„Školska godina iz snova“
Autor: Miro Šola, 8. 5. 2012.
Već tradicionalno, osmu godinu zaredom, đakovački gimnazijalci proslavili su Dan Škole – 5. svibnja. S obzirom da je 5. subota, proslava je održana u petak, 4. svibnja.
U PETAK, 4. SVIBNJA 2012. GODINE ĐAKOVAČI GIMNAZIJALCI PROSLAVILI DAN ŠKOL
„Školska godina iz snova“
Već tradicionalno, osmu godinu zaredom, đakovački gimnazijalci proslavili su Dan Škole – 5. svibnja. S obzirom da je 5. subota, proslava je održana u petak, 4. svibnja.
Sve počelo akcijom dobrovoljnog darivanja krvi
Nakon velikih sportskih uspjeha,osvajanja desetoga mjesta na Svjetskom školskom rukometnom prvenstvu u Varaždinu, plasmanu na državno natjecanje u rukometu i košarci u Poreču, osvajanjem drugih mjesta Maje Pačarić i Darija Ljubića na 29. Krosu Sportskih novosti u Zagrebu, žarište događanja okrenulo se Danu škole. Tim povodom u holu škole postavljena je izložba fotografija sa Svjetskoga školskoga rukometnoga prvenstva i uramljeni dres hrvatske reprezentacije s potpisima svih igračica sudionica prvenstva.
Dugo je živjela ideja Ivice Čališa da pokrene maturante srednjih škola na dobrovoljnu akciju darivanja krvi. Djelatnici Kliničkoga bolničkoga centra Osijek u srijedu, 25. travnja prikupili su 37 doza krvi. U akciji sudjelovali su učenici svih triju đakovačkih srednjih škola.
Projektni dan „Znanjem do izvrsnosti“!
Dugo je pedagoginja Marija Živković s članovima Učeničkoga vijeća pripremala koncepciju proslave Dana škole. Na kraju su dogovorene radionice koje će učenici prezentirati svojim kolegama. Učenicima je ponuđeno sedam radionica:
Povijest Đakova (voditeljica Ines Jančula, prof. i učenice Anamarija Maričić i Nikolina Miličević),
Njemački jezik – DSD u nastavi (voditeljica: Silvija Profusek, prof. i učenice Katarina Kovačić i Ana Blažević),
Informatika – Odnos profesor – učenik na Facebooku (voditeljica: Vesna Tomić, prof.),
Engleski jezik - Ultimate Fun Quiz – voditeljica: Dragana Matković, prof.
Geografija – Najnovija istraživanja svemira(voditelj: Zvonimir Bušić, prof. i učenici: Franko Markulinčić, Dario Ljubić i Davor Vranješ),
Psihologija – Odnos moralnosti i tolerancije na nasilje (voditelj: Marko Raguž, prof. i učenik: Dino Ladan),
Pokusi iz kemije (voditeljica: Ljiljana Medved, prof. i učenici: Ivica Čališ, Hrvoje Jurinić, Dijana Škrut, Josip Grbavac, Petar Fekete, Luka Marić),
Na svih sedam radionica okupio se veliki broj učenika, a prema evidenciji najposjećenija je bila kemija (370), zatim geografija (263), informatika (115), engleski jezik (80), povijest (118), njemački jezik (59) i psihologija (41). Reakcije učenika bile su odlične jer su u tridesetak minuta mogli vidjeti zanimljive i odlično pripremljene radionice.
Akademik Damjanović o počecima pismenosti u Hrvata
Nakon provedenih radionica predavanje i glagoljici i počecima hrvatske pismenosti održao je akademik dr. Stjepan Damjanović. Učenicima je gosta predstavio profesor povijesti Nikola Damjanović istaknuvši Strizivojnu kao mjesto iz kojega je akademik Damjanović krenuo putovima znanosti. U 45-minutom izlaganju gost iz Zagreba je na razumljiv i učenicima prihvatljiv način govorio o trojezičnoj pismenosti u Hrvata i važnosti glagoljice za razvoj hrvatske književnosti i kulture uopće. Uvaženi gost je u ime Matice hrvatske školi i učenicima poklonio knjige naše najstarije kulturne institucije na čemu mu je zahvalio ravnatelj škole Miro Šola.
Gimnazija kao izložbeni prostor
Već tradicionalno likovna grupa škole pod vodstvom prof. Anke Lokas pobrinula se za vizualno ukrašavanje Škole. Izložbu likovnih radova „Vatromet boja“ prezentirale su autorice Mirta Germovšek i Stella Grabarić koje su izložile 14 radova.
Ali, to nije sve što se tiče izložbenoga programa. Profesorice fizike Spomenka Hardi i Mirta Lulić pripremile su izložbu „Sve je to fizika…, ali i kemija“. Autorice fotografija s temama fizikalnih zakona su: Mirta Germovšek, Stella Grabarić i Mirna Marić.
I na kraju, tri panoa fotografija prikazuju put hrvatske školske rukometne reprezentacije koja je u Varaždinu na Svjetskom školskom prvenstvu osvojila deseto mjesto.
„Fizika ekspres“ oduševila učenike
Za kraj prvoga dijela proslave Dana škole studenti Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta iz Zagreba predstavili su projekt Hrvatskoga fizikalnoga društva „Fizika ekspres“ . Nizom pokusa studenti su privukli veliku pozornost gimnazijalaca, njih oko dvjestotinjak, koji su aktivno sudjelovali u 90-minutnoj atraktivnoj prezentaciji fizikalnih zakonitosti. Pokusi su se nizali jedan za drugim, a pristupačni i zanimljivi studenti svojim ležernim nastupom pokazali su svu ljepotu fizike. Ova radionica kod mnogih učenika izazvala je oduševljenje i promijenila njihov stav o fizici. Profesorica Spomenka Hardi, organizatorica ove radionice, može biti zadovoljna s interesom učenika.
„Školska godina iz snova“
Svečana akademija već tradicionalno je pokazala što se sve radilo u Gimnaziji tijekom tekuće školske godine.
Akademiju je otvorio mješoviti pjevački zbor Gimnazije pod ravnanjem sestre Svjetlane Paljušević izvedbom himne i „Gaudeamusom“. Nakon toga prisutnima se obratio ravnatelj škole Miro Šola ističući da je ova školska godina „godina iz snova“ jer je đakovačka gimnazija ostvarila odlične rezultate kako u nastavnom, izvannastavnom tako i u sportskom smislu. Nakon toga čuli smo zbor s dvije skladbe koje su sastavni dio programa za Glazbene svečanosti u Varaždinu (Viva tutte le vezzose“ i „Viele verachten die edele Musik“).
Program je dalje ponudio tradicionalni izbor najboljega učenika generacije. U konkurenciji Darija Ljubića (4. a), Marka Patruna (4. b), Ivice Čališa (4. c) i Rahele Dragičević (4. d) prosudbena komisija u sastavu: Gordana Stilinović, prof., Ljiljana Medved, prof., Ines Jančula, prof., Silvija Profusek, prof, Marija Živković, dipl. pedagog i Miro Šola, prof. donijela je jednoglasnu odluku da Nagrada Gimnazije A. G. Matoša za školsku godinu 2011./12. pripadne Ivici Čališu, učeniku 4. c razreda.
Kandidati za nagradu Gimnazije: Rahela Dragičević, Marko Patrun, Dario Ljubić i ivica Čališ
Dobitnik nagrade Gimnazije A. G. Matoša - Ivica Čališ
Nakon svečane dodjele nagrade nazočni su vidjeli dramsku igru učenika „Mi nismo razred godine“ autorice Rahele Dragičević. Uz autoricu teksta, pod voditeljskom palicom profesorice Vesne Vuksanović, nastupile su: Anja Bradarić, Ivan Prakaturović, Dino Ladan, Iva Bažant, Petra Šulina, Andrea Knežević, Darija Tokić, Marijana Perić i Barbara Vargić.
Glazbeni dio programa nastavljen je s dvije skladbe zbora („Ćuk“ i „Dana-dana“). Nakon toga na sceni se pojavila Marta Džaja s dramskim monologom „Nora“ skandinavskoga pisca Henrika Ibsena. Izražajno, emotivno učenica trećega razreda privukla je pozornost svih gledatelja, a zadovoljstvo nije krila niti mentorica prof. Vesna Vuksanović..
Na kraju akademije prikazan je kratki video zapis Zlatka Mesića o uspjesima učenika Gimnazije na državnim natjecanjima. Gledatelji su vidjeli: kemičare Ivicu Čališa i Hrvoja Jurinića (s mentoricom prof. Ljiljanom Medved), matematičarku Nevenu Radašinović (s mentoricom prof. Majom Galić), sudionice Vjeronaučne olimpijade: Mariju Drenjančević, Josipu Jakić, Ivanu Miličević, Mateu Gazilj i mentoricu prof. Tonku Odobašić.
Odlične sportske rezultate predstavile su osvajačice desetoga mjesta na Svjetskom školskom rukometnom prvenstvu u Varaždinu (rukometašice: Vlatka Tokić, Ivana Zirn, Marija Matasović, Marija Penava, Marina Tadić, Helena Prskalo, Iva Domjanović, Lucija Bogdanović, Helena Barić, Ana Marija Jagodić, Mirna Bušić, Ivana Sučić, Marija Radnić, Barbara Živaljić) te rukometašice koje su izborile sudjelovanje na državnom prvenstvu u Poreču: Marija i Marina Perić, Iva Prskalo, Bernarda Bušić, Danijela Maras, Anamarija Vuković s mentoricom prof. Mirelom Šunda. Po prvi puta na državno prvenstvo plasirale su se i košarkašice: Marija Radnić, Nikolina Duvnjak, Lucija Mikulić, Dora Kalamut, Katarina Križić, Ivona Jukić, Lorena Lelas, Petra Šola, Marina Blažević, Jelena Duvnjak, Matea Kuna, Josipa Ćorić s voditeljima profesorima Markom Müllerom i Mirelom Šunda. Na 29. Krosu Sportskih novosti Maja Pačarić i Dario Ljubić osvojili su drugo mjesto.
Posebna priznanja dobili su: najvjerniji navijači u Varaždinu profesorica Vesna Tomić i profesor Vinko Slišković, te za organizaciju svakodnevnog putovanja navijača u Varaždin tajnica Marija Haršanji i šefica računovodstva Katica Mrkić.
Nagrade su primili i: Mislav Živković za nagrađeni rad na natječaju „Europa u školi“ (mentorica: prof. Nikolina Mandić Matijević), Inga Đuđik za osvojenu stipendiju i sedmodnevni boravak u Njemačkoj za esej „Dunav povezuje“ (mentorica: prof. Daliborka Šetka).
Svečana akademija završila je atraktivnim plesnim nastupom Breakdancea kojega su izvele: Nives Raspudić, Matea Gazilj, Petra Šulina, Valentina Škrut, Inga Đuđik pod vodstvom prof. Tonke Odobašić.
Svečanu akademiju osmislile su profesorice Anselma Salopek i Vesna Vuksanović, a „Doviđenja, do sljedećega susreta“ izrekli su voditelji Matea Meščić i Andrija Kajtar.
Način izdavanja duplikata svjedodžbi
Zahtjev za izdavanje duplikata svjedodžbe
Obrazac za suglasnost roditelja za uključivanje učenika u aktivnosti