preskoči na sadržaj

Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

 > Naslovnica
Vijesti

Fizika kao studij budućnosti

Autor: Mirta Lulić, 9. 12. 2022.

Učenici četvrtih razreda (Ina Jurković, Ana Vucić, Katarina Adrić, Denis Zirn,Marko Stević, Lovro Spajić (4.a), Lara Vračević, Maja Furjan, Marin Gorjanac (4.b) i Barbara Kovačević, Ivona Dilber, Lara Zorić, Antea Nikolić, Mia Platužić i Alisa Grbeša (4.c) posjetili su srijedu, 7.12. 2022. Odjel za fiziku i odradili radionice u sklopu projekta Fizika kao studij budućnosti.

Koncept programa:
1. Kratki obilazak Odjela za fiziku i uvodni razgovor s Pročelnikom/zaposlenicima Odjela - 9:00-9:20
2. Radionički dio - 9:30-11:00
3. STEM QUIZ (u suradnji sa Studentskom udrugom mladih: Tardis) i susret s bivšim i sadašnjim studentima Odjela za fiziku (uključeni su i Alumni)

Osmišljeno je sedam radionica/predavanja, u trajanju od sat i pol, od kojih pojedina grupa učenika određene škole koja dolazi zakazanog datuma bira jednu radionicu koju želi poslušati/odraditi. Teme radionica su bile sljedeće:
1. Postoje li izvanzemaljci?: Dario Hrupec (do maksimalno 60 učenika)
2. R2D2: Ivan Vazler (do maksimalno 20 učenika)
3. Kontaminirano područje: Igor Miklavčić (do maksimalno 20 učenika)
4. Zima dolazi: Denis Stanić (do maksimalno 40 učenika)
5. Istraživanje nanomaterijala: Domagoj Belić (do maksimalno 40 učenika)
6. Spektroskopija: Igor Lukačević (do maksimalno 20 učenika)
7. Razvoj i uloga statistike u suvremenom životu: Darko Dukić (do maksimalno 25 učenika)

Naši učenici odabrali su dvije radionice - Kontaminirano područje i Istraživanje nanomaterijala. Kontaminirano područje – odradili su: Ina Jurković, Ana Vucić, Katarina Adrić, Denis Zirn,Marko Stević i Lovro Spajić. Istraživanje nanomaterijala – odradili su: Lara Vračević, Maja Furjan, Marin Gorjanac, Barbara Kovačević, Ivona Dilber, Lara Zorić, Antea Nikolić, Mia Platužić i Alisa Grbeša.

Osvrt učenika na radionice:

U srijedu 7. prosinca drugu godinu za redom sudjelovali smo u projektu "Fizika kao studij budućnosti" organiziranom na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Mi, učenici 4.a razreda, sudjelovali smo na radionici pod nazivom "Kontaminirano područje" koju je vodio predavač Igor Miklavčić te studenti 5. godine Odjela. Na spomenutoj radionici naučili smo koja je razlika između ionizirajućega i neionizirajućega zračenja te kako zrače različiti predmeti oko nas. Potom smo svrstani u tim kako bismo zajedno pokušali odrediti u kojoj se posudi nalazi radioaktivni predmet bez da kročimo u označeno kontaminirano područje. Za to smo smjeli iskoristiti predmete poput štapova, zračnice i užeta, a vrijeme za izvršenje zadatka bilo nam je ograničeno na 20 minuta. Član tima koji uđe u kontaminirano područje dijelom svoga tijela više ne smije pomagati ostalima, već ispada iz ekipe. Dali smo sve od sebe, no nismo uspjeli izvršiti zadatak. Unatoč tomu, ova nam je radionica uvelike pomogla u razvijanju timskoga duha te nas je bolje upoznala s opasnostima radioaktivnosti.

Dana 7.studenog 2022. Posjetili smo Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Sudjelovali smo na radionici "Fizika kao studij budućnosti". Na radionici profesora Domagoja Belića Nanotehnologija uživo sudjelovao je 4.b razred gdje smo naučili da je nanotehnologija svuda oko nas te razliku između optičkog i elektronskog mikroskopa. Proučavali smo interferenciju svjetlosti te naučili da boja tvari ovisi o refleksiji, crvena boja će imati najveći lom svjetlosti dok će ljubičasta imati najmanji. Na ovom predavanju naučili smo dosta novih stvari, a nešto bitno što smo naučili je da formulu trebamo razumjeti, a ne samo naučiti oznake iza kojih ne znamo što se krije što nam je profesor pokazao tijekom ove radionice. Dan na odjelu za fiziku bio je poučno i zanimljivo iskustvo. Dojmila nas se prezentacija o nanotehnologiji o kojoj nismo puno čuli prije jer se tek nedavno pojavila kao predmet na odjelu za fiziku, profesor nam ju je prezentirao na jednostavan i zabavan način kako bismo shvatili o čemu se zapravo radi. Uz prezentaciju punu slika i videa, profesor je i izvodio pokuse. Također, objašnjeno nam je kako je zapravo studirati na odjelu i koje su sve naše mogućnosti nakon fakulteta. Kasnije smo se mogli i zasladiti sokom i keksima... Sve u svemu vrlo lijepo iskustvo.

Fotografije s Odjela pogledajte u foto galeriji.




CMS za škole logo
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo / +385 31 814060, HR-31400 Đakovo / gimnazija-agmatosa-dj.skole.hr / ured@gimnazija-agmatosa-dj.skole.hr
preskoči na navigaciju