Za roditelje
SAVJET ZA RODITELJE - UDALJITE MOBITELE I TABLETE OD DJEČJIH KREVETA!
Autor: Maja Poslon Živković, 16. 1. 2015.
Facebook, chat, elektronička pošta i igrice dostupni na svakom pametnom telefonu i tabletu odvlače djeci pažnju i utječu na njihovu rutinu spavanja. Istraživanja su pokazala da oni koji svoje uređaje drže podalje od kreveta i ugase ih prije spavanja bolje spavaju od onih koji ih uvijek drže u svojoj neposrednoj blizini.
Znanstvenici su otkrili da tableti i mobiteli više narušavaju san i utječu na kvalitetu spavanja od televizora u sobi, uređaja koji se dugo vremena povezivao s poremećajima spavanja. Kada govorimo o držanju elektroničkih uređaja u spavaćim sobama, nedostatak sna samo je vrh ledene sante potencijalnih opasnosti po zdravlje.
Najnovije istraživanje Sveučilišta u Kaliforniji, koje je provedeno na više od 2000 devetogodišnjaka i 12-godišnjaka u Massachusettsu, doprinosi boljem razumijevanju dječje pretilosti. Prema studiji, većina ispitanika drži mobitele i tablete u istoj sobi u kojoj spava te im tijekom noći stalno stižu zvučne obavijesti da im je stigla nova poruka, e-mail itd.
Sve to djeci odvlači pažnju i remeti im san – ne samo svijetleći ekrani već i zvučne obavijesti. Za miran i spokojan san i bolju naspavanost važno je male elektroničke uređaje ugasiti i ostaviti ih u drugoj prostoriji.
Mobiteli i tableti štetniji od televizora u sobi
Studija također pokazuje da tri četvrtine ispitanika uz mobitele i tablete ima i TV uređaj u spavaćoj sobi. Međutim, stručnjaci smatraju da za razliku od televizora, mali ekrani uređaja koji su mnogo bliži djetetovu licu i koji povećavaju izloženost plavom svjetlu, sprečavaju melatonin da „upali“ ciklus spavanja tijekom noći. Nameće se zaključak da bi to mogao biti važan faktor zašto su neka djeca ujutro neispavana.
Premda su svjesni da rezultati ovih istraživanja ne donose konačan odgovor na pitanje koja je poveznica između mobitela, tableta i problema sa spavanjem kod djece, znanstvenici vjeruju da će naredne studije dokazati utječu li na rezultate istraživanja i drugi faktori.
Voditeljica istraživanja Jennifer Falbe ipak savjetuje roditeljima da ograniče vrijeme koje dijete provodi na mobitelu i tabletu te ih ugase tijekom noći, jer nedostatak sna može negativno utjecati na zdravlje djeteta.
Ugašeni “gadgeti” jednako bolji san i zdravlje
Studija također potvrđuje rezultate drugih istraživanja, uključujući istraživanje na odraslima koji koriste e-čitače u krevetu prije spavanja. Ovisnici o „gadgetima“ lošije spavaju, mnogo sjede i fizički su neaktivni. Nedostatak aktivnosti pak često dovodi do pretilosti i ostalih zdravstvenih problema.
Ako dijete držite podalje od svijetlećih elektroničkih uređaja i neprestanih zvučnih obavijesti, pomoći ćete da se unutarnji sat u njegovu organizmu, koji mu govori da je vrijeme za spavanje, resetira. Bolji san znači i više energije za psihičke i fizičke napore tijekom dana.
Iako će djeca nevoljko pristati na zabrane, Falbe ističe da roditelji moraju biti čvrsti i odlučni u nakani da uklone male i velike elektroničke uređaje iz dječjih soba po noći. Uz već spomenutu pretilost, posljedice mogu biti i loša koncentracija, loši rezultati u školi, problemi u ponašanju i manjak imuniteta.
Ovo je svakako pitanje koje će produbiti sukob između roditelja i djece, no više sna dokazano donosi i veći smiraj i bolje zdravstveno stanje djeteta pa je uklanjanje mobitela i tableta iz spavaće sobe mala žrtva koju valja podnijeti.