Dan ružičastih majica
Autor: Toni Dukić, 28. 2. 2024.
Posljednju srijedu u veljači obilježavamo Dan ružičastih majica – nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak, koji je obukao ružičastu majicu u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma dojke, doživio nasilje od strane ostalih učenika u svojoj školi. Drugi učenici su taj tjedan također odlučili obući ružičaste majice kao znak potpore svojem prijatelju koji je izrugivan, ali i kao znak protesta protiv vršnjačkog nasilja.
Deset godina nakon ovoga događaja, točnije 2017. godine, u Hrvatskoj je službeno proglašena posljednja srijeda u mjesecu kao nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Osvještavanje važnosti prevencije vršnjačkog nasilja veoma je važno za razvoj pozitivne školske klime, a krucijalan element toga je suradnja školskih ustanova s učenicima i roditeljima učenika.
U skladu s navedenim, razrednici s učenicima redovito razgovaraju o vršnjačkom nasilju za vrijeme satova razrednika u svrhu prevencije vršnjačkog nasilja. Isto tako, stručno-razvojna služba svakodnevno obavlja savjetodavne razgovore s
učenicima za potrebe prevencije, ali i adekvatne reakcije pri pojavi vršnjačkog nasilja.
Kako bi se posebno obilježio ovaj dan, pedagoginja i psihologinja su, zajedno s učenicima 1. c razreda, uredile školski pano prigodnim učeničkim radovima.
Također, pedagoginja i psihologinja osposobile su i uredile „SANDUČIĆ POVJERENJA“ u koji učenici mogu anonimno ubaciti svoje komentare, primjedbe i prijave vršnjačkog ili drugih oblika nasilja.
Osim edukacije učenika, veoma je važna i edukacija školskim djelatnika. Tragom navedenoga, školska pedagoginja održala je edukaciju nastavnika pod nazivom
„Nasilje – prepoznati, reagirati, prevenirati“. Uz to, svim nastavnicima poslala je dodatne materijale o nasilju, neverbalnom rješavanju sukoba i asertivnoj komunikaciji koje će nastavnici koristiti za vrijeme nastave i roditeljskih sastanaka za dodatnu edukaciju svih uključenih sudionika.
Uz sve navedeno, stručno-razvojna služba napravila je edukativnu brošuru za roditelje u svrhu osvještavanja problema vršnjačkog nasilja, prepoznavanja neadaptivnih načina reagiranja te razvoja adaptivnih obrazaca ponašanja u slučaju pojave nasilja.
Cilj svih navedenih akcija od strane školskih djelatnika jest poticanje suradnje između škole i roditelja učenika budući da je to jedan od preduvjeta za razvoj mentalno zdravih i sretnih mladih osoba.
Nadamo se da će obilježavanje ovoga dana potaknuti sve učenike, roditelje i djelatnike škole na važnost prevencije i adekvatnog reagiranja na pojavu vršnjačkog nasilja, kao i na važnost solidarnosti i međusobne tolerancije.
Čestitka povodom Međunarodnog dana mladih
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih čestita svim mladima Međunarodni dan mladih!