IZLOŽBA „DJETINJSTVO NAŠIH DJEDOVA I BAKA“
Autor: Tihomir Batalo, 2. 10. 2015.
IZLOŽBOM „DJETINJSTVO NAŠIH DJEDOVA I BAKA“ ZAPOČEO MEĐUNARODNI PROJEKT S TEMOM „MEĐUGENERACIJSKA SOLIDARNOST“. Dana 1. listopada 2015., na Međunarodni dan starijih osoba, u našoj Slavonskoj sobi upriličena je izložba „Djetinjstvo naših djedova i baka“ kojom je službeno započeo međunarodni projekt naše škole i OŠ Sv. sv. Kiril i Metodii iz Bugarske s temom „Međugeneracijska solidarnost“, a koji uključuje brojne projektne aktivnosti naših učenika s osobama treće životne dobi.
Projekt je rezultat raspisanog natječaja europske akademije škola ACES (Academyof Central EuropeanSchool) na temu “Potaknimo solidarnost - Brinimo o drugima i dijelimo ono što imamo!” Ove su godine na natječaj bila prijavljena 263 partnerska projekta iz 596 škola. Međunarodno izborno povjerenstvo odabralo je 42 najbolja projekta koji uključuju 100 škola iz 15 država. Među deset je odabranih projekata iz RH i projekt naše škole, jedini u Brodsko-posavskoj županiji. Naša škola ima čast biti koordinator projekta, čime smo preuzeli odgovornost za njegovo vođenje te podnošenje opisnog i financijskog izvješća na kraju. Ključni je cilj projekta povezati dvije različite generacije – učenike i osobe treće životne dobi te postati škola-prijatelj starih.
Voditeljica i koordinatorica ovoga projekta u našoj školi je učiteljica razredne nastave Slađana Ninković, a u partnerskoj školi u Bugarskoj je nastavnica engleskog jezika Iliyana Stoyanova.
Ciljevi ovoga projekta su:
- povezati različite generacije – učenike i starije osobe iz zajednice
- stvoriti tradiciju suradnje sa starijim osobama i postati „Škola – prijatelj starijih“
- poticati pojedince na male znakove ljubavi i pažnje prema osobama treće životne dobi (razgovor, pismo, posjet, poziv)
- pružiti priliku osobama treće životne dobi u iskazivanju njihovih vještina, znanja i kreativnosti
- unaprijediti kvalitetu odgojno-obrazovnog rada putem međunarodne suradnje škola
- koristiti digitalne tehnologije u svakodnevnom životu, kako za učenike, tako i za osobe starije životne dobi
- vježbati engleski jezik, upoznati kulturu, običaje, povijest i jezik druge države
- sklopiti nova prijateljstva izvan naše domovine
- predstaviti sebe, školu, mjesto, državu
Trajanje projekta je od rujna 2015. do travnja 2016. godine, a namijenjen je učenicima sedmih i osmih razreda. Dana 4. listopada 2015. učenik 7.b razreda Filip Cindrić otputovat će, kao predstavnik učenika naše škole, s voditeljicom projekta Slađanom Ninković u Sarajevo na uvodni sastanak i susret predstavnika partnerskih škola pod nazivom „Kick-off Meeting“. Skup će se održati od 5. do 8. listopada 2015.
Danas, na Međunarodni dan starijih osoba, otvorili smo vrata svoje škole osobama treće životne dobi. Ravnatelj Tihomir Batalo uputio je prisutnima riječi dobrodošlice te ukratko predstavio glavne ciljeve projekta. Koordinatorica projekta Slađana Ninković zahvalila je na velikom doprinosu predsjednici Udruge umirovljenika Milki Perković, Danijeli Perković, umirovljenom učitelju Ivanu Jelančiću, vjeroučiteljici Marini Dedoević te roditeljima i učenicima naše škole u postavljanju izložbe s temom „Djetinjstvo naših djedova i baka“. Pozdravila je i umirovljenog dugogodišnjeg ravnatelja škole Duška Batala i učiteljice Dragicu Penić i Bistru Lazić. Na izložbi su predstavljeni različiti predmeti: slike, igračke, časopisi, fotografije, kuhinjski pribor, kućanska pomagala… Cilj je ove izložbe upoznati učenike s predmetima iz vremena njihovih djedova i baka te ih potaknuti na njegovanje i čuvanje kulturne baštine svoga kraja.
Ako pažljivo slušaju, djeca u svakodnevnom razgovoru s bakama i djedovima mogu saznati mnoštvo zanimljivih pojedinosti o njihovu djetinjstvu. Upravo to je učinila učenica 6.b razreda Marta Rumenović koja je pročitala sastavak „Djetinjstvo moga djeda i moje bake“ te potaknula prisutne na lijepe obiteljske uspomene.
Umirovljeni učitelj Ivan Jelančić pričao je učenicima kako je izgledao život bez hladnjaka i o Ledani, prostoriji u koju su mještani skladištili led iz potoka, a koji su seljani koristili za očuvanje hrane, pogotovo mesa. Također se učitelj prisjetio starog mosta na Rešetarici i starih igara. Umirovljena učiteljica Dragica Penić ispričala je učenicima o počecima svoga rada u školi.
Ova izložba, koja će biti otvorena do 31. listopada 2015. godine, prvi je korak k buđenju osjećaja međugeneracijske solidarnosti, a svojim zanimljivim sadržajima vraća nas u prošlost našeg kraja.
Dragana Gorički, prof.
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |