EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Maja Poslon Živković, 26. 9. 2015.
Europski dan jezika obilježava se 26. rujna i to od 2001. godine, koja je odlukom Europske unije i Vijeća Europe proglašena Europskom godinom jezika. Cilj je Dana jezika jačati javnu svijest o važnosti učenja jezika, promicati jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te potaknuti cjeloživotno učenje jezika.
EU ima 23 službena jezika i mnogobrojne druge regionalne i manjinske jezike i dijalekte. Europske institucije godišnje izdvajaju gotovo milijardu eura za prevođenje. Po ispitivanju Eurobarometra iz 2006. godine 56 posto građana EU-a može razgovarati na jednom stranom jeziku, a 28 posto služi se dvama stranim jezicima. Zanimljivo je napomenuti da četrdeset i četiri posto Europljana ne govori nijedan strani jezik.
U povodu dana 26. rujna organiziraju se različite aktivnosti, no neke aktivnosti iako vezane uz taj dan odvijaju se ranije ili tijekom nekog duljeg razdoblja. Multikulturalizam, višejezičnost, poštivanje i njegovanje jezične raznolikosti temeljni su ciljevi Europskoga dana jezika. Prednosti poznavanja nekog drugog jezika osim materinskog lako je uočiti. Jezici proširuju um, otvaraju nove horizonte, a povećavaju i izglede za zapošljavanje.
Budući da je Europa toliko bogata raznolikošću jezicima, prava je šteta zaustaviti se na materinskom jeziku te ne pokušati razumjeti najbliže susjede i sustanovnike Europe.
Opći ciljevi Europskog dana jezika su:
– Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
– Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
– Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.