Za roditelje
VRIJEME DOŠAŠĆA - VRIJEME ZA OBITELJ
Autor: Maja Poslon Živković, 21. 12. 2014.
Uskoro završava nastava, a i odlasci najmlađih u vrtić. Vrlo često djeci kod kuće bude dosadno. Uključimo ih zato u svakodnevne aktivnosti ovih dana.
Pecimo kolače zajedno. Ukrašavajmo domove. Izrađujmo čestitke i male, najdragocjenije poklončiće koje će stvoriti dječje ruke. Na koncu, provodimo vrijeme zajedno jer obitelj to čini! Djeca trebaju naše vrijeme, a ne materijalne stvari. Roditelji često osjećaju da nemaju dovoljno vremena, a često ne znaju ni na koji bi se način približili svojoj djeci i kvalitetno se družili s njima pa im to pokušavaju nadoknaditi skupim poklonima.
No nije toliko bitna količina vremena provedenog s djetetom, koliko njegova kvaliteta. To obuhvaća punu i nepodijeljenu pažnju posvećenu samo djetetu i nije dovoljno da smo prisutni samo fizički, već i duhom. To vrijeme pruža priliku da pokažemo svom djetetu stvari, zajedno se bavimo zabavnim aktivnostima i usađujemo u njega dublje vrijednosti.
Važan aspekt zajedničkog vremena je razina povezanosti s djetetom. Djeca se prirodno povezuju kad se osjećaju sigurnima. Kad se djeca osjećaju nepovezanima s nama njihovi su odgovori šturi i svedeni na nekoliko kratkih riječi, izbjegavaju fizički dodir i kontakt očima. S druge strane, kad se osjećaju povezano s nama, djeca su pričljiva, otvorena za zagrljaje i dodir te su spontano sretna.
Potrebno je redovito provođenje vremena s obitelji kako bi se djeca osjećala sigurno i voljeno. Djeca najčešće nisu svjesna stvari koje radimo za njih, ali itekako pamte stvari koje radimo s njima.
Roditelji bi odluku o aktivnostima trebali donijeti zajedno s djetetom, u skladu sa zajedničkim interesima i željama. Djetetu treba osigurati doba dana u kojem smo posvećeni samo njemu. U to doba ono mora biti sigurno da će imati jednog ili oba roditelja za razgovor, pitanja, igru i maženje, odnosno da će imati svu njihovu pažnju samo za sebe. Ako je to osigurano, ono neće biti prisiljeno privlačiti pažnju na sebe neprikladnim ponašanjima – nemirom, plačem, udaranjem nogama po podu i vikanjem. Dobro je isplanirati vrijeme za djecu kako ne bi, potisnuta drugim planovima, ispala s ljestvice prioriteta. Nije potrebno biti sveprisutni roditelj, ali jako je važno da dijete zna da se može osloniti na nas i da će dobiti pažnju i podršku koja mu je potrebna.
Evo nekoliko ideja za kvalitetno provođenje zajedničkog vremena s obitelji:
1. Razgovor - Važno je slušati svoje dijete – potaknite dječju znatiželju i interese tako što ćete ispitivati “zašto” i “kako.”
2. Zajednički obrok - Zajedničko okupljanje za ručkom i večerom kad god je moguće, bez upaljene televizije koja odvlači pažnju, pruža priliku za razgovor o svakodnevnim događanjima i usmjerava članove obitelji jedne prema drugima. Zajednička priprema obroka također može biti jako kvalitetno provedeno vrijeme u kojem djeca mogu naučiti kako se priprema hrana i koje sve hranjive tvari sadrži.
3. Kućanski poslovi - Zadavanje zadataka vezanih uz kućanske poslove jako je produktivan način podučavanja odgovornosti kod djece, a ako roditelji to rade zajedno s djecom to pomaže razvoju vrijednosti timskog rada i dobre komunikacije.
4. Domaća zadaća - Pokazivanje želje roditelja da pomogne djeci oko školske zadaće povećava djetetov interes za školu i dobre ocjene.
5. Kreativni hobi - Probudite kreativnost u sebi i svom djetetu. Crtanje, slikanje po staklu, izrađivanje stripova, ljepljenje kolaža, oslikavanje kutija, šivanje i pečenje kolača – sve su to aktivnosti koje pomažu vašem djetetu da razvije svoje kreativne potencijale.
6. Čitanje - Istraživanja pokazuju da čitanje razvija kod djece interes za znanje, stimulira razvoj govora i jezika, pomaže povećanje pažnje i koncentracije, a potiče i dječju znatiželju. Svom djetetu čitajte što je moguće više.
7. Obiteljske igre - Organizirajte male igre u krugu obitelji,a djeca neka sama izrade male medalje i diplome.
8. Društvene igre - Društvene igre dobar su način provođenja zajedničkog vremena jer omogućuju razgovor među članovima obitelji i razvijanje timskog duha. To mogu biti igre kartama, šah, Uno, Čovječe ne ljuti se, Monopoli, ali i igre poput Tamnica i zmajeva koje zahtijevaju nešto veću pripremu i kreativnost.
9. Fizičke aktivnosti - Odaberite neku fizičku aktivnost kao način provođenja kvalitetnog zajedničkog vremena. Vrlo su važne za razvoj djeteta i ne samo da jačaju tijelo i vježbaju koordinaciju pokreta, nego i pomažu u izgrađivanju upornosti i održavanju motivacije.
10. Obiteljski izlazak - Ne zaboravite povremeno organizirati obiteljski izlet izvan kuće - posjet kinu ili kazalištu, muzeju ili zoološkom vrtu. Možete organizirati piknik ili vožnju biciklom, šetnju šumom ili planinarenje. Na taj način dijete proširuje interese i opću kulturu te dodatno profitira od vremena provedenog na svježem zraku.