preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Antun Matija Reljković" Bebrina

Login
Raspored informacija

Pogledajte OVDJE

Tableti

Dragi učenici, sve probleme s tabletima možete prijavljivati osobno svakog ponedjeljka od 10.30 do 11.15 ili na mail 

katarina.ljubicic1@skole.hr 

nastavnici Katarini Mirković.

Naš novi logotip

E - twinning - video

VIDEO

Savjetovalište za mlade

LETAK

Arhiva

Ovdje se nalaze sve vijesti s naše naslovnice od 2011. do 2021.

Pogledaj!

Prijava e - nasilja

MUP RH pokrenuo

je aplikaciju za prijavu

elektroničkog nasilja.

Stoga, ako Vam se tako

nešto i dogodi,

nemojte šutjeti nego

NASILJE PRIJAVITE!

https://redbutton.mup.hr/

E - Twinning

Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

CARNet webmail

Carnet webmail promijenio je adresu stranice za prijavu. Svom sandučiću e - pošte možete pristupiti OVDJE!

Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 12. 2010.

Ukupno: 238662
Kada zvoni?

1. sat - 7,30 - 8,15

2. sat - 8,20 - 9,05

3. sat 9,10 - 9,55

veliki odmor

4. sat - 10,10 - 10,55

5. sat - 11,00 - 11,45

6. sat - 11,50 - 12,35

7. sat - 12,40 - 13,25

8. sat - 13,30 - 14,15

I na Face-u smo

Eko - Eko Volonterko

Projekt Eko - Eko volonterko

Korisnik: Udruga za ruralni razvoj Eko Brezna

Stjepana Radića 19, Šušnjevci,  35209 Bukovlje

E-mail: eko.brezna.info@gmail.com, Web: http://www.ekobrezna.hr/

facebook/Udruga-Eko-Brezna

Partneri: Osnovna škola Antun Matija Reljković, Bebrina i Osnovna škola Antun Mihanović, Slavonski Brod

Ukupna vrijednost projekta: 1.135.876,14 kuna (100% sufinanciranje EU iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske)

Trajanje projekta: 24 mjeseca

Razdoblje provedbe projekta: 01. lipnja 2017. –  31. svibnja 2019.

Posrednička tijela:

URED ZA UDRUGE VLADE REPUBLIKE HRVATSKE - Posredničko tijelo razine 1

NACIONALNA ZAKLADA ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA - Posredničko tijelo razine 2

Problemtika projekta:

Na području Brodsko-posavske županije, koja je zbog visoke nezaposlenosti i pada gospodarske djelatnosti na začelju kada se radi o ekonomskim pokazateljima, u posljednjih godinu dana prisutan je i trend iseljavanja čitavih obitelji u potrazi za poslom, što za posljedicu ima smanjenje broja djece u školama, kidanje obiteljskih i prijateljskih veza te urušavanje društvenog kapitala u zajednici. Takvo stanje osobito se loše odražava na najranjivije skupine u društvu, kojima je pomoć najpotrebnija. Nažalost, djeca odrastaju u okruženju koje ih ne potiče na rad za opće dobro, na razvoj svijesti o potrebi doprinosa zajednici i suradničkog rješavanja problema. Na taj način povećan je rizik od vršnjačkog nasilja, poremećaja u ponašanju, slabijeg uspjeha u školi, što sve skupa vodi i do smanjene konkurentnosti pri daljnjem školovanju ili na tržištu rada. Jedan od načina aktiviranja i izgradnje društvenog kapitala i građanskih kompetencija svih sudionika u društvu je poticanje što većeg broja različitih dionika u zajednici na uključivanje u volonterske akcije. Posebno je važno razvijati školsko volontiranje jer je upravo razvoj svijesti o tome da je moguće mijenjati postojeću negativnu situaciju i doprinijeti stvaranju stabilnog i povezanijeg društva ono na čemu se mora raditi od najmlađe dobi, pri čemu je volontiranje izvrstan alat koji pokazuje kako zajednički rad pojedinaca doprinosi dobrobiti zajednice, a volonterske akcije potiču povjerenje i suradnju, pri čemu se i sami volonteri izgrađuju kao osobe te stječu dragocjene vještine i znanja kojima povećavaju i vlastitu konkurentnost na tržištu rada. U tome procesu, uočeni su brojni problemi, kao što: nedostatak odgovarajućih školskih kurikuluma koji bi bili usmjereni na promicanje volonterstva i izgradnju društvenog kapitala; nastavnici i stručni suradnici kojima nedostaje kontinuirano osposobljavanje i usavršavanje u ovom području; nedostatak sustavne promocije volontiranja kao alata za razvoj zajednice i senzibiliziranja djece i mladih o dodanim vrijednostima i konkurentskoj prednosti koju donose kompetencije stečene volontiranjem; nedostatak sustavnog financiranja volonterskih programa; nedovoljna informiranost organizacija civilnog društva o Zakonu o volonterstvu; nedovoljni kapaciteti organizacija civilnog društva za održivi razvoj udruga; nedovoljni kapaciteti organizacija civilnog društva za provedbu volonterskih akcija, osobito školskih volonterskih akcija; nedovoljni kapaciteti organizacija civilnog društva da potaknu veći broj građana na uključivanje u volonterske i druge akcije.

Cilj projekta:

Ovim projektom doprinijeti ćemo izgradnji društvenog kapitala u zajednici i porastu školskog volontiranja u Brodsko-posavskoj županiji tako što ćemo unaprijediti kapacitete i osnažiti suradnju škola i organizacija civilnog društva za pripremu i provedbu programa školskog volontiranja, razviti i provesti pilot volonterske programe u lokalnoj zajednici te povećati motivaciju učenika i nastavnika za školsko volontiranje.

Ciljane skupine:

  1. Zaposlenici organizacija civilnog društva u Brodsko-posavskoj županiji
  2. Zaposlenici OŠ A.M.Reljković i OŠ A.Mihanović
  3. Učenici OŠ A. M. Reljković i OŠ A. Mihanović
  4. Volonteri
  5. Organizacije civilnog društva u BPŽ
  6. Roditelji učenika OŠ A. M. Reljković i OŠ A. Mihanović
  7. Općina Bebrina

 

Aktivnosti:

  1. Edukacijsko – informativne aktivnosti
  • Edukacija o školskom volontiranju za nastavnike i stručne suradnike
  • Edukacija Menadžment volontera za predstavnike organizacija civilnog društva
  • Neformalna edukacija „trening trenera“ pod nazivom „Civilni sektor – pokretač zajednice“ za predstavnike organizacija civilnog društva
  • Radionica „Budi volonter“ za učenike 5.-8. razreda osnovnih škola A. Mihanović i A.M. Reljković
  • Info dani za roditelje – informativna predavanja „Volonterstvo za mene i moje dijete“
  1. Razvoj i provedba programa za školsko volontiranje i odgoj za volontiranje u školama
  • Izrada izvannastavnog kurikuluma i priručnika za razvoj školskog volontiranja na temu ekologija
  • Studijski posjet OŠ Šime Budinić u Zadru
  • Izrada 2 pilot volonterska programa i osnivanje 2 volonterska kluba u OŠ A. Mihanović i OŠ A.M. Reljković
  • Velike volonterske akcije u OŠ A.M. Reljković i nabavka opreme/materijala za njihovu provedbu (Volonterske akcije: „Tjedan lijepih riječi – Eko svijet oko nas“, „Obojimo školu bojama sreće“, „Zelena oaza učenja“ – postavljanje Eko bare, sjenice, sadnja biljaka te uređenje okoliša bare i sjenice, „Mali ljudi za velika djela“, „Dan planeta zemlje“, „Svi naši talenti“, „Obrnuta učionica“).
  • Velike volonterske akcije u OŠ A. Mihanović i nabavka opreme/materijala za njihovu provedbu (Volonterske akcije: „Uvod u zeleni svijet – stvaranje Eko parka u matičnoj školi“, „Mirisni vrtovi Malog Pariza“, „Naša zelena učionica“, „Naše vrijeme – njihov osmijeh na licu“)
  1. Kampanja „Volonterkova družina“ u osnovnim školama u svrhu promocije i razvoja volonterstva kao društvenog kapitala Zajednice
  • Učeničke parlaonice
  • Predstavljanje kurikuluma o školskom volontiranju na temu ekologije te pratećeg priručnika u ostalim osnovnim školama u Brodsko-posavskoj županiji
  • Kreiranje promotivnih materijala za volonterske klubove
  • Obilježavanje Međunarodnog dana volontera
  • Izrada inovativnog alata za razvoj školskog volontiranja i odgoja za volontiranje – Portal Eko–Eko Volonterko

V Vidljivost

  • Uvodna konferencija
  • Završna konferencija
  • Snimanje video filma o projektu
  • Reportaže u medijima

Upravljanje projektom i administracija

  • Sastanci projektnog tima
  • Partnerski sastanci
  • Izvještavanje prema ugovornom tijelu

Edukacija učitelja

U sklopu projekta Eko-Eko Volonterko održana je trodnevna edukacija (21.-23.08.) pod nazivom Školsko volontiranje namijenjena nastavnicima i stručnim suradnicima iz OŠ A. M. Reljković iz Bebrine i OŠ A. Mihanović (24 sudionika). Edukacija je imala za cilj upoznati sudionike s konceptom školskog volontiranja i njegovom implementacijom u redovne i izvannastavne aktivnosti u školi. Kroz edukaciju obrađene su teme poput: metodologija izrade volonterskih programa, koordinacija volonterskih akcija, formiranje volonterskih klubova u školama, menadžment volontera. Nakon edukacije slijede nam konzultacije za nastavnike i stručne suradnike koji će izraditi volonterski program za našu školu. Edukaciju i konzultacije te pomoć u izradi volonterskih programa pruža nam Volonterski centar Osijek.

Info dan za roditelje

Kako bi podignuli razinu svijesti roditelja o prednostima i društvenoj važnosti školskog volontiranja i volontiranja općenito organizirani su info dani za roditelje u sklopu projekta Eko-Eko Volonterko, a odvijali su se u 6-dnevnom trajanju u OŠ A. M. Reljković i OŠ A. Mihanović. U obje škole informirano je preko 250 roditelja o doprinosu koji oni mogu dati kroz volontiranje, posebice volontiranje sa svojom djecom u školskim volonterskim akcijama. Roditelji su detaljno upoznati s provedbom projekta Eko-Eko Volonterko te sa njihovim angažmanom u projektu. Predavanja su pored informiranja imala za cilj pobuditi svijest i aktivizam kod roditelja za uključivanjem u volonterske akcije u školi ali i u lokalnoj zajednici, za međusobnom komunikacijom i suradnjom s drugim dionicima u zajednici poput škole, predstavnika civilnog sektora u lokalnoj zajednici.

Budi volonter

U sklopu projekta Eko-Eko Volonterko, tijekom listopada i studenog održano je 10 radionica “Budi volonter” za učenike 5.-8. razreda u OŠ A. M. Reljković. Učenici su se kroz radionice upoznali s pojmom volontiranja, što znači biti volonter, tko može biti volonter i kakav treba biti, kako oni mogu postati školski volonteri te  kako se učlaniti u školski volonterski klub. Upoznati su s primjerima dobre prakse iz drugih škola i primjerima volonterskih akcija u njihovoj lokalnoj zajednici. Kroz ovu radionicu nastojalo ih se motivirati za volontiranje i uključivanje u školske volonterske akcije. Učenici su bili izrazito proaktivni i komunikativni tijekom radionice te su pokazali interes za školski volonterski klub i volonterske akcije koje će se provoditi u OŠ A. M. Reljković. Iako je planirano uključivanje učenika 5.-8. razreda, zbog izrazito velikog interesa učenika iz nižih razreda (3. i 4.) za radionice i volonterske akcije, uključeni su i učenici 3. i 4. razreda iz područnih škola (Kuti, Banovci, Zbjeg, Šumeće, Kaniža) te učenici 3. i 4. razreda matične škole. Na radionicama je sudjelovalo 210 učenika OŠ A. M. Reljković.

Studijski posjet Zadru

U sklopu projekta Eko-Eko Volonterko provedena je aktivnost Studijski posjet Osnovnoj školi Šime Budinića iz Zadra s ciljem upoznavanja primjera dobre prakse osnovne škole koja u svom obrazovnom programu i radu s učenicima provodi volonterske akcije. Volonterske akcije provode u sklopu svog školskog volonterskog kluba koji okuplja učenike, nastavnike i roditelje – školske volontere. Studijski posjet je trajao tri dana (11.-13.10.2017.). Kroz posjet sudionici - učenici, nastavnici i ravnateljice OŠ A. Mihanović i OŠ A. M. Reljković te projektni tim Eko Brezne upoznali su se s aktivnostima škole, volonterskim programima i volonterskim klubom OŠ Šime Budinića. Sudionici posjeta su imali priliku sudjelovati u volonterskoj akciji OŠ Šime Budinić pod nazivom Dani kruha koju su organizirali učenici – školski volonteri iz njihovog volonterskog kluba, te na predavanju Zadarskog volonterskog centra koji surađuje sa osnovnom školom Šime Budinić i pruža podršku u provedbi školskih volonterskih akcija i u uključivanju učenika u volonterske akcije organizirane izvan sjedišta škole. Domaćinima je predstavljen projekt Eko-Eko Volonterko, aktivnosti udruge Eko Brezna te aktivnosti, volonterske akcije i projekti osnovnih škola A. M. Reljković te OŠ A. Mihanović.

 

Tjedan lijepih riječi - Eko svijet oko nas

Volontersku akciju Tjedan lijepih riječi – Eko svijet o oko nas organizirala OŠ A. M. Reljković u okviru projekta Eko-Eko Volonterko koji se provodi u partnerstvu s Udrugom Eko Brezna i OŠ A. Mihanović. Volonterska akcija se održavala od 14.-17.05.2018. u OŠ A. M. Reljković. Ova volonterska akcija imala je za ciljrazvijanje pozitivnog stava prema školi, motiviranje učenika na sudjelovanje u različitim izvannastavnim aktivnostima kao što su istraživanje, izrađivanje različitih promotivnih materijala, poticanje natjecateljskog duha fair play-a među učenicima kroz različite aktivnosti istraživanja i radionica poput radionice za recikliranje starog papira.

Tema Tjedna lijepih riječi bila je ˝Eko svijet oko nas˝. Učenici od 5.-8. razreda su u tom tjednu istraživali zadane teme: 5.r Biljni svijet našeg područja, 6.r Šume našeg područja, 7.r Životinjski svijet našeg područja, 8.r Recikliranje otpada. Svaki razredni odjel je sam izabrao želi li raditi mini istraživanje na zadanu temu ili edukativni plakat, a učenici kao „Mali istraživači – stručnjaci“ su ih nadzirali, organizirali istraživanja, bili im potpora u istraživanju i sl.  Ove aktivnosti provodile su se tijekom tjedna u kojem su se i prezentirale odrađene aktivnosti, prezentirala istraživanja, izrađeni plakati. Formiralo se volontersko povjerenstvo koje se sastojalo od nastavnika volontera, voditelja volonterskog kluba i učenika „Malih istraživača – stručnjaka“ koje je odlučilo koji edukativni plakat ili istraživanje je najbolje. Također su u tom tjednu učenici po razrednim odjelima prikupljali stari papir. Domar i spremačica su potom mjerili koji razred je prikupio najviše starog papira. Proveli su natjecanje i pobjednik u prikupljanju plakata je bio 6. razred koji je prikupio najviše bodova od starog papira i istraživanja/izrade plakata. Taj razred je nagrađen prigodnim nagradama (promotivnim materijalima i slatkišima). U ovu volontersku akciju bilo je uključeno 200 učenika, 38 nastavnika, domar, spremačice…

 

Volonterska akcija - Dan planeta zemlja

U okviru projekta Eko-Eko Volonterko koji provodi udruga Eko Brezna u partnerstvu sa OŠ A. M. Reljković i OŠ A. Mihanović organizirali smo veliku volontersku akciju pod nazivom „Dan planeta zemlje“ koja je održana 18.05.2018. u trajanju od 8:30 sati do 12:30 sati. Ova volonterska akcija bila je osmišljena kroz različite tematske radionice koje su osmislili nastavnici volonteri (10 volontera), voditeljica volonterskog kluba te koordinatorica eko akcija. Kako bi ova akcija bila prepoznata u javnosti, učenici su pripremili i poslali pozivnice roditeljima, predstavnicima jedinice lokalne uprave (općine), mještanima kako bi se što veći broj ljudi uključio u ovu akciju. Posebnu ulogu imali su učenici iz OŠ A. M. Reljković (više od 160 učenika) te učenici OŠ A. Mihanović (25 učenika) koji su bili pravi školski volonteri koji su svojim trudom i radom pokazali primjer školskog volontiranja i rada za očuvanja okoliša škole i prirode u cjelini.

Održane radionice su:

Izrada kućica za ptice koje bi se postavile na postojeće voćke

Izrada vjetrenjače za vrt od plastičnih boca, koje se postavljaju oko sjenice.

Izrada makramea za viseće lončanice koje bi se nalazile oko sjenice.

Radionica izrada novčanika i futrola za mobitele od recikliranog papira.

Radionica obnavljanje starih predmeta; roditelji su donirali stare predmete (poput stolica, posuda za mlijeko, posuda za cvijeće, stare pegle) koje su  učenici pod vodstvom voditelja volonterskog kluba bojali, a potom ukrašavali decoupage tehnikom. U renovirane predmete se  sadilo cvijeće (neke sadnice doniraju roditelji), a neke bi se postavljale u okružje sjenice.

Radionica sadnja aronije

Radionica izrada dekorativne žabe i sadnja cvijeća -  učenici su izrađivali i bojali dekorativnu žabu od automobilskih guma u koju su sadili sadnice cvijeća.

Radionica izrada ukrasnih lončanica od cementa koje su se bojale.

Radionica ˝Uredimo naš okoliš˝ - skupljanje otpada i smeća oko škole, skupljanje trava od košenja.

Radionica izrada info kartica, učenici izrađuju info kartice o svim biljkama koje se nalaze oko bare, vrtu i sjenici te ih potom plastificiraju i sastavljaju mini vrtnu knjižnicu.

Izrada straničnike s informacijama o pojedinim biljkama i životinjama našeg ekosustava te izrada plakata o močvarnim staništima i flori i fauni naših prostora  koji su se i postavili ih u prostorima škole, koji bi služili kao podsjetnik na živi svijet okolo.

Volonterska akcija - Obojimo školu bojama sreće

U okviru projekta Eko-Eko Volonterko održana je volonterska akcija „Obojimo školu bojama sreće“ održana je 26.05. – 29.05.2018. u trajanju od 8:30 sati do 12:30 sati. Cilj ove volonterske akcije bio je upoznati učenike s važnošću brige o okolišu, prvenstveno o okolišu škole te kako je važno njegovati njezinu unutrašnjost, stvarati okolinu u kojoj je ugodno boraviti i učiti.

Kroz formirani odred za čistoću, učenici su uz potporu nastavnika volontera i drugih sudionikasudjelovali u oslikavanju prostorija u školi, učionica u kojima provode svakodnevno veći dio dana. Sudionici su oslikavali učionice motivima i temama vezani uz školu i okoliš, mjesto u kojem se škola nalazi, a na prijedlog učenika. Važnu ulogu u sudjelovanju u ovoj akciji oslikavanja i krečenja imali su i roditelji koji su svojim primjerom djeci pokazali da se zajedničkim trudom i zalaganjem može puno lijepih stvari napraviti za okolinu u kojoj se živi, ali da i samim time sebi čine život ljepšim i kvalitetnijim.

U ovu veliku volontersku akciju uključili su se učenici i nastavnice osnovne škole A. M. Reljković iz Bebrine, roditelji učenika kao i brojni drugi poput nastavnika drugih škola, domari, vanjski suradnici i sl.

Angažman učenika posebno se istaknuo jer su došli u školu i kad nije bilo nastave.

 

Uspostava portala "Eko-Eko Volonterko"

U okviru projekta Eko-Eko Volonterko kojeg provodi udruga Eko Brezna u partnerstvu s OŠ A. M. Reljković iz Bebrine i OŠ A. Mihanović iz Slavonskog Broda izrađen je portal Eko-Eko Volonterko koji predstavlja inovativni alat za razvoj školskog volontiranja i odgoja za volontiranje u školama i lokalnoj zajednici. Na portalu se mogu pronaći informacije o projektu Eko-Eko Volonterko, informacije o volonterskim akcijama i događanjima u volonterskim klubovima, razni dokumenti, video materijali koji doprinose promociji školskog volontiranja, vršnjačkog druženja, tolerancije, međusobnom pomaganju kod onih najmlađih (učenika osnovnih škola).

http://www.eko-volonterko.eu/

Volonterska akcija - Obrnuta učionica

Dana 10.10.2018. godine organizirali smo volontersku akciju pod nazivom "Obrnuta učionica". Tijekom Tjedna lijepih riječi, prošle nastavne godine, učenici svakog razreda imali su zadatak provesti istraživanje na određenu temu i rezultate istraživanja prikazati plakatom, igrom, prezentacijom, tablicom... Te rezultate su u "Obrnutoj učionici" učenici predstavili i ostalim razredima i tako upoznali sve učenike od 5. do 8. razreda s novim i zanimljivim činjenicama do kojih su došli kroz svoje istraživanje. Predstavljanju su nazočili i učitelji (u ulozi učenika) i roditelji (u ulozi učenika). Nakon izlaganja, učenici prezentatori postavili su i nekoliko pitanja. te tako i provjerili koliko su ostali bili pažljivi i koliko su slušali tijekom prezentacije. 

Pogledali smo i zanimljiv video o tome što je sve potrebno za izradu bare u vrtu ili dvorištu, jer nas takav posao ubrzo čeka. 

Međunarodni dan volontera

Dana 05. prosinca 2018. g. obilježili smo Međunarodni dan volontera. Udruga Eko Brezna proslavila je međunarodni dan volontera u okviru projektnih aktivnosti u projektu Eko-Eko Volonterko. Povodom dana volontera u partnerskim školama OŠ A. Mihanović iz Slavonskog Broda i OŠ A. M. Reljković iz Bebrine održani su prigodni programi kojima su se promovirale volonterske akcije u školskim volonterskim klubovima i volonterstvo kao društvena vrijednost. Također su odabrani najvolonteri među malim školskim volonterima – učenicima, roditeljima te dionicima u lokalnoj zajednici.

Volonterska akcija "Mali ljudi za velika djela"

U OŠ A. M. Reljković provodi se velika božićna volonterska akcija u okviru koje školski volonteri zajedno sa svojim pomagačima izrađuju razne božićne ukrase, poklončiće i dekoracije kojima daruju štićenike Zlatnog Cekina, starije i nemoćne iz obiteljskog doma u Bebrini te Dječji centar u Brezovici. U okviru ove aktivnosti Školski volonterski klub “Volonteri dobrog srca” se i promovirao na Adventu u Bebrini koji je bio u organizaciji Bebrinske udruge mladih. Ova volonterska akcija provodi se u okviru projekta Eko-Eko Volonterko.

Promocija volonterskih klubova na Katarinskom sajmu

U okviru projekta Eko-Eko Volonterko, promovirani su školski volonterski klubovi OŠAM i Volonteri dobrog srca. Kroz štand s božićnim ukrasima i dekoracijama promovirale su se volonterske vrijednosti i aktivnosti malih školskih volontera koji su to sve izradili u okviru svojih božićnih volonterskih akcija u okviru projekta.

Parlaonica "Ljudi su sretniji kad volontiraju"

U sklopu projekta Eko-Eko Volonterko, u srijedu 30. siječnja 2019. u osnovnoj školi A. M. Reljković Bebrina održana je parlaonica na temu ”Ljudi su sretniji kad volontiraju”.  Parlaonica je održana  s ciljem da se učenike potakne na izražavanje vlastitog mišljenja, na promišljanje, izgradnju vlastitih stavova i obranu istih što će doprinijeti izgradnji njihovog samopouzdanja kao i poboljšanju njihove vršnjačke komunikacije, dijaloga i međusobnog poštovanja. Obje su grupe bile vrlo aktivne, te s nestrpljenjem iščekuju  finalnu parlaonicu koja će se održati u OŠ “Antun Mihanović” u Slavonskom Brodu.

Volonterska akcija "Svi naši talenti"

Još jedna volonterska akcija u sklopu projekta Eko-Eko Volonterko pod nazivom „Svi naši talenti“ održana je 04.03.2019. u osnovnoj školi Antun Matija Reljković u Bebrini. Učenici su pod vodstvom voditeljice volonterskog kluba tri tjedna prije same akcije objavili natječaj, zatim održali audiciju i odabrali po 2 najbolja talenta iz svake prijavljene kategorije. Na samom nastupu svoje je talente pokazalo 10 učenika, a žiri je dodijeljivanjem ocjena odabrao najbolje talente. Svi su natjecatelji dobili simbolične nagrade. Ova volonterska akcija osmišljena je kao aktivnost čiji je cilj poticati toleranciju među učenicima te promicati prihvaćanje različitosti.

Završna parlaonica u OŠ "Antun Mihanović"

Dana 03.04.2019. u OŠ A. Mihanović u Slavonskom Brodu, u sklopu projekta Eko-Eko Volonterko,  održana je finalna parlaonica između učenika OŠ A. M. Reljković iz Bebrine i učenika škole domaćina. Tema je bila ”Volontiranje je naša dužnost i obveza”, a učenici su se morali pripremiti za obranu teze kao i za njenu negaciju jer su se strane birale neposredno prije početka samog događaja. I afirmcijska i negacijska grupa su pokazale da su kroz projekt mnogo naučile o volonterstvu, ali su i dobro branile svoje stavove. Na kraju je pobijedila afirmacijska grupa koja je potvrdila da je volontiranje višestruka dobrobit i za ljude kojima se volontiranjem pomaže, ali i za same volontere. Ovom projektnom aktivnošću se željelo doprinijeti povećanju kvalitete vršnjačke komunikacije i međusobnog poštovanja te izgradnji i argumentiranoj obrani vlastitih stavova uz istovremeno poštivanje tuđeg, drugačijeg mišljenja.

   

   

Volonterska akcija "Zelena oaza učenja"

Dana 22.05.2019. u Osnovnoj školi Antun Matija Reljković u Bebrini, u sklopu projekta Eko-Eko Volonterko, održana je volonterska akcija pod nazivom „Zelena oaza učenja“. Sudjelovalo je 30 učenika, 10 nastavnika volontera, 5 volontera iz udruga, roditelji te nenastavno osoblje škole. Napravljena je i uređena eko bara u koju su učenici unijeli ribice, a oko bare se okoliš uredio sadnjom cvijeća i ukrasnog bilja te postavljanjem info panoa s informacijama o flori i fauni našeg kraja. Cilj ove akcije bio je uspostaviti ”zelenu učionicu” kako bi se učenike potaknulo na što veći boravak u prirodi, te na očuvanje i zaštitu okoliša. Kroz osnovani školski volonterski klub, učenici će moći nastaviti s volonterskim aktivnostima uređenja okoliša škole i eko bare i nakon završetka projekta. Također će kroz različite zadatke nastaviti učiti o biljnim i životinjskim vrstama močvarnih staništa te vršiti analizu i ispitivanje svojstava vode.

Završna konferencija

Završna konferencija projekta Eko-Eko Volonterko koji provodi udruga Eko Brezna, održana je četvrtak 23.05.2019. u osnovnoj školi Antun Matija Reljković u Bebrini s početkom u 12,40 h. Konferenciju je otvorila voditeljica projekta Lidija Vukojević koja je izvijestila o brojnim rezultatima projekta, a o provedenim aktivnostima i pozitivnim iskustvima stečenim tijekom projekta govorile su i ravnateljice partnerskih osnovnih škola Marija Rosandić i Snježana Vinarić. Sudionici su imali priliku pogledati i kratak video film o projektu. Također su uživo vidjeli i obišli jedan od predivnih rezultata projektnih aktivnosti –  ”učionicu u prirodi” s eko barom i sjenicom koje su uspostavljene u OŠ A.M. Reljković u Bebrini.

Nositelj projekta vrijednog 1.135.876,14 kn je Udruga Eko Brezna, a partneri su osnovne škole Antun Mihanović iz Slavonskog Broda i Antun Matija Reljković iz Bebrine. Traje od 01.06.2017. do 31.05.2019., a cilj projekta je  bila izgradnja društvenog kapitala u zajednici i porast školskog volontiranja u Brodsko-posavskoj županiji kroz unaprjeđenje kapaciteta i osnaživanje suradnje škola i organizacija civilnog društva za pripremu i provedbu programa školskog volontiranja kao i razviti i provesti pilot volonterske programe u lokalnoj zajednici te povećati motivaciju učenika, nastavnika i stručnih suradnika za školsko volontiranje.

preskoči na navigaciju