PREVENCIJA ZLOSTAVLJANJA DJECE PRIMJENOM CAP PROGRAMA
Autor: Marijan Vuković, 11. 10. 2011.
U ponedjeljak, 10. listopada 2011., educirani CAP pomagači, učiteljice Mateja Horvat, Slađana Ninković i pedagoginja Marija Dautović, održale su CAP-ovu radionicu s učenicima drugih razreda. Taj se program u našoj školi provodi već devet godina.
CAP je prvi preventivni program namijenjen djeci. Akronim je od Child Assault Prevention (prevencija napada na djecu). Program je odobren od Zavoda za unapređenje školstva Ministarstva prosvjete i sporta, provodi se na inicijativu Međunarodnoga centra za prevenciju napada na djecu u Sewellu, New Yersey, a u Hrvatskoj ga provodi Udruga roditelja "Korak po korak" iz Zagreba. On poučava djecu efikasnim prevencijskim strategijama koje počivaju na dječjim sposobnostima. Djeca moraju znati što sve mogu učiniti ako se nađu u opasnoj situaciji i s kime o tome mogu razgovarati.
Radionica je započela razgovorom o pravima djece i o situacijama u kojima djeca gube prava. Učenike se usmjerava na tri osnovna prava: pravo da budu sigurni, jaki i slobodni.
Nakon toga CAP pomagači glume u situacijama u kojima dijete gubi ta svoja prava. Tri su takve situacije: kada je dijete ugroženo od vršnjaka ili nešto starijega djeteta, kada ga ugrožava nepoznata odrasla osoba te treća situacija, kada dijete ugrožava poznata odrasla osoba.
Poslije igrokaza s učenicima se vodio razgovor o pravima koja su ugrožena u odglumljenoj situaciji, o osjećajima djeteta i načinima zaštite djeteta. Nakon razgovora, ista je situacija odglumljena, ali na način da voditelj koji glumi dijete primijeni efikasne strategije samozaštite.
Učenici su imali mogućnost sudjelovati u igrokazima kako bi naučili na koji način mogu prijatelju u nevolji pružiti pomoć, a da sebe ne ugroze. Igrokazi su ponavljani više puta, kako bi što više učenika imalo priliku uvježbavati samouvjereno ponašanje i međusobno pomaganje.
Radionica završava anketnim upitnikom i crtanjem doživljaja. Učenicima koji to žele nudi se mogućnost razgovora s CAP pomagačima o svojim problemima kako bi zajedno pronašli rješenje.
Slađana Ninković
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |