SADAKO I SJEĆANJE NA HOLOKAUST U 8.A
Autor: Maja Poslon Živković, 4. 2. 2019.
Pročitano lektirno djelo Sadako želi živjeti bilo je povod da s osmašima porazgovaramo o Drugom svjetskom ratu. S obzirom da je naša škola uključena u Projekt šafran (The Crocus Project) ovo je bila prigoda da se upoznamo s pojmom Holokaust te promislimo o važnosti tolerancije i podignemo kod učenika svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.
Na ovaj smo način obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta (27. siječnja).
Projekt Šafran ( The Crocus Project) zamišljen je kao cjelogodišnja aktivnost u koju se uključuju škole iz cijeloga svijeta. Nastao je na poticaj Europske unije, pod programom „ Europe for citizen“ u suradnji s Irskim Ministarstvom integracija i Holocaust Education Trust Irland.
Iz Irske nam stižu i lukovice žutih šafrana, čiji cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde, a koje svaku jesen učiteljica povijesti Jelena Šarčević sadi s učenicima u školske cvjetnjake. U siječnju ili veljači žuti nas cvjetovi podsjećaju na stradanja nevine djece u Drugom svjetskom ratu, ali nam ulijevaju i nadu da će nove generacije, učeći na greškama prošlosti, izgraditi mirnu budućnost.
Cijeli je projekt razrađen kao integrirani dio nastave povijesti, hrvatskog jezika i vjeronauka uz pomoć i suradnju sa školskom knjižnicom.
Dva sata hrvatskoga jezika, učenici 8. a razreda i njihova učiteljica Zrinka Jurčević, u četvrtak su, 31. siječnja, proveli u školskoj knjižnici. Na samom početku, učenica Rebecca Mitrović upoznala je razred s Karlom Brücknerom, autorom romana i podsjetila ih na najvažnije dijelove romana.
Zatim je školska knjižničarka Anamarija Hat postavila učenicima pitanje zašto čitamo djela ratne tematike, zašto uopće obilježavamo velike tragedije suvremenog društva. Složili smo se da je svaki čovjek kao jedinka neponovljiv, a njegovo osobno porijeklo, vjera, nacionalnost su bogatstvo društva u kojem živimo. O razlikama i različitostima treba poučavati i treba ih znati prihvatiti i cijeniti. Jer, bez obzira na sve ono u čemu se razlikujemo, važno je ne zaboraviti da su temeljne ljudske vrijednosti za sve nas iste – poštovanje, ravnopravnost, odgovornost i pravo na život i mir.
Raspravljali smo i na koji način treba čitati i shvaćati knjige – samo kao školsku obavezu ili ipak, možemo nešto i naučiti i iz književnih djela. Osmaši su se složili da je poruka ovog romana daleko važnija od samog dnevnika čitanja. Preuzeti odgovornost za svoje postupke i biti svjestan posljedica koje nastaju svakom našom odlukom prvi je korak ka odgovornom odrastanju i međusobnom poštivanju.
Nakon razgovora o ovoj uistinu teškoj temi, učenici su imali priliku okušati se u origamiju, tradicionalnoj japanskoj vještini presavijanja papira. Cilj je bio izraditi po jednog papirnatog ždrala. Korak po korak, pratili su upute knjižničarke. Iz običnog papira kvadratnog oblika, najprije su nastala krila, a zatim i tanašna ptica dugog vrata. Iako se većini učenika taj zadatak činilo kao nemoguća misija, u kojoj su nam se pomiješali svi pojmovi od dijagonala i simetrala do osnovnih lijevo-desno i gore-dolje, ipak smo uspjeli! Svaki učenik je napravio po jednu papirnatu ptičicu, a nekolicina njih je tehniku usvojila tako dobro da su ih napravili i više. Ždralovi u japanskoj kulturi nose sreću i pravo na ostvarenje jedne želje, te su najspretniji origami učenici imali sreću i za dodatni trud upisali zasluženu odličnu ocjenu u imenik.
Na samome kraju, pogledali smo kratki dokumentarni film učenika donjomiholjačke srednje škole „Tolerancija je IN“ i na taj način prošlost povezali sa sadašnjim svakodnevnim životom školaraca.
školska knjižničarka Anamarija Hat