Prevencija zlostavljanja djece primjenom CAP programa (foto-galerija)
Autor: Josipa Ivanišević, 11. 1. 2013.
U ponedjeljak 10. prosinca 2012. godine educirani su CAP pomagači učiteljice Mateja Horvat i Slađana Ninković te pedagoginja Marija Dautović održale CAP radionicu s učenicima drugih razreda. Taj se program u našoj školi provodi već desetu godinu.
CAP je jedan od najkvalitetnijih i najobuhvatnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu. Ključ je CAP-ova uspjeha u njegovim temeljima tj. u filozofiji jačanja djece i pozitivne podrške djeci.
Na inicijativu Udruge roditelja Korak po korak, CAP se u Hrvatskoj primjenjuje od školske godine 1999./2000. Iste godine educirana je od strane američkih stručnjaka prva grupa školskih psihologa koji su započeli s provođenjem ovoga programa.
Prednost CAP-a polazi od prevencijskih strategija koje proizlaze iz dječjih sposobnosti. Djeca bi trebala znati što sve mogu učiniti ukoliko se nađu u opasnoj situaciji te s kim o tome mogu porazgovarati.
Prije provođenja radionica za učenike održan je roditeljski sastanak na kojem su roditelji upoznati sa sadržajem programa. Roditelji su u potpunosti pružili svoju podršku ovom programu koji se u našoj školi provodi s ciljem zaustavljanja nasilja unutar i izvan škole.
Radionica za učenike započinje razgovorom o pravima djece i o situacijama u kojima djeca gube ta prava.
Pažnja djece usmjerena je na tri osnovna prava: pravo na sigurnost, jakost i slobodu. Nakon razgovora o pravima dva su voditelja glumila situacije u kojima dijete gubi svoja prava:
- kad je dijete ugroženo od vršnjaka ili nešto starijeg djeteta
- kad ga ugrožava nepoznata odrasla osoba
- kad ga ugrožava poznata odrasla osoba.
Djeca su rado sudjelovala u igrokazima unutar radionice. Naučila su na koji način mogu prijatelju u nevolji pružiti pomoć, a da pritom sebe ne ugroze. Kroz igrokaze su djeca uvidjela da povjeravanje odrasloj osobi u potrebi nije tužakanje.
U CAP radionicama učimo djecu kako prepoznati opasnu situaciju i što trebaju učiniti kako bi izbjegla moguće zlostavljanje.
Djeca su bila oduševljena ovim aktivnostima, a svoj su doživljaj izrazili crtežima.
Marija Dautović, pedagoginja
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |