preskoči na sadržaj
Vijesti

Započela provedba radionice "Štetni učinci konzumacije energetskih napitaka kod djece i mladih"

 

 

 

 

Među učeničkom populacijom u posljednje je vrijeme primijećen trend učestale konzumacije energetskih napitaka. Njihov okus, cjenovna prihvatljivost, dostupnost i jaka marketinška izloženost dovode mlade u tzv. „začarani krug“ konzumacije bez osviještenosti o štetnim učincima koji se kriju u pozadini.  


Pedagog Željezničke tehničke škole Moravice Mateo Havaić prepoznao je navedeni problem te je na razini škole sa uzorkom od 160 ispitanika proveo istraživanje o navikama konzumacije navedenih napitaka. Dobiveni rezultati ukazuju na to kako se učenici s energetskim napitcima po prvi puta susreću još u 5. ili 6. razredu osnovne škole, a 92% ispitanih učenika bar je jednom probalo ista. Kao razlog konzumacije učenici najčešće navode: „fin okus“, „dobivanje potrebne energije“ i „razbuđivanje“ što sugerira dvije stvari, prvo takva pića imaju enormnu koncentraciju šećera (gotovo 30 grama šećera na 250 ml)  te drugo mladi ostaju budni dugo u noć i imaju neredovit ritam spavanja i odmora zbog čega ujutro posežu za energetskim pićem u nadi da će im isto kompenzirati nedostatak sna i pružiti energiju za obavljanje školskih obaveza što je čista zabluda. Također, rezultati istraživanja pokazuju svojevrsni paradoks, učenici u jednu ruku tvrde da su svjesni štetnosti takvih pića po njihovo zdravlje te da su upoznati sa sastojcima koji se nalaze na deklaraciji proizvoda, međutim unatoč navedenome mnogobrojni koševi za otpad puni su praznih limenki.

Upravo na temelju dobivenih rezultata osmišljena je radionica koja će biti realizirana u svih 11 razreda, a učenike nastoji educirati o sastavu i štetnosti takvih pića. Velike količine šećera, kofeina, aditiva (bojila, arome, regulatori kiselosti) i drugih psihostimulansa za koje vjerujemo da nikada niste niti čuli kao što su taurin, ginseng, guarana ili glukuronolakton, mogu dovesti do ozbiljnih psihofizičkih posljedica i rizika. Neke od posljedica po zdravlje konzumenata mogu biti: srčani udar, moždani udar, srčane aritmije, povećanje razine krvnog tlaka, tjeskoba, poremećaj spavanja, refluks kiseline, mučnina, povraćanje, dehidracija, pretilost i sl. U RH među učeničkom populacijom već je zabilježeno nekoliko slučajeva smrti ili teških moždanih udara te je intenzivna edukacija i prevencija jedini način u borbi protiv napitaka koji su preplavili tržište te su svakodnevno dostupni našoj djeci.     



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Mateo Havaić   datum: 1. 12. 2022.

Promo film


Šetnja školom





Tražilica

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Korisni linkovi
Škola

Slobodno vrijeme


Portal za škole




preskoči na navigaciju