SJEĆANJE NA HOLOKAUST
Autor: Marijan Vuković, 28. 1. 2015.
27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na holokaust i Dan oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz, najvećeg i najstrašnijeg logora nacističke Njemačke. Smatra se da je u logoru ubijeno između pet i šest milijuna Židova, tj. trećina svih ljudi koji su prije rata živjeli u svijetu. Ove se godine obilježava 70 godina otkada su oslobodilačke trupe ušle su u Auschwitz. Mi smo ovaj dan obilježili postavljanjem plakata u holu škole.
Riječ holokaust označava žrtvu paljenicu pri kojoj se spaljuje životinja. Danas je u cijelome svijetu ta riječ poznata kao naziv za genocid nad Židovima te, u širem značenju, sustavno istrebljivanje ostalih skupina za vrijeme nacističkoga režima u Njemačkoj.
Nacional-socijalizam slavenske je narode učinio bezvrijednima dodjeljujući im ulogu budućih robova germanskih gospodara, dok je Židovima i Romima namijenio potpuno istrjebljenje. Sustavni progoni Židova započinju 1933. godine dolaskom nacista na vlast, paljenjem Reichstaga i usvajanjem Nürnberških zakona po kojima Židovi postaju građani drugoga reda javno obilježeni Davidovom zvijezdom.
Smatra se da je u logoru ubijeno između pet i šest milijuna Židova, a ako se uzmu u obzir i druge skupine koje su bile istrebljivane, broj žrtava holokausta procjenjuje se na 9 do 11 milijuna, iako neke procjene idu i do 26 milijuna. Demografska slika Europe potpuno je izmijenjena, jer su u Istočnoj i Srednjoj Europi židovske zajednice prestale postojati. Najveći broj preživjelih emigrirao je u SAD i Palestinu, gdje je 1947. stvorena židovska država Izrael.
Iako je bio tek jedan u nizu logora smrti, Auschwitz je danas sinonim za nacističke zločine i pokušaj istrebljenja židovskog naroda, ali i drugih tzv. nearijevskih rasa na tlu Europe.
Učiteljica povijesti Anica Marković i učenici osmog razreda uredili su pano i izradili dva plakata koji su postavljeni u holu naše škole. Na taj su način odali počast svim žrtvama holokausta.
Kako se ne bi ponovili strašni zločini nad čovječanstvom, trebamo ustrajati u borbi protiv rasizma, militarizma i svih drugih oblika ljudskoga nasilja i ugnjetavanja.
Anica Marković
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |