ČITALAČKI IZAZOV U PREDMETNOJ NASTAVI
Autor: Maja Poslon Živković, 21. 11. 2016.
Kako bismo Mjesec hrvatske knjige, kao i temu knjiga i čitanja, što više približili učenicima predmetne nastave, ove smo se godine odmakli od uobičajenih tema i savjeta. Ove godine učenicima vjerujem da znaju kako si mogu olakšati proces učenja i kako najbolje organizirati svoje slobodno vrijeme. Ove godine izazivam učenike predmetne nastave da iskušaju svoju snagu volje i pročitaju nekoliko zanimljivihknjiga, ne zato jer moraju, nego jer vjeruju u svoj odabir i spremni su na pustolovinu otkrivanja neočekivano zanimljivih tekstova.
Svaki dan na svjetsko i domaće tržište izlaze novi naslovi knjiga. Broj knjiga je ogroman i svakoga dana sve više raste. I književnost za djecu i mlade ne zaostaje po tom pitanju. Sve je više mladih autora koji svojim načinom pisanja i najrazličitijom tematikom nastoje privući mlade čitače i zainteresirati ih za pisanu riječ.
S druge strane, naš školski sustav poprilično je trom i potrebno je dugo vremensko razdoblje da bi se nešto promijenilo. Moramo priznati da je lektira učenicima, nažalost samo obaveza ili u najboljem slučaju, prilika za dobru ocjenu. Iako, smatram da učenici trebaju upoznati klasike naše i svjetske književnosti, možda smo ipak prestrogi u nastojanjima da sve što čitaju nužno mora vrhunac književnosti ili stvaranja pojedinog pisca.
Zašto čitanje ne bi bilo jednostavno zabavno? U osnovnoj školi najvažniji cilj bi nam trebao biti odgojiti zainteresiranog mladog čitatelja koji otvara knjigu prvenstveno zato jer želi otkriti nove priče i u njima nove pustolovine. Tek onda kada zavoli knjigu i ona mu postane prijatelj i svakodnevno društvo, učeniku neće biti problem pročitati i zadano štivo i pronaći sva ona obilježja djela koja želimo da nauči. Ovako, knjiga vrlo brzo postaje onaj strašni Moraš kojega nitko ne voli, a interpretacija djela je mrska obaveza u kojoj nam je glavni cilj sakupiti dovoljan broj bodova za željenu ocjenu.
Zato, ove godine u okviru Mjeseca hrvatske knjige dajem priliku učenicima predmetne nastave da prihvate izazov i pronađu zanimljive naslove izvan onih zadanih lektirom. Da bi ispunili osam malih izazova sljedećih šest mjeseci (sve do Svjetskog dana knjige, 23. travnja 2017.) trebaju otkriti koje ih teme privlače, što o knjigama kažu njima drage osobe, trebaju istražiti koje knjige se skrivaju na policama kod kuće i u knjižnici. Zapravo, jedini zadatak im je da čitaju i da nas uvjere da ipak postoji čitalačka kultura mladih.
Za sada možemo reći da ih je početna ideja zainteresirala, možda čak više iznenadila, jer očito nisu navikli samostalno birati niti odlučivati. U kome smjeru će se ovaj mali projekt razvijati znaju samo oni koji o tome odlučuju – učenici. Na nama je da im vjerujemo i poštujemo njihove odluke, a na kraju, možda i sami pročitamo dobru knjigu po njihovoj preporuci.
Ja ih pozivam još jednom - zabavite se uz knjigu!
Prihvatite izazov i dopustite knjizi da vas spontano odabere i iznenadi neočekivano dobrim štivom!
školska knjižničarka A. Hat