preskoči na sadržaj

Gimnazija Beli Manastir

Login
IZ ŽIVOTA ŠKOLE

VEČER MATEMATIKE 7.12.2023.

MAKE MATH FUN ! 💙

Večer matematike 2023 Gimnazija Beli Manastir 

Foto galerija - Večer matematike 

DANI HRVATSKOGA JEZIKA 

 

Kao vječno more sinje
U kretu si gipkom, lakom,
Podaje se dahu svakom,
I mreška se i propinje,
(Kakva moć je vjetra koga) –
Zuji, zveči, zvoni, zvuči,
Šumi, grmi, tutnji, huči –
To je jezik roda moga! (…)

(Petar Preradović)

 

          

 DANI KRUHA

 

 

                OPŠIRNIJE

Tražilica
Anketa
Imate li interesa za uključivanje u, i osnivanje volonterskog kluba u školi?




Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 9. 2011.

Ukupno: 351868
MOZDA VAM ZATREBA

 
 
 
 
 
 
https://ocjene.skole.hr/
 
             DABAR heart
 natjecanje 13. -  17.11.
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanimljivosti iz knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KNJIŽNIČARKE PREPORUČUJU: ZLATAROVO ZLATO
Autor: Vanja Kovač, 4. 10. 2017.

Zlatarovo zlato prvi je hrvatski moderni roman, a ujedno i prvi hrvatski dovršeni i uspjeli roman. Ovaj roman doživio je ogroman uspjeh već prilikom svojeg prvog izlaska, a s vremenom je postao najpopularnija i najraširenija hrvatska knjiga.
Djelo se nalazi na popisu obvezatne lektire za srednju školu.


Osnovna tema ovog romana mogla bi se sažeti u „što posiješ – to ćeš i požnjeti“. I premda se nakon prvog čitanja čini da su likovi u njemu jednodimenzionalni, ipak nije do kraja tako. Šenoa im kroz radnju dopušta promjene, a kod nekih nastoji čitatelju pojasniti i zašto je određeni lik takav kakav jest, ne bi li pobudio razumijevanje.

Motivi oko kojih se vrti cijela priča jesu ljubav i obijest, one radnju pokreću i u njoj se isprepliću, stvarajući tako svijet koji vrlo dobro možemo zamisliti pa i razumijeti.

Glavnina radnje odvija se u starom Zagrebu, glavni likovi su plemići i građani. Također, u pozadini se provlači i borba s Turcima kako bismo dobili pojašnjenje za zlobu Grge Čokolina, glavnog negativca u ovom romanu. Sama priča, naime, počinje time što dotični pokuša ostvariti svoju ljubav prema ljepotici Dori Krupićevoj, kćeri gradskog zlatara, tako što ju zaprosi i biva odbijen. Ubrzo nakon toga u Doru se zaljubljuje mladi plemić, Pavao Gregorijanec, potomak moćnog feudalca koji je u sukobu s gradskim vođama. Uskoro se u priču upliće i prelijepa moćna plemkinja Klara Grubačeva, gospodarica samoborskih kula, koja je bacila oko na mladog Pavla, ali joj plan ne uspjeva baš onako kao što je očekivala. Nakon što nam se učini da će se početi odvijati uobičajena ljubavna priča koju smo toliko puta susreli u knjigama i filmovima, predstavnici „tamne strane“, Pavlov otac Stjepko, Klara i Grga se udružuju i čitatelj se ubrzo mora odlučiti za koju će stranu početi navijati.

Ima tu i još malo manje glavnih, ali ipak značajnih, likova kao što su nijemi Jerko, Magda Paprenjarka ili ratnik Miloš, a koji ipak odigravaju važne uloge kroz radnju ovog romana.

Kako bi slijedio ideju borbe dobra i zla, Šenoa poštenoj i dobroćudnoj Dori suprotstavlja moćnu i beskrupuloznu Klaru, ali ipak nastoji prikazati čitatelju i pozadinu Klarinih postupaka, tako da ju se nikad ne može u potpunosti osuđivati. Također, Stjepku Gregorijancu su suprotstavljeni njegovi vlastiti sinovi čime pisac pokazuje da nije sve u naslijeđu, nego čovjeka određuje njegov karakter. Čak je i Grga Čokolin, koji na prvi pogled izgleda kao čisti „demonski junak“, ako malo bolje razmislimo, možda mogao odabrati drugu stranu da je njegova prošnja bila prihvaćena.

Sama povijesna okolina u kojoj se radnja odvija opisana je u romanu zanimljivo i uz puno detalja, naravno nastojeći što bolje dočarati ono doba, njegove ljepote i nevolje. Tako se u jednom dijelu čak spominje i Franjo Tahi, legendarni susedgradski feudalac čiji razrušeni dvorac možete vidjeti kad prolazite od zagrebačkog Podsuseda prema Zaprešiću pri čemu Šenoa spominje da se radnja odvija nedugo nakon njegove smrti.    

Prepuštam vam, dakle, da (ukoliko već niste) pročitate Z
latarovo zlato te saznate kako je završila Dora, a kako Klara, je li se oženio Grga Čokolin i što se dogodilo s kulama samoborskim, pri čemu obratite pozornost na ostatke viteštva na našim prostorima, kao i na svu ljepotu i zlobu ljudske prirode, koje se, vjerujem, nisu do danas mnogo izmijenile. Jer, nije uzalud već sto i četrdeset godina ovaj roman smatran jednim od najboljih primjeraka hrvatske književnosti.” 

Preuzeto s portala www.fantasy-hr.com





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju