preskoči na sadržaj

Tehnička škola Šibenik

Login
Korisni linkovi

CARNet

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 8. 2020.

Ukupno: 204182
Danas: 39
Projekti


Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Tehnička škola Šibenik dobila status povlaštenog proizvođača električne energije
Autor: Marina Vidović, 15. 11. 2012.

Šibenska Tehnička škola prva je i jedina srednjoškolska ustanova u Hrvatskoj koja je dobila status povlaštenog proizvođača električne energije. Fotonaponska elektrana na njezinu krovu, koja se sastoji od 98 fotonaponskih panela, proizvela je od lipnja ove godine do zaključno 1. studenoga ukupno 6524 kWh električne energije.


Krov tehničke škole

Zbog zahtjevne “papirnate” procedure i inercije resornih ureda te višemjesečnog čekanja na upotpunjavanje dokumentacije, škola će od proizvedene količine Hrvatskom operatoru tržišta energije (HROTE) naplatiti samo 294,04 kune, i to za 75 kWh električne energije. Toliko je, naime, fotonaponska elektrana proizvela od 27. listopada do 1. studenog ove godine.

Simboličan iznos

− Iznos je simboličan, ali značajno je to što je račun za naplatu proizvedene električne energije s memorandumom Tehničke škole prvi račun takve vrste ispostavljen HROTE-u s područja Šibensko-kninske županije. To je ujedno i prvi račun koji je navedenom operatoru ispostavila bilo koja škola u Hrvatskoj. Istina, fotonaponske elektrane imaju i jedna zadarska i jedna požeška škola, no ni jedna od njih nema status povlaštenog proizvođača, nego električnu energiju koristi isključivo za vlastitu potrošnju − kaže Josip Belamarić, ravnatelj Tehničke škole u Šibeniku. 

Dodaje da je zahtjevni projekt procijenjen na 291.300 kuna, no školu je koštao znatno jeftinije zahvaljujući doprinosu brojnih partnera, od zagrebačke “Prvomajske” i TLM-a do školskog servisa i samih učenika. Sa svojim partnerima, tvrtkama u vlasništvu Dražena Bumbaka i Gorana Plenče (inače bivših učenika), škola je krenula u realizaciju inicijative potaknuta kampanjom o obnovljivim izvorima i zelenom energijom. 

− Postupak je u srpnju prošle godine započeo idejnim rješenjem za ishođenje prethodne elektroenergetske suglasnosti, a završio rješenjem o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije 21. rujna ove godine. U međuvremenu smo, zahvaljujući svesrdnoj pomoći dr. sc. Marija Klarića iz zagrebačke tvrtke “Termoprojekt”, također bivšeg učenika ove škole, ishodili dodatnu dokumentaciju i zaokružili projekt. 

Fotonaponska elektrana snage 10 kW postavljena je u svibnju ove godine, a već sljedećeg mjeseca puštena je u probni rad, da bi u srpnju, po preciznim podacima našeg partnera, njemačke tvrtke “Schuco”, zabilježila proizvodnju od 2000 kWh električne energije, što je za 15 posto više od očekivanja − ponosan je Belamarić.

Početak zarađivanja

Planirana godišnja proizvodnja elektrane je 13.000 kWh, a svaki će se isporučeni kilovatsat u elektroenergetsku mrežu HEP-a naplaćivati 3,9 kuna ili godišnje 40-ak tisuća kuna. − Nakon tog šestogodišnjeg razdoblja, praktički ćemo početi zarađivati do isteka 12-godišnjeg ugovora. I tada, a i sada, novac ćemo koristiti za stručno osposobljavanje nastavnika i nabavljanje potrebne opreme − zaključuje Josip Belamarić.

Sustav za edukaciju

− Cijeli ovaj sustav služit će za edukaciju i praktičnu nastavu naših učenika te stručno usavršavanje zaposlenika zainteresiranih tvrtki. Već sada čekamo verifikaciju za stručno usavršavanje radnika TLM-a za zanimanje montera fotonaponskih sustava − rezimirao je ravnatelj te najavio novi projekt Tehničke škole − laboratorij za obnovljive izvore energije.

(vijest preuzeta iz dnevne novine Slobodna Dalmacija (14.11.2012), autorice Marine Jurković)





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju