ODRŽAN RODITELJSKI SASTANAK - "PREVENCIJA NASILJA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA"
Autor: Daniela Gubić, 24. 4. 2023.
Dana 20. travnja 2023. ugostili smo predavače koji su govorili o sve prisutnijem problemu u našim školama - nasilju na društvenim mrežama. Prepoznali smo ovu problematiku i u našoj školi te kolika je važnost pravilne edukacije roditelja. Predavači su bili Tamara Brezičević dipl. soc. radnica iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo BPŽ i Antun Ruškan policijski službenik iz Službe kriminalističke policije koji su ovoj temi pristupili s različitih stajališta.
Roditeljski sastanak započeo je uvodnim izlaganjem ravnatelja OŠ Ante Starčevića Tihomira Batala koji je iznio rezultate anketnog upitnika za učenike od 4.-8. razreda o korištenju društvenih mreža. Upitnik je s njima provela učiteljica informatike Amanda Bošnjaković. Ravnatelj je ukazao roditeljima na zabrinjavajuće podatke o količini vremena koje naši učenici provode pred ekranima (mobitel, laptop, igraća konzola, stolno računalo, tablet...). Iz ankete je vidljivo kako su učenici na nastavi često nedovoljno naspavani, teško se koncentriraju, zabrinuti su ili pretjerano razdražljivi, pažnja im je raspršena i ponekad su tjeskobni.
Gospođa Tamara Brezičević je u predavanju iznijela rezultate istraživanja provedenog u Hrvatskoj iz kojih je vidljiv podatak kako 96% djece posjeduje mobitel, a najčešći oblici zlostavljanja događaju se od 12. do 15. godine života u najranjivijoj fazi njihova života. Govorila je o korištenju računala i mobitela koje u ranijoj dječjoj dobi može dovesti do poremećaja pozornosti, a u kasnijoj djetinjoj dobi do slabijeg uspjeha u školi. Također je naglasila kako novi mediji danas pripadaju svakodnevici i da djecu trebamo na njih priviknuti, a ne im ih potpuno oduzeti. Sadržaje treba selektirati po važnosti, a ključan je roditeljski nadzor nad njima. Roditelji su ključni u kontroliranju vremena i sadržaja koje učenici svakodnevno i po nekoliko sati koriste.
Gospodin Antun Ruškan govorio je roditeljima o zakonskim postupanjima policijskih službenika u slučaju zlouporabe društvenih mreža. Naglasio je kako maloljetnici ne mogu kazneno odgovarati za svoja djela nego je za njih predviđen oblik preodgoja s ciljem da se kaznena djela ne ponove (najčešće je to rad za opće dobro). Govorio je o važnosti roditeljske odgovornosti pri korištenju društvenih mreža te sadržajima koji se objavljuju i koji su uvijek dostupni na internetu.
Pedagoginja škole Marija Dautović iznijela je podatke iz svakodnevnog razgovora s našim učenicima o korištenju društvenih mreža. Također je istaknula kako novi mediji imaju ovisnički potencijal te je potrebno s djecom svakodnevno razgovarati i osluškivati njihove potrebe i razmišljanja.
Zaključak ovih predavanja je kako digitalne mreže ni u kojem slučaju ne vode do brojnijih ili boljih kontakata, nego do socijalne izolacije i površnih kontakata. Važna je suradnja roditelja, škole, Centra za socijalnu skrb i Policijske uprave kako bi naši mladi bili sigurni, kako u stvarnom, tako i u virtualnom svijetu.
Novinarska skupina škole
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |