MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA
Autor: Maja Poslon Živković, 1. 10. 2015.
Međunarodni dan starijih osoba obilježava se u cijelom svijetu kako bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se treba prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.
Svjetska skupština UN-a o starenju, koja je održana 1982. u Beču, preporučila je da se jedan dan u godini posveti starijim osobama i njihovim problemima te je proglasila 1. listopad Međunarodnim danom starijih osoba.
Njegovim se obilježavanjem naglašava potreba da se starijim osobama smanji osjećaj da su marginalizirane, izolirane i zaboravljene te da se potakne donošenje mjera protiv njihova zapostavljanja, siromaštva i zanemarivanja.
Ovaj dan je prigoda da se i glasnije progovori o pravima ljudi, koji čine sve veći postotak stanovništva, a čiji su socijalni položaj i životne prilike često vrlo teški, a u nekim slučajevima ispod dostojanstva čovjeka.
U Hrvatskoj su, prema popisu stanovništva, 758 633 osobe starije od 65 godina, što čini 17,7 posto ukupnog stanovništva. Prosječni stanovnik Hrvatske, prema navedenom popisu, ima 41,7 godina, čime se Hrvatska svrstala među zemlje sa starom strukturom stanovništva. Hrvatski građani su u posljednjih 60-ak godina ostarjeli za čak 11 godina, upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na Međunarodni dan starijih osoba.
Na ovaj dan prisjetimo se naših baka i djedova te im poklonimo osmijeh i zagrljaj.
~ MOJA BAKA ~ (Ratko Zvrko)
Kada sretneš moju baku,
negdje samu na sokaku,
ti joj priđi srca laka,
kao da je tvoja baka.
Pomozi joj, mali druže,
jer je noge slabo služe,
a i oči teško vide,
pa mi baka slabo ide.
Prepoznat ćeš moju baku,
i po hodu i koraku,
i po bijeloj sijedoj kosi,
i po štapu što ga nosi.
Kroz roj kola i auta,
prevedi je preko puta,
da u vrevi bučnog grada,
moja baka ne nastrada.
A kad baka dođe kući,
sretno će joj srce tući,
o tebi će, sva u sreći,
mnogo lijepa meni reći.