A što je Matoš nego Hrvatska
Autor: Hana Tepeš, 17. 12. 2014.
U našoj je školi 12. prosinca održan Županijski stručni skup učitelja i nastavnika hrvatskoga jezika i stručnih suradnika knjižničara u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje pod nazivom A što je Matoš nego Hrvatska.
Na stručnom skupu predstavili smo rezultate istoimenog projekta koji se u našoj školi provodio tijekom prvog polugodišta pod vodstvom knjižničarke Marije Findrik i nastavnice hrvatskoga jezika Hane Tepeš.
Ravnateljica škole Kristina Krmpotić pozdravila je sve prisutne i pohvalila sve učenike naše škole i Područne škole Humljani, kao i sve učitelje, nastavnike i stručne suradnike koji su bili izuzetno vrijedni, motivirani i marljivi pokazavši puno volje i truda ispunjavajući sve projektne zadatke i aktivnosti.
Iznimno smo ponosni što smo na stručnom skupu mogli ugostiti ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje, profesora Vinka Filipovića koji je naglasio kako upravo male škole kao što je naša s najvećom ljubavlju pristupaju ovakvim kreativnim zadacima.
Svečanom programu predstavljanja projekta nazočila je i mr.sc Vesna Šerepac, pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Virovitičko-podravske županije, koja je također sa zadovoljstvom pozdravila naš projekt.
Na skupu je održano nekoliko stručnih predavanja. Prvo predavanje održao je prof.dr.sc. Krešimir Bagić pod nazivom Kako je Matoš plijevio hrvatski književni vrt? Profesor Bagić predavao nam je o manje poznatoj Matoševoj književnoj praksi – polemičkoj, budući da je „Matoš polemizirao o svemu i sa svima“.
Sljedeće predavanje održao je redovni profesor dr.sc. Goran Rem na temu Matoševa ljubav u kojemu smo saznali o bogatoj Matoševoj korespondenciji: „Pismo je komunikacija odgode. Matoš je iskušao sve vrste funkcionalnih stilova u tekstu i neprestano je pisao pisma.“
Posljednje predavanje, Matoš u knjižnici, održala je profesorica i diplomirana knjižničarka Tamara Zadravec. Upoznala nas je s Virtualnom zbirkom djela Antuna Gustava Matoša Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te s njihovim projektom, digitalnom zbirkom Matoš i ja. Naša će škola svojim brojnim projektnim rezultatima pridonijeti spomenutoj zbirci koja nastoji prikazati da Matoš još živi s nama, što smo uspjeli ostvariti projektom A što je Matoš nego Hrvatska.
Osnovna škola Antuna Gustava Matoša u svečanom programu skupa predstavila je rezultate svog velikog projekta. Prvi se predstavio školski zbor pod vodstvom nastavnice glazbene kulture Zdenke Milobare koja se iskazala u možda najzahtjevnijem projektnom zadatku uglazbivši Matoševu pjesmu Maćuhica koja je ujedno i naziv našeg školskog lista. Stoga se nadamo da će ova pjesma kao prekrasan rezultat projekta postati službenom himnom naše škole.
Knjižničarka Marija Findrik prikazala je radove izložene na školskim panoima pomoću prezentacije koju možete preuzeti i pogledati u prilogu. Učiteljica Suzana Okrugić predstavila je rezultate rada kombiniranog odjela PŠ Humljani koji su Matoševu pjesmu Tajanstvena ruža interpretirali na različite načine u većini predmeta. Učenici su uz pomoć učiteljice osmislili koreografiju kojom su kroz Matoševu poeziju predstavili tradicionalne igre (Kalilo, Pljesnimo, Ide maca oko tebe, Traženje predmeta).
Video uratkom predstavio nam se učenik 7.a razreda Luka Hat koji je sve oduševio monologom Matoševe pjesme Domovini iz tuđine. Monolog je uvježbao uz pomoć nastavnice hrvatskog jezika i voditeljice dramsko-recitatorske skupine Andreje Prelog.
Učenice 6.b razreda Terezija Som i Marta Vekić prezentirale su aktivnost koju je njihov razred proveo pod vodstvom nastavnika prirode Velimira Treska – sadnju maćuhica u školskom vrtu.
Pod vodstvom nastavnika informatike Miroslava Hanižara učenici viših razreda izradili su video uradak u kojemu su vizualizirali Matoševu pjesmu U travi spojem zvuka, crteža i fotografije.
Sljedeći su nam se plesom predstavili prvašići koji su sa svojom učiteljicom Tamarom Ivić uvježbali koreografiju Matoševe pjesme Gospa Marija.
Učenici dramsko-recitatorske skupine u zamišljenom su intervjuu sa suvremenim Matošem dobili odgovore na svoja brojna pitanja. Matoša je utjelovio Luka Hat, a intervjuirala ga je Melani Drenski.
Učenici drugog i trećeg razreda zajedničkim su snagama uvježbali folklorni ples i pjevanje Matoševe pjesme Suza pod vodstvom svojih učiteljica Tatjane Maršić i Danijele Lokner.
Učenici viših razreda nisu imali nimalo lak zadatak prevodeći Matoševu pjesmu Notturno na engleski i njemački jezik. Prvo je pjesmu Notturno na hrvatskom jeziku interpretativno pročitala Marija Zubčić pod vodstvom nastavnice hrvatskog jezika Hane Tepeš, zatim su slijedile dvije inačice pjesme na engleskom jeziku –Martinu Čilag pripremila je nastavnica Sanja Cingel, a Luku Bolješića nastavnica Biljana Farkaš. Na njemačkom jeziku pjesmu je pročitao Marko Bušljeta pod vodstvom nastavnice njemačkog jezika Marine Dundović.
Na samom kraju sve nas je bećarcem o Matošu razveselila naša tamburaška skupina predvođena nastavnikom Vjekoslavom Palatinušem.
Ovim putem posebno pohvaljujemo nastavnicu likovne kulture Mirnu Fedoran koja je zaslužna za prekrasno estetsko uređenje škole te za kip Matoša na klupi po uzoru na poznatu zagrebačku skulpturu.
Obrazac-zamolbe-roditelja-za-izostanak-ucenika-s-nastave.doc
Ispisnica iz skole.pdf
odluka.pdf
Ukupno: 293253
Ovaj mjesec: 782
Ovaj tjedan: 18