TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju na međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji ,,CUC 2022"
Autor: Marica Barać, 29. 10. 2022.
I ove je godine u Šibeniku, od 26. do 28. listopada održana konferencija CUC 2022. Riječ je o redovnom događanju koje Carnet organizira već godinama i na kojem se razgovara o dostignućima i problemima vezanima za digitalno društvo. Pitanja otvorenosti, pristupa, povezanosti, umjetne inteligencije i identiteta teme su ovogodišnje CARNET-ove konferencije za korisnike – CUC2022 pa tako ona nosi naziv Otvaranje u zatvorenom svijetu: postdigitalna znanost i obrazovanje.
Brojni vrhunski znanstvenici, stručnjaci iz područja tehnologije i STEM-a, nastavnici i učitelji, u tri dana govorili su o aktualnim temama poput otvorenog obrazovanja, umjetne inteligencije, podcasta i blogova kao edukacijskog medija, digitalne zrelosti škola i sl.
Na konferenciji su sudjelovali i djelatnici naše škole, ravnateljica Marica Barać te nastavnici Ivan Vulić i Marija Gaurina. Nastavnici Ivan Vulić i Marija Gaurina održali su predavanje na temu ,,Neuronske mreže...korak dalje od papira", a nastavnica Marija Gaurina imala je izlaganje o ženama znanstvenicama pod nazivom ,,Let me tell you a story".
Podršku radu CARNET-a i sudionicima konferencije osobno je uputio i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs: ,,U Hrvatskoj možemo biti ponosni kako nam funkcionira digitalizacija obrazovanja. CARNET je kroz obrazovanje ušao u domove svih obitelji, a zahvaljujući tehnološkim mogućnostima koje je kroz godine osigurao, uspješno smo prevladali COVID krizu. Nastavit ćemo u potpori razvoja sustava obrazovanja, a bit će tu i nekih novina koje razmatramo, poput digitalnih diploma i svjedodžbi", najavio je ministar Fuchs.
Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja održao je zapaženo predavanje “Ulovljeni između Tik-Toka i školskog igrališta – perspektive djece i mladih o korištenju digitalnih tehnologija”, u kojemu je predstavio rezultate istraživanja o iskustvima djece i mladih u digitalnom okružju i njihovim stavovima o utjecaju digitalnih tehnologija na živote i društvo.
,,Korištenje digitalnih tehnologija postaje dominantna aktivnost mladih, a istraživanje pokazuje da više od 70 posto njih ne provodi niti jedan trenutak u organiziranim sportskim ili srodnim aktivnostima izvan škole. Oko 90 posto nastavnika smatra da zbog vremena provedenog u digitalnom okružju učenici gube interes za čitanje, da su nedovoljno razvijeni u govornoj i pisanoj komunikaciji te da provode značajno manje fizičkih aktivnosti", rekao je Jokić te dao viđenje situacije: ,,Za neke stvari poput upoznavanja novih osoba i slobodnog izražavanja stavova djece digitalna tehnologija je izvrsna, ali ona ne može zamijeniti košarkašku loptu i školsko igralište, za čime oni zapravo žude. Korištenje digitalnih tehnologija prožima živote sve djece u Hrvatskoj, to je svijet izazova i mogućnosti, ali za dio njih ukazuje se ovisnički obrazac u koji su uronjeni a da im nitko nije dao alate kako ih koristiti. Ne treba nam manje digitalne tehnologije, nego građenje određene ravnoteže koja može imati pozitivne društvene ishode", ukazao je Jokić.
Čestitka povodom Međunarodnog dana mladih
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih čestita svim mladima Međunarodni dan mladih!