preskoči na sadržaj

Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

 > Naslovnica
Vijesti

Noć muzeja u gimnaziji

Autor: Ines Jančula, Mirta Lulić, 3. 2. 2023.

U petak, 27. siječnja, održana je osamnaesta po redu Noć muzeja. Manifestacija koja je započela 2005. godine s nekolicinom zagrebačkih muzeja, a tijekom proteklih godina prerasla je u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. Ovogodišnja tema bila je "Muzeji su važni!".

Naša škola je po drugi put sudjelovala u programu Noći muzeja. Događaj su organizirale i koordinirale profesorice Mirta Lulić i Ines Jančula. Učenici naše škole pod mentorstvom svojih profesorica pripremili su zanimljive izložbe koje su bile dostupne zainteresiranim posjetiteljima.

„Najbolji način za razumijevanje je nekoliko dobrih primjera“ izložba je koju su pripremile učenice Mia Platužić i Carmen Pranjković s profesoricom Mirtom Lulić i psihologinjom Josipom Hardi. Osmislile su pet jednostavnih pokusa za razumijevanje fizičkih pojava i zakonitosti. Koristeći svoje znanje iz psihologije, istražile su kako pronaći mjesto koje će im biti mirni kutak pri odabiru informacija potrebnih za izvođenje pokusa te ilustraciju odabranih crteža koji prikazuju taj pokus. Pokusi koji su izloženi su: „Napravite svoju tintu i pišite njome baš kao Newton“, „Napravite prizmu i potvrdite Newtonovu teoriju“, „Napravite sat kao u vrijeme Newtonovog djetinjstva“, „Napravite plovilo i provjerite jedan od Newtonovih zakona“ i „Napravite model vodenice i promatrajte kao Newton podizanje utega“.

Izložbu „Čuvari sjećanja“ pripremili su učenici koji pohađaju likovnu grupu zajedno s profesoricama Ines Jančula i Kristinom Lovrić. Izloženi su crteži portreta nekih od žrtava logora Đakovo. Logor Đakovo (1941. – 1942.) bio je koncentracijski logor uglavnom za židovske žene i djecu. 566 žrtava pokopano je na židovskom groblju u Đakovu što ga čini jedinstvenim u svijetu jer svaka žrtva ima točno obilježeno grobno mjesto sa svojim imenom, dobi i mjestom odakle je. Izložbu prati i popis imena svih žrtava. 27. siječnja obilježavao se i Dan sjećanja na žrtve holokausta pa smo ovom izložbom odali počast žrtvama te ih ovako čuvamo od zaborava kako se takvi zločini više nikada ne bi ponovili. Autori crteža su: Rea Mitar, India Funarić, Marta Miličević, Ivana Vidaković, Tena Kirchmayer, Ana Švegli, Petra Lukić, Karlo Perešin, Mia Platužić, Carmen Pranjković, Nina Brataljenović, Lea Dujmović, Ante Blažević, Lucija Perić.

„Tko o čemu, fizičari o gibanju“ pripremile su učenice India Funarić, Tena Kirchmayer, Lucija Perić i Sara Svalina pod mentorstvom profesorice Spomenke Hardi. Učenice su nacrtale portrete znanstvenika koji su se tijekom povijesti bavili konceptom gibanja.
Prikazale su na portretima i povijesni razvoj ideje o vrstama i uzrocima gibanja. Izložba je obuhvatila i znanstvenike koji su se bavili gibanjima nebeskih tijela, a izložen je i strip izrađenom pomoću digitalnog alata.

Izložba „Financijski pismen i/ili kulturan“ djelo je učenika Klare Bogdanović, Sanje Hes, Une Kraljević, Filipa Mijića, Chiare Mikić, Mislava Miškovića, Nike Tirić i Josipa Vidakovića pod mentorstvom profesorice Emine Lulić. Izradili su dva plakata. Prvi je „Novac kroz povijest“ na kojem su prikazali kako se novac razvijao, koje je funkcije imao u prošlosti i koja je njegova uloga danas. Drugi je „Financije i kultura danas“ na kojem su prikazani odgovori na pitanja: Jesu li pojmovi „financijski pismen“ i „kulturan“ u korelaciji? Vrijedi li teza da države s većim BDP-om više ulažu u kulturu? Koliko su muzeji važni u Hrvatskoj?

Izložbu „Ein Blick in die Vergangenheit / Pogled u prošlost“ pripremili su učenici koji pohađaju nastavu DSD-a: Monika Karatović, Ivona Bilić, Manuela Dorić, Dario Lulić, Marija Lukić, Ena Mandarić, Laura Mitar, Mia Mitar, Nika Sabljić, David Spajić, Josip Brzica, Leon Topalović, Ana Petrlić, Mia Platužić, Ante Šimić i Dominik Zubić. Mentorice su profesorice Silvija Profusek i Tanja Schleis. Učenici su u sklopu DSD nastave obišli mjesta značajna za židovsku zajednicu u Đakovu i kroz samostalno istraživanje napravili interaktivnu kartu grada Đakova na kojoj se preko QR kodova može zaviriti u prošlost našega grada. Kako bi izložbi dali vizualni identitet učenica Mia Platužić izradila je nekoliko slika uključujući i repliku grafike najpoznatije đakovačke avangardne slikarice židovskog podrijetla Vjere Biller čiji je život završio u okviru prve faze Operacije eutanazije programa nacističke Njemačke. U sklopu „Projekta šafran“, u kojem naša škola sudjeluje već dugi niz godina, učenici su izradili umjetničku instalaciju u kojoj su kroz asociogram u obliku žutog cvijeta prikazali što njima predstavljaju žuti cvjetovi šafrana koje u Projektu sade. Cilj izložbe je poboljšanje kvalitete učeničkih spoznaja o holokaustu u našim krajevima, ali i poticanje posjetitelja izložbe na razmišljanje o moralnim pitanjima primjenjivim i u suvremenom svijetu.

„Ljubavna poezija kroz stoljeća“ izložba je učenika drugih razreda pod mentorstvom profesorice Vesne Vuksanović. Cilj je izložbe pokazati razvoj ljubavne poezije u vremenu. Bez obzira na različite pristupe, ljubavna poezija zastupljena je u svim stilskim razdobljima što ukazuje na važnost ove teme za čovjeka. Ilustraciju koja prati izložbu izradila je učenica Lea Dujmović.

Izložbu „Mitovi i legende“ pripremila je profesorica Matea Vadlja s učenicima. Unutar raznih civilizacija susrećemo raznolikost mitova i legendi. Iako različiti, oni uvijek upućuju na potragu za mudrošću i smislom ljudskog djelovanja.

Fotografije s izložbe pogledajte u Foto galeriji.




CMS za škole logo
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo / +385 31 814060, HR-31400 Đakovo / gimnazija-agmatosa-dj.skole.hr / ured@gimnazija-agmatosa-dj.skole.hr
preskoči na navigaciju