preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari

Vijesti

NAŠA UČITELJICA DRAGANA GORIČKI BORAVILA JE U IZRAELU NA EDUKACIJI O HOLOKAUSTU

Autor: Daniela Gubić, 5. 7. 2022.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Yad Vashem – svjetski centar za sjećanje na holokaust (Jeruzalem, Izrael) raspisali su natječaj za 25 stipendija za poučavanje o holokaustu namijenjenih učiteljima predmetne nastave u osnovnim školama, nastavnicima društvenih predmeta u srednjim školama te sveučilišnim profesorima i stručnjacima koji se aktivno bave edukacijom o holokaustu u Republici Hrvatskoj. Naša učiteljica njemačkoga jezika i povijesti Dragana Gorički nakon predane dokumentacije i razgovora u Ministarstvu znanosti i obrazovanja dobila je stipendiju te je od 22. do 29. lipnja 2022. boravila u Izraelu na edukaciji.

Edukaciji u Yad Vashemu prethodila je uvodna Šoa akademija u Židovskoj općini Zagreb 12. lipnja 2022. Uvodnu riječ održala je Sanja Zoričić-Tabaković, voditeljica Šoa akademije i predstavnica židovske nacionalne manjine Grada Zagreba. Cilj akademije je bio prethodno upoznati hrvatske učitelje koji odlaze na edukaciju u Yad Vashem s poviješću i teškom sudbinom židovske zajednice u Hrvatskoj. Seminaru je nazočio i Ilan Mor, veleposlanik Izraela u Hrvatskoj. Predavanje o Holokaustu u Hrvatskoj i nestanku hrvatskih Židova 1941-1945. održao je prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina, a prof. dr. sc. Renato Matić govorio je o Holokaustu između znanstvene istine i političkog revizionizma. Prikazan je i kratki dokumentarni film Holocaust Distortion: A Growing Threat.

Edukacija je održana u Yad Vashemu u Jeruzalemu, Država Izrael, u razdoblju od 22. do 29. lipnja 2022. godine. Svaki dan edukacije bio je posvećen određenim temama koje su kroz predavanja i radionice izlagali istaknuti predavači Yad Vashem-a kao i sveučilišta u Tel Avivu. Hrvatske učitelje na njihovu putovanju i edukaciji u ime Ministarstva znanosti i obrazovanja pratila je gospođa Snježana Šincek, nacionalna UNESCO ASPnet koordinatorica.

Yad Vashem, najvažniji izraelski memorijalni centar posvećen žrtvama holokausta i junacima, osnovan je 1953. godine i smješten na Brdu sjećanja u Jeruzalemu. Ujedno je  među najznačajnijim svjetskim centrima, budući da sadrži najveću arhivsku zbirku dokumenata i knjiga o holokaustu. Njegove temeljne zadaće su komemoracija (sjećanje, spomen na žrtve), dokumentacija, istraživanje i edukacija. U izvrsnoj organizaciji domaćina,  tjedan dana je naša učiteljica Dragana pohađala nastavu i razgledavala sadržaje ovog ogromnog kompleksa.

Prvi dan edukacije učitelji su stigli u Izrael u zračnu luku Ben Gurion u Tel Aviv-u. S uzbuđenjem su iščekivali dolazak u Jeruzalem i početak edukacije. Njihov prvi odlazak u Yad Vashem započeo je temama o životu Židova prije holokausta. Prošli su kroz The Valley of the Communities (Dolina zajednica), a upoznali su se sa svojom voditeljicom Leom Micha. Drugi dan polaznici su razgovarali o Ready2Print izložbi koju mogu primijeniti i u svojoj školi i zajednici, a uslijedilo je razgledavanje i obilazak Staroga grada Jeruzalema. Učitelji su nazočili i službi šabata u jednoj od jeruzalemskih sinagoga. Budući da je šabat židovski tjedni blagdan i neradni dan, učitelji su treći dan razgledavali pustinjske krajolike Izraela te posjetili Nacionalni park Masada i Mrtvo more. Četvrti dan tema predavanja bila je Holokaust kao rezultat ljudskih odluka: faze, tekst i kontekst. Petoga dana učitelji su učili kako poučavati temi holokausta svoje učenike te koje pristupe poučavanja najbolje odabrati. Posjetili su i izložbu u Yad Vashemu: „Flashes of Memory“. Šesti dan učitelji su nazočili svečanoj ceremoniji potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između Yad Vashem-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Obišli su pod stručnim vodstvom Muzej umjetnosti holokausta te Yad Vashem kampus, a vidjeli su mnogobrojne spomenike na vanjskim prostorima Yad Vashema. Obišli su Dječji memorijalni centar, Dolinu pravednika među nacijama i dr. Učitelji su imali čast upoznati Rinu Quint – osobu koja je preživjela holokaust, što je za njih bilo posebno dirljivo iskustvo. Sedmoga dana učitelji su dobili certifikate za sudjelovanje u ovom iznimno kvalitetnom i opsežnom seminaru. Prepuni dojmova pripremili su se za povratak svojim domovima u Hrvatsku.

Nastava se u Yad Vashemu odvijala u Edukacijskom centru, a sva predavanja su bila na engleskom jeziku. Kroz predavanja i radionice učitelji su pobliže  doznali o zadaćama i djelatnostima Yad Vashema, o  judaizmu kroz stoljeća i u današnje vrijeme, židovskoj kulturi, antisemitizmu i nacističkoj ideologiji, životu židovskih zajednica prije, za vrijeme i poslije holokausta. Bilo je riječi i o glazbi pod nacističkim režimom, likovnim ostvarenjima nastalim u getoima i logorima, mogućnostima korištenja književnog teksta ili povijesnog dokumenta u nastavi o holokaustu. Istraživali su istinitu priču o prvom albanskom Pravedniku među narodima te se susreli s preživjelom sudionicom holokausta. Sva predavanja su bila izuzetno zanimljiva, s mogućnošću postavljanja pitanja i iznošenja osobnog mišljenja. Česte su bile i metodičke pouke predavača sa savjetima kako pristupiti ovim teškim i bolnim temama u radu s učenicima.

Naša se učiteljica Dragana Gorički iz Izraela vratila obogaćena, ali i osnažena za primjenu novih sadržaja i načina rada s učenicima. Ovaj studijski boravak pružio joj je mogućnost da posluša sadržajno raznolika predavanja, sudjeluje u odlično vođenim radionicama, koristi odgovarajuće edukacijske materijale i usavršava svoje kompetencije. U slijedećoj školskoj godini, vezano uz Međunarodni dan djeteta (20. 11.) te potom Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta (27. 1.) učiteljica Dragana održat će nekoliko predavanja i radionice za učenike s temom oduzetog djetinjstva.

Studijski boravak u Yad Vashemu ostaje joj nezaboravno i dragocjeno iskustvo kako na osobnom tako i na profesionalnom planu.

Novinarska skupina škole

 

 




eTwinning

Ponosni smo nositelji

oznake eTwinning škole

UNESCO ASPnet

 

UNESCO ASPnet
oznaka škole

 

 

Virtualna knjižnica

Upisi u SŠ 2021./22.
Nagrade i priznanja

Povelja HZTK, 2013.

Plaketa Općine Rešetari, 2014.

 Plaketa BPŽ, 2006.

Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže

Priznanje  za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.

 

Logo škole


Monografija u spomen
175. obljetnici
OŠ Ante Starčevića Rešetari
 

Publikacija
180 godina škole u Rešetarima
 
 
NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR

  

       Naš zavičajni govor

Most prijateljstva

ACES „Međugeneracijska solidarnost“

Anketa
Kako vam se sviđa NOVA web stranica škole?



Korisni linkovi
Portali
 
Učilice
 
Popularni časopisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CMS za škole logo
Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr
preskoči na navigaciju