Zabavno-kulturna manifestacija u Novom Sadu
Autor: Vesna Tomić, Marija Živković, 26. 9. 2013.
Otvorena medijska grupacija organizirala je zabavno-kulturnu manifestaciju u sklopu projekta „Minority 3D – Diversity, Dialogue, Development“ u petak i subotu, 20. i 21. rujna 2013. godine u Novom Sadu na Salašu 137. Nakon 18 mjeseci trajanja, projekt „Minority 3D“ ponovno uspješno okuplja učenike i profesore – sudionike projekta, predstavnike nacionalnih manjina, poslodavce te predstavnike lokalnih vlasti na zabavno–kulturnoj manifestaciji od Osijeka do Novog Sada.
Okruglim stolom u Novom Sadu, s predstavnicima nacionalnih manjina i lokalnih vlasti započelo je druženje na salašu. U okruglom stolu sudjelovali su dr. Nikola Ćirović (predstavnik Gradskog veća Novi Sad), Dragan Vulin (zamjenik Župana Osječko-baranjske županije), Danijel Magdika (Mađarsko kulturno društvo Nepkor), Ilija Burić (Crnogorsko kulturno društvo Montenegro – Montenegrina), Zvonko Horvat (Slovensko društvo Stanko Vraz), Krste Atanasovski (Makedonsko društvo Braća Miladinovci), Jasminka Petter (predstavnica njemačke nacionalne manjine u Hrvatskoj) i Vesna Nedić (Mirovna grupa OAZA, Beli Manastir).
Govorilo se o položaju nacionalnih manjina, njihovim pravima te poboljšanju istih, o multikonfesionalnim, multietničkim i multinacionalnim gradovima poput Novoga Sada i Osijeka. Istaknuta je važnost projekta „Minority 3D“ koji uspješno povezuje nacionalne manjine i međusobno i s većinskim stanovništvom gradova u kojima žive i djeluju.
Završetkom okruglog stola, prikazani su filmovi koji su nastali u sklopu projekta (Amra – vladarica znanja, Dobri duh Đakova, Dvije prijateljice, Sofijin svijet). Okupljeni mladi učenici koji su sudjelovali u snimanju filmova imali su priliku razgovarati o svakodnevnim problemima s kojima se njihovi prijatelji, pripadnici nacionalnih manjina, svakodnevno susreću. Mladi ističu da su stekli neprocjenjivo iskustvo kroz provedbu projekta, naučili su kako snimiti dokumentarni film, kako prikazati da se oni koji jesu manjina zapravo ne izdvajaju od većine. Naučili su da različitost daje bogatstvo, dijalog i razvoj osnova postojanja kvalitetnog društva.Osim filmova snimljenih u sklopu projekta „Minority 3D“ prikazan je i film koji je Otvorena medijska grupacija u sklopu međunarodne suradnje snimila s organizacijom BalkanIdea iz Novog Sada, „Tu iz duge“, a kojemu je tematika također vezana uz nacionalne manjine u Novom Sadu. Već tradicionalno za ovaj projekt je da se tijekom cijele manifestacije isticalo zajedništvo bez razlike na nacionalnu, vjersku ili kakvu drugu pripadnost.
Subota, 21. rujna, započela je šetnjom mnogih kroz divan centar Novog Sada. Prema rasporedu slijedio je panoramski obilazak Novoga Sada i zatim vožnja brodom do Bačke Palanke. Već tradicionalno za ovaj projekt je da se tijekom cijele manifestacije isticalo zajedništvo bez razlike na nacionalnu, vjersku ili kakvu drugu pripadnost. U takvom zajedništvu uslijedio je odmor i ručak u Iloku, a zatim polazak natrag u svoje sredine.
FILM:“Dobri duh Đakova” –učenici gimnazije A. G. Matoša
Sestra Meri, dobri je duh Đakova. Njezina ljubav prema čovjeku, potaknula ju je da postane časna sestra te da svoj život posveti pomaganju mladima, ali i onima starima. Ovaj film pokazuje isječak života časne sestre,da nije sve onako kako se na prvi pogled čini.
UČENICI KOJI SU SUDJELOVALI U IZRADI FILMA:
1. SCENARIST: Matea Matasović
2. Mirna Matković – redatelj
3. Denis Adrić – kamera
4. Lorena Lelas – producent
5. Ana-Marija Grbeša – pomoćni montažer
6. Iva Zrakić
7. Valentina Đelagić
8. Jasminka Dimšić
9. Mirna Babić
10. Vedrana Raguž
Pedagoginja Marija Živković, prof
Način izdavanja duplikata svjedodžbi
Zahtjev za izdavanje duplikata svjedodžbe
Obrazac za suglasnost roditelja za uključivanje učenika u aktivnosti