preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari

Vijesti

MEĐUNARODNI PROJEKT OŠ ANTE STARČEVIĆA REŠETARI

Autor: Daniela Gubić, 9. 5. 2023.

Na temelju natječaja MZO-a kojim se podupire suradnja sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu, realiziran je još jedan posjet prijateljskoj Općini Lupac u Rumunjskoj u okviru međunarodnog projekta „Naš zavičajni govor“ od 3. do 6. svibnja 2023. U općini Lupac boravilo je devet učenika naše škole – Dunja Medenica, Loreta Atlagović, Ena Gospočić, Klara Slišurić, Vita Marosavljević, Petra Slišurić, Fran Paušić, Šimun Vlaović te Mia Gregurić,  u pratnji ravnatelja Tihomira Batala, knjižničarke Daniele Gubić, vjeroučiteljice Vesne Hodak, učiteljice razredne nastave Kristine Blažević i učitelja hrvatskog jezika Darka Horvata.

Uspješna i plodonosna suradnja između OŠ Lupac i OŠ Ante Starčevića Rešetari traje već dugi niz godina kroz međunarodni projekt „Naš zavičajni govor“. Kroz proteklih osam godina, koliko dugo se projekt provodi, realizirano je niz projektnih aktivnosti, a brojni učenici i učitelji su kroz projekt imali mogućnost usporediti način života i kulturu Hrvata u Domovini i izvan nje, razvijati komunikacijske vještine, obogatiti svoja znanja, njegovati sličnosti, ali isto tako uvažavati razlike.

Po dolasku u Lupac u večernjim satima, u srijedu 3. svibnja 2023., delegaciju naše škole srdačno su dočekali domaćini – učenici i njihovi roditelji, ravnateljica škole gđa Maria Marina Spataru, voditeljica projekta u njihovoj školi Maria Muselin, učiteljica Maria Dragia te načelnik općine Marian Vlašić sa suradnicima. Naši učenici bili su smješteni kod obitelji u mjestima Karaševo, Lupac, Klokotić, Ravnik te u Rešici. Ovom prigodom se zahvaljujemo roditeljima na srdačnosti koju su pružili našim učenicima. Zahvalu upućujemo i vlč. Juraju Patašanu koji je iste večeri ugostio učiteljski tim u prostoru župne kuće te zorno predstavio važan utjecaj crkve u očuvanju hrvatskoga jezika na tim prostorima. Vlč. Patašan je župnik crkve Sv. Mateja, apostola i evanđelista koja je smještena u središtu Lupaca i u kojoj se misna liturgija održava na hrvatskom jeziku.

Drugog dana posjete boravili smo u Osnovnoj školi u mjestu Klokotić gdje se nastava odvija na hrvatskom i rumunjskom jeziku. Tamo nas je srdačno dočekala učiteljica Maria Vlašić, učitelj hrvatskog jezika i povijesti Marian Lucacela zajedno s ravnateljicom Marinom Mariom Spataru, učiteljima projektnog tima i učenicima škole.

Nakon pozdravnih i poticajnih riječi ravnateljice Marine Marie Spataru i ravnatelja Tihomira Batala, uslijedilo je predstavljanje projektnih aktivnosti realiziranih proteklih mjeseci u obje škole. Naime, učenici su kroz nastavu Hrvatskog jezika, Likovnu i Glazbenu kulturu stvarali literarne radove različitih tema na temelju kojih su nastali predivni likovni radovi i uglazbljeni stihovi najuspješnijih pjesama. Preko stotinjak učenika naše škole je sudjelovalo u projektnim aktivnostima, a pristigle učeničke radove pomno je odabrala školska koordinatorica projekta Jasmina Zelenika zajedno s učiteljicom glazbene kulture Mateom Bakunić i učiteljem likovne kulture Mišom Gusićem te ostalim članovima proširenog učiteljskog tima. Tako je nastao digitalni zbornik radova učenika naše škole pod nazivom „Zavičajne riječi, boje i note“ kojeg je u Klokotiću predstavila knjižničarka Daniela Gubić. Zbornik sadrži 35 literarna rada, 35 likovna rada te 35 uglazbljenih stihova odabranih učeničkih pjesama koje su na flauti popratile učenice Klara Slišurić i Vita Marosavljević, polaznice 4. razreda Glazbene škole u Novoj Gradiški. Ovom su prigodom uvježbale i pred školskom publikom u Klokotiću izvele dvije skladbe na flauti –„Mađarski ples“ Johannesa Brahmsa  te „Ples šećerne vile“ Petra Iljiča Čajkovskog. Tijekom predstavljanja naši su učenici čitali po jednu pjesmu svake teme zastupljene u Zborniku: Veličanstveni slikar, Moja škola, Vukovar, Božić, Zima, Tvoj pogled i Proljeće je tu. Zbornik možete pregledati na sljedećem linku: Zavičajne riječi, boje i note te na web stranici projekta Naš zavičajni govor

Projektne aktivnosti partnerske škole predstavila je učiteljica Maria Dragia, nekoliko učenica pročitalo je svoje pjesme, a učenica Daria uljepšala je predstavljanje zvukom tamburice.

Uslijedila je likovna radionica na kojoj su učenici u skupinama oslikavali proljetne pjesme različitim likovnim tehnikama – kolaž, tempera i flomaster. Svoje radove predstavila je svaka skupina i zaslužila sve pohvale.

Nakon obilaska škole i kratkog druženja u prostoru škole, prošetali smo mjestom te pošli na zajednički ručak. Posjetili smo obližnji grad Rešicu u kojeg stanovništvo Općine Lupac uglavnom odlazi radi školovanja i zaposlenja.  Dan smo završili svetom misom u crkvi Sv. Filipa i Jakova u Klokotiću koju je na hrvatskom jeziku predvodio vlč. Milan Sima.

U petak, 5. svibnja, u jutarnjim satima zajedno smo  s domaćinima pošli u Rekaš, grad udaljen stotinjak km od Lupaca u kojem žive malobrojni šokački Hrvati. Ispred katoličke crkve Sv. Ivana Krstitelja dočekala nas je prof. Marija Pelić, aktivni član hrvatske vjerske zajednice u Rekašu te vlč. Anton Butnaru. U razgovoru s njima doznali smo kako se u spomenutoj crkvi sveta misa služi na čak četiri jezika – mađarskom, njemačkom, hrvatskom i rumunjskom. U Rekašu smo uz stručno vodstvo posjetili Muzej sela koji na otvorenom prikazuje razvoj sela kroz prošlost, a ondje nam se pridružio prof. Petar Hategan, lektor hrvatskoga jezika na Sveučilištu Zapad u Temišvaru i predsjednik Demokratskoga saveza Hrvata u Rumunjskoj. Posljednja destinacija toga dana bio je obilazak velikog sveučilišnog i kulturnog grada Temišvara. Prelazeći preko prelijepih cvjetnih trgova, prof. Hategan dočarao nam je dio burne povijesti grada, a arhitektura i monumentalne građevine poput pravoslavne metropolitanske katedrale i novoobnovljene katoličke katedrale Sv. Jurja svakoga su od nas ostavile bez daha.

Posljednjeg dana boravka školskoj knjižnici u Ravniku darovali smo slikovnice, knjige i stručnu literaturu koju su prikupili naši učenici i djelatnici škole. Za vrijeme prijama kod načelnika Vlašića zahvalili smo se na gostoprimstvu i ugodnim trenutcima provedenim u Rumunjskoj. Učiteljski timovi su izrazili zadovoljstvo provedenim projektnim aktivnostima te iskazali želju za daljnjom suradnjom razvijajući i  nadalje ljubav prema hrvatskom jeziku i Domovini. Svi zajedno smo u iščekivanju 10. obljetnice ove prekrasne suradnje koja je toliko snažno spojila dvije škole i dvije prijateljske općine. Na povratku u Rešetare zadivio nas je grad Beograd pogledom iz autobusa.

Ovim se putem zahvaljujemo prije svega Ministarstvu znanosti i obrazovanja koje financijski podupire suradnju škola sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine, kao i  Općini Rešetari i načelniku Zlatku Agi. Isto tako pomoć i potporu u ovom projektu su nam pružili Brodsko-posavska županija, Turistička zajednica Brodsko-posavske županije te Izdavačka kuća Školska knjiga.

O boravku u Rumunjskoj za radio emisiju "Mali i veliki razgovori", koja je emitirana na Radio Novoj Gradiška, govorio je ravnatelj Tihomir Batalo, knjižničarka Daniela Gubić, učenici Dunja Medenica, Fran Paušić, Klara Slišurić i Mia Gregurić. Audio zapis nalazi se među priloženim dokumnetima.

Novinarska skupina škole

 

 

 

 

 


Priloženi dokumenti:
MALI_VELIKI_RAZGOVORI.mp3 (10.70 MB)


eTwinning

Ponosni smo nositelji

oznake eTwinning škole

UNESCO ASPnet

 

UNESCO ASPnet
oznaka škole

 

 

Virtualna knjižnica

Upisi u SŠ 2021./22.
Nagrade i priznanja

Povelja HZTK, 2013.

Plaketa Općine Rešetari, 2014.

 Plaketa BPŽ, 2006.

Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže

Priznanje  za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.

 

Logo škole


Monografija u spomen
175. obljetnici
OŠ Ante Starčevića Rešetari
 

Publikacija
180 godina škole u Rešetarima
 
 
NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR

  

       Naš zavičajni govor

Most prijateljstva

ACES „Međugeneracijska solidarnost“

Anketa
Kako vam se sviđa NOVA web stranica škole?



Korisni linkovi
Portali
 
Učilice
 
Popularni časopisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CMS za škole logo
Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr
preskoči na navigaciju