Bili smo podijeljeni u tri radionice : o pravima migranata, o pravima djece i o diskriminaciji prema spolu i spolnoj orijentaciji. U radionicama smo imali priliku raditi kratke filmove, baviti se obradom zvuka, sudjelovati u debatama. Upoznali smo se s više organizacija koje se bave ljudskim pravima, primjerice Université de Paix. Naš mali hrvatski tim ( Fran Pajalić, Dora Vukušić, Nika Protić i Ana Bagić) se iskazao u poznavanju stranih jezika, tehnološkim znanjima i simpatično je predstavio Hrvatsku...
Fotografije pogledajte u foto-galeriji, a ostatak teksta u nastavku.
Zahvaljujući našem poznavanju francuskog jezika te na poticaj i preporuku naše lektorice Madame Kantarci završili smo u mjestu pokraj Namura, u Belgiji. Prisustvovali smo seminaru o ljudskim pravima unutar kojeg smo sudjelovali u radionicama, diskusijama, evaluacijama i raznim igrama razmjene, upoznavanja i učenja.
Bili smo smješteni u kulturno-obrazovnom centru Marcel Hicter, koji je pomalo izoliran te stoga idealan za održavanje seminara te smo posjetili grad Namur. Seminar je bio multikulturalan, uz najponosnije Hrvate, bili su tu i Talijani, Mađarice, Grci, Ruskinje i Rumunji. Iskustvo je bilo prosperitetno u svakom obliku; razvili smo jezične vještine, stekli nova inozemna poznanstva i uživali u kulturnoj (i kulinarskoj) razmjeni, usavršili svoja znanja o ljudskim pravima što će nam i profesionalno koristiti ( Nika i ja smo studentice Pravnog fakulteta, a Dora se kao studentica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta bavi ljudskim pravima, dok je Fran svojom znatiželjom nadopunio svoju opću kulturu). Dobili smo i potvrdu o sudjelovanju koju možemo uvrstiti u europski CV. Uspjeli smo si organizirati i razgledavanje Bruxellesa gdje smo između ostalog posjetili i Magritteov muzej. Nakon završene 18.-e gimnazije nastojimo održati frankofonu tradiciju, radoznalost za francuskim jezikom, frankofonom kulturom, umjetnosti i gastronomijom.
Ana Bagić