Škola nekad i danas
Autor: Miroslav Hanižar, 30. 9. 2012.
Stota obljetnica Osnovne škole Antuna Gustava Matoša u Čačincima
Osnovna škola Antuna Gustava Matoša svečano je obilježila 13. lipnja 2011. Dan škole i 100. obljetnicu osnovnog odgoja i obrazovanja u Čačincima.
POVIJEST ŠKOLSTVA U ČAČINCIMA
Prije sto godina selo Čačinci je bilo malo i tek u razvitku. Imalo je oko 420 stanovnika. 1910. godine osnovana je Školska općina Čačinci. Odmah po tom krenulo se s izgradnjom školske zgrade koja je bila tipična građevina austro-ugarskih vlasti.
Školska zgrada bila je za ono vrijeme (1911. godine) na oranici izvan sela. Tu je bila škola, dvorište i vrt.
Dana 3. srpnja 1911. kao prvi učitelj ove škole nastupio je gospodin Stanko Paunović koji je dao urediti školsku zgradu. Čitav je svoj život ostao u Čačincima gdje je marljivo radio s mladima. Bio je izvrstan učitelj, praktičar u voćarstvu i vinogradarstvu. Umirovljen je 1943.g.
Prvi učitelj i upravitelj čačinačke škole g. Stanko Paunović
S vremenom škola postaje premala za sve veći broj učenika te se 1931. g. gradi nova zgrada s dvije učionice u dvorištu postojeće škole. Ta je zgrada danas školska kuhinja i blagovaonica.
Vrijeme 2. svjetskog rata bilo je iznimno teško i za selo i za školu. Škola je opljačkana i zapaljena. Nastava se jedno vrijeme uopće nije održavala. Nakon rata sam narod obnavlja školsku zgradu. 1947. godine dolazi učiteljica Karolina Belić koja je aktivirala pionirsku organizaciju i osnovala Društvo Naša djeca.
Školske godine 1950./1951. uvodi se osmogodišnje školovanje kada je i otvorena nova kino dvorana.
Učenici 1951./1952.
1960./1961. godine škola slavi 50 godina postojanja i dobiva naziv „Osnovna škola Bratstvo-jedinstvo“ Čačinci. Te godine školu pohađa 514 učenika.
Članak o proslavi 50 godina rada OŠ u Čačincima
1967./1968. godine škola ima najveći broj učenika ikada i to 885 djece.
Pri školi u Čačincima radilo je i sedam područnih škola i to u Brezovljanima, Bukviku, Humljanima, Kraskoviću, Paušincima, Pušini i Slatinskom Drenovcu. Iz godine u godinu sve je manji broj djece te se ove područne škole zatvaraju. Danas radi jedino PŠ Humljani s tri učenika.
Područna škola u Humljanima
ŠKOLA DANAS
Školska zgrada izgrađena 1975.
Nova školska športska dvorana izgrađena 2010.
Izgled obnovljene škole 2009.
Godine 2010./ 2011. školu pohađa 247 učenika. Učenici su postigli dobre rezultate na županijskim i državnim natjecanjima. Sudjelovali smo na županijskim natjecanjima iz biologije, kemije, fizike, hrvatskoga jezika, Lidranu, geografiji, informatici, LIK-u, vjeronauku, Sigurno u prometu. Na državnom natjecanju sudjelovali smo iz kemije i LIK-u.
U školi postoji niz izvannastavnih aktivnosti: školsko uredništvo, sportski košarkaški klub (za djevojčice i dječake), sportski nogometni klub, recitatorska skupina, dramska skupina, vjeronaučna skupina, školski zbor, mali folklor, plesna skupina, likovna skupina...
Naši učenici postižu i izvrsne rezultate u sportu. U šahu su dječaci osvojili 2. mjesto u Virovitičko-podravskoj županiji, također dječaci drugo mjesto u Prvenstvu ŠŠD OŠ u košarci, a djevojčice prvo mjesto u ŠŠD OŠ u košarci. Osim u izvannastavnim aktivnostima djeca sudjeluju i u mnogo izvanškolskih aktivnosti, i to u: Nogometnom klubu Mladost Čačinci, Košarkaškom klubu Mladost Čačinci, Društvu Naša djeca Čačinci, Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Čačinci, KUD-u Čačinci, Sportskom ribolovnom društvu Klen...
Uz sve ove lijepe aktivnosti i sačuvanu povijest škole, škola ima i jedan problem, a to je sve manji broj učenika upisanih u prve razrede. Godine 2011./ 2012., na žalost, u prvi razred bit će upisano samo 17 učenika.
Svi predmeti u OŠ A. G. Matoša Čačinci stručno su zastupljeni, osim izborne nastave njemačkoga jezika. U školi je zaposleno dvadeset sedam djelatnika u nastavi i trinaest u ostalim službama.
Veliku obljetnicu, 100 godina postojanja, proslavili smo na Dan škole, 13. lipnja 2011. (Dan škole je Matošev rođendan). Za taj događaj pripremali smo se nekoliko mjeseci. Izrađivali smo suvenire s logom škole, pripremali izložbe, održali svečanu sjednicu i priredbu za goste i mještane Čačinaca, posjetili grobove umrlih učitelja. Školski časopis Maćuhica bio je posvećen stotoj obljetnici škole.
Naslovnica Maćuhice br.4. lipanj 2011. (izradio: Vladimir Bićanić)
Milenijska fotografija učenika i učitelja OŠ A.G. Matoša Čačinci
Napisale: Mirjana Sabolić, Kristina Krolo i Kristina Krmpotić
Prezentaciju izradio Vladimir Bićanić:
Obrazac-zamolbe-roditelja-za-izostanak-ucenika-s-nastave.doc
Ispisnica iz skole.pdf
odluka.pdf
Ukupno: 293250
Ovaj mjesec: 782
Ovaj tjedan: 18