tek biti), Peter Breughel stariji slika ,Trijumf smrti', u kiparstvu se rade skulpture raspadajućih tijela, u crkvama se nižu Povorke mrtvaca (Dance Macabre), u Češkoj se čak ukrašava crkva s kostima nekoliko desetaka tisuća ljudi (Kostnice v Sedlci), Goya istražuje strahote rata, barok još nudi kazališne predstave moralizatorske prirode, a onda slijedi crescendo u obliku svjetskih ratova u kojima smrt dobiva jezovitu dimenziju u milijunskim brojkama. Ta smrt donosi razna umjetnička djela njemačkih ekspresionista, realnog Otta Dixa, tužne Käthe Kollwitz, sarkastičnog Jamesa Ensora, depresivnog Edvarda Muncha, tjeskobnog Zorana Mušiča…

SVIM SREDNJIM ŠKOLAMA     

PREDMET: Županijska smotra ART DIZAJN 2020.




Priloženi dokumenti:
Smrt_-_umjetnost_zivota_(2).doc (36.00 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju