Odgovornost – projekt Kaleidoskop vrlina
Autor: Spomenka Hardi, Mirela Šunda, 19. 11. 2022.
Učenici 1. a i 1. c razreda su na satu razrednika, u okviru projekta Kaleidoskop vrlina, razgovarali o odgovornosti.
U uvodnom dijelu sata smo učenicima postavile pitanje što je za njih odgovornost. Nakon rasprave zaključili smo da je odgovornost čovjekova sposobnost da na vrijeme izvrši određene zadatke bez obzira na teškoće u izvršavanju istih, prizivanje savjesti, dužnost, potreba da brine za sebe i druge i slično. Nakon toga smo se pokušali prisjetiti primjera odgovornog i neodgovornog ponašanja u svakodnevnom životu učenika. Učenici su naveli niz zanimljivih primjera neodgovornog ponašanja poput nepoštivanja dogovora da posuđenu bilježnicu ili knjigu vratiš prijatelju u dogovoreno vrijeme, zatim da ne učiš za dogovoren ispit ili ne pišeš domaće zadaće, ne izvodiš kućnog ljubimca u šetnju i slično. Također su naveli primjere negativnih posljedica takvoga oblika ponašanja poput negativne ocjene u školi, ljutnje prijatelja, tužnog kućnog ljubimca i slično.
S obzirom da je sat razrednika održan uoči Međunarodnog dana izumitelja, 9. studenoga 2022., cilj nam je bio utvrditi odgovornost znanstvenika u svom radu i posljedice eventualne neodgovornosti. Pogledali smo kratki film o odgovornosti znanstvenika u znanstvenim istraživanjima.
Učenici 1. a razreda su u paru istražili koliko su pojedini znanstvenici doprinijeli razvoju znanosti i koliko su pritom bili odgovorni prema svojim otkrićima i utjecajima koje će ta otkrića imati na čovjeka, na prirodu i svijet oko nas. Znanstvenici i filozofi koje su istražili su: Aristotel, Leonardo da Vinci, Nikola Kopernik, Rene Descartes, Galileo Galilei, Johanes Kepler, Isaac Newton, Josip Ruđer Bošković i Nikola Tesla.
Osim toga, učenici su dobili zadatak eksperimentalno istražiti tromost ili inerciju pa je svaki par učenika istražio, izveo pokus i iz njega izvukao zaključak. Tako smo zajedno došli do formulacije prvog Newtonovog zakona. Učenici su tako iskusili što znači biti istraživač i biti odgovoran prema rezultatima eksperimentalnog istraživanja. Sve svoje prezentacije o znanstvenicima i njihovim otkrićima te videe s pokusima učenici su priložili u Wakelet kolekciju naziva Kaleidoskop vrlina – Odgovornost, koju možete pogledati na poveznici:
https://wakelet.com/wake/vNW_2OE9QSvnPOv1Z-HrJ
Učenici 1. c razreda su bili podijeljeni u 4 grupe. Dobili su zadatak izabrati jednog znanstvenika i istražiti njegov rad i njegova postignuća. Voditelj svake grupe dobio je zadatak predstaviti istraženog znanstvenika ostalim grupama. Za istraživanje i pripremu izlaganja imali su 20 minuta, a voditelj grupe imao je 2 minute za prezentaciju dobivenih spoznaja. Prva grupa je izabrala Charlsa Darwina, druga grupa Aristotela, treća grupa Nikolu Teslu i četvrta grupa Alfreda Nobela. Nakon izvješća o znanstvenicima, porazgovarali smo o odgovornom i neodgovornom ponašanju u znanosti, o poštivanju etičkih načela u znanstveno istraživačkom radu te smo porazgovarali o negativnim posljedicama neodgovornog ponašanja kao i o pozitivnim stranama odgovornog ponašanja. Osim toga, učenici su naveli također da znanost i znanstvena otkrića mogu imati i štetne utjecaje na čovjeka, prirodu i društvo pogotovo onda kada se otkrića koriste u neprihvatljive svrhe poput ostvarivanje profita, ugrožavanje života ljudi, uništavanje prirode i slično te da smatraju da je dijelom i odgovornost samih znanstvenika ukoliko se njihova otkrića koriste na taj način.
Razgovarajući o vrlini odgovornost u znanosti, zaključili smo da vrijednost znanosti leži u činjenici da ona može doprinijeti općoj dobrobiti čovječanstva. Međutim, od rezultata znanstvenih otkrića ne očekuje se samo moć, nego i odgovornost prema čovjeku i prirodi uopće. Čestitost, etičnost i odgovornost neke su od najbitnijih vrlina koje se očekuju od svakog znanstvenika.
Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.
Način izdavanja duplikata svjedodžbi
Zahtjev za izdavanje duplikata svjedodžbe
Obrazac za suglasnost roditelja za uključivanje učenika u aktivnosti