ZAVRŠEN PROJEKT NAŠE ŠKOLE I OŠ IZ LUPACA
Autor: Marijan Vuković, 20. 9. 2016.
Čast nam je i zadovoljstvo što smo od 15. do 18. rujna 2016. u prostoru naše škole i Rešetara ugostili pripadnike hrvatske nacionalne manjine iz Rumunjske koji u svojim zajednicama njeguju hrvatski jezik i tradicijske običaje. Kroz suradnju sa školom iz Lupaca drugu smo godinu zaredom otkrili čari našeg jezika kroz projekt „Naš zavičajni govor“. Uz goste iz Rumunjske ove su nas godine posjetili učenici OŠ "Goce Delčev" iz Ilindena iz Makedonije u pratnji nastavnika i ravnateljice. U okviru spomenutih događaja najavljen je budući projekt naše škole i škole iz Ilindena pod nazivom „Most prijateljstva“.
Inicijalna financijska sredstva za realizaciju projekta OŠ Ante Starčevića pod nazivom „Naš zavičajni govor“ dodijeljena su nam putem natječaja MZOS-a za suradnju sa školama koje obrazuju hrvatsku nacionalnu manjinu u inozemstvu.
DOLAZAK GOSTIJU
U kasnim poslijepodnevnim satima 15. rujna 2016. projektni tim naše škole, ravnatelj Tihomir Batalo, pedagog Marija Dautović, koordinatorica ovog projekta Marija Mlađen te djelatnici OŠ Ante Starčevića dočekali su učenike iz Rumunjske u pratnji Petra Hategana, prof. hrvatskog jezika i književnosti te predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj koji je ujedno i voditelj projektnog tima osnovne škole iz Lupaca i stručnog suradnika Marjana Padineanta. Maria Mihaela Bunea, Ermina Padineant, Ivana Vlasici i Zlatko Vlasici bili su smješteni u domovima naših učenika. Zahvaljujemo roditeljima koji su gostima iz Rumunjske pružili ugodan smještaj za vrijeme boravka u Rešetarima. Tog istog dana u Rešetare su pristigle Sara Jakimovska i Eleonora Petkovska, učenice OŠ „Goce Delčev“ iz Ilindena u Makedoniji u pratnji ravnateljice škole Dušanke Krstevske, nastavnice makedonskog jezika Ivane Velinovske Boceske te Ljerke Toth Naumove, predstavnice Zajednice Hrvata u Republici Makedoniji.
PROJEKTNI DAN
Dana 16. rujna 2016. u našoj smo školi ostvarili projektni dan s temom „Naš zavičajni govor“. Učenici su kroz različite radionice mogli razvijati svoje literarne, likovne, pjevačke i plesne sposobnosti, ali i doznati više o svome zavičaju. U „Likovnoj radionici“ koju je vodio učitelj Mišo Gusić učenici su crtali stare predmete poput željezne pegle, vretena, mlinca za kavu, starog radija, pisaće mašine… U radionici učitelja Darka Horvata „Jezik našeg zavičaja“ učenici su kroz literarni tekst opisivali nekadašnje predmete iz svakodnevne upotrebe. Prezentaciju na kojoj su prikazani stari predmeti izradila je nekolicina učenika s učiteljima Željkom Gospočić i Marijanom Vukovićem. Na radionici „Slavonski bećarac“ učenici su pod vodstvom učiteljica Irene Ruškan i Tamare Rast Radošić pisali bećarce koje su kasnije u pratnji tamburaša naše škole i otpjevali. U radionici „Plešimo tradicijske plesove“ voditeljica Blaženka Logožar priredila je s učenicima folklorne skupine škole nekoliko tradicijskih plesova. Dječje igre djedova i baka zaigrali su najmlađi učenici škole uz vodstvo svojih učiteljica na prostoru školskog igrališta.
Nakon rada u radionicama učenici su se uputili u Vatrogasni dom gdje je održan svečani program kroz koji nas je, u duhu zavičajnog govora, vodila učenica Iva Kičić. Poslušane su hrvatska i rumunjska himna, a u pozdravnoj riječi naš je ravnatelj Tihomir Batalo iskazao dobrodošlicu gostima i zadovoljstvo ovakvim oblikom suradnje. Svoje pozdravne riječi uputili su Petar Hategan i učenici iz Rumunjske. Okupljene su pozdravile ravnateljica OŠ „Goce Delčev“ iz Ilindena, a u ime Zajednice Hrvata u Republici Makedoniji pjesnikinja Ljerka Toth Naumova. Skupu se obratila i Jasna Aničić, viša savjetnica iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta nadležna za hrvatsku nastavu u inozemstvu koja je izrekla sve riječi pohvale provoditeljima projekta. U nastavku programa učenici su predstavili plodove svog devedesetominutnog rada u radionicama. Učenici Filip Cindrić i Hana Lucić svojim su kratkim humorističnim monolozima na ikavici nasmijavali publiku.
Projektni dan bio je prigoda za usaglašavanje oko budućeg projekta između naše škole i OŠ „Goce Delčev“ iz Ilindena. Vjerujemo da će „Most prijateljstva“ još više povezati Rešetare i Ilinden, a potvrdu su za to dali ravnatelji škola Tihomir Batalo i Dušanka Krstevska kao i predstavnica MZOS-a Jasna Aničić.
DA SE NE ZABORAVI
Istog smo dana odali počast poginulim braniteljima Općine Rešetari već tradicionalnom manifestacijom koja nosi naziv „Da se ne zaboravi“. Prigodni program uz paljenje svijeća i polaganje vijenaca odvio se kod spomenika poginulim braniteljima u parku. Počast su odali svi uvaženi gosti, a svijeće su zapalili i učenici naše škole sa svojim razrednicima. Župnik Josip Bogović predvodio je molitvu za sve koji su svoj život položili na oltar domovine, a prigodnu molitvu vjernika pripremila je vjeroučiteljica Helena Ferderber. Školski je zbor pod vodstvom učiteljice Tamare Rast Radošić ovaj svečani skup uveličao izvedbom pjesme „Ne dirajte mi ravnicu“, a učenici Filip Cindrić i Iva Kičić krasnoslovili su prigodne stihove pjesama Drage Britvića „Tvoja zemlja“ i „Opomena“ Antuna Branka Šimića. Njih je za ovaj nastup pripremio učitelj hrvatskoga jezika Darko Horvat. Ovoj manifestaciji prisustvovali su i članovi obitelji poginulih branitelja.
PRIJEM KOD NAČELNIKA OPĆINE REŠETARI
U ranim poslijepodnevnim satima naši su gosti u pratnji ravnatelja škole te učitelja Blaženke Logožar, Marije Mlađen, Irene Ruškan, Slađane Ninković i Darka Horvata prisustvovali prijemu kod načelnika Općine Rešetari Zlatka Age. Načelnik je iskazao veliko zadovoljstvo što u prostoru općine može ugostiti učenike iz Rumunjske kao i delegaciju iz Makedonije. Govorio je o sadašnjim i budućim projektima, a ravnateljica iz Makedonije govorila je o općini Ilinden i OŠ „Goce Delčev“.
IZLET POSAVSKOM POUČNOM CESTOM
Projektni je dan završen izletom na kojem su gosti imali priliku vidjeti ljepote našeg zavičaja, upoznati povijest, tradiciju i narodne običaje Posavine. U pratnji pedagoginje Marije Dautović, učiteljica Marije Mlađen i Blaženke Logožar, te nastavnika Krunoslava Džakića pošli su Posavskom poučnom cestom koja vodi kroz slavonsku šumu, plodnu posavsku ravnicu i sela duž toka rijeke Save. U selu Laze dočekali su ih učenici područne škole zajedno s učiteljicom Majom Marjanović, a izlet su završili na OPG-u Arić u Gornjim Crnogovcima.
XIX. REŠETARAČKI SUSRET PJESNIKA
U organizaciji Književno likovnog društva „Rešetari“ održan je XIX. rešetarački susret pjesnika koji je svečano otvoren 16. rujna 2016. postavljanjem likovne izložbe. Na promociji zbornika mladih pjesnika, koja je održana u subotu 17. rujna 2016. u prijepodnevnim satima sudjelovali su učenici osnovnih škola iz zapadnog dijela Brodsko-posavske županije, Lipovljana, Donje Voće, Rumunjske, Makedonije te hrvatski pjesnici koji žive izvan granica Lijepe naše. U zborniku mladih pjesnika „Potpisi djetinjstva“ i ovoga su se puta našle pjesme naših učenika: Karle Paušić, Luke Bilešića, Lovre Čelikovića, Martine Kvaić, Klare Matijašević, Juraja Marosavljevića, Josipe Pejaković, Eleonore Stipić, Nicol Stipić, Dore Tomašević i Anje Vračić. Susret je vodio predsjednik KLD-a Ivan de Villa, a na zbirku se osvrnula mlada profesorica hrvatskoga jezika Gabrijela Vojvodić. Na susretu se učenicima obratio poduzetnik i pjesnik Anton Kikaš iz Toronta, dugogodišnji prijatelj i sponzor Društva, a nakon njega i tajnica Hrvatske matice iseljenika Diana Mašala Perković. U ime škole mladim se pjesnicima i gostima obratila pedagoginja Marija Dautović. U nastavku druženja okupljenima su se svojim pjesmama predstavili brojni pjesnici koji su na rešetarački susret došli iz domovine i svijeta.
Istoga je dana održana i promocija XIX. zbornika pjesama rešetaračkog susreta pjesnika „Između kamena i svitanja“. U zborniku se nalaze pjesme mnogobrojnih pjesnika koji svoju ljubav prema Domovini i materinskom jeziku izlijevaju u riječi ostavljajući ih za baštinu budućim naraštajima.
U poslijepodnevnim je satima za goste iz Makedonije i Rumunjske organizirana vožnja kočijom kako bi na jedinstven način mogli upoznati ljepote našega mjesta. Potom su se uputili u Vatrogasni dom gdje je nastavljeno druženje sudionika XIX. rešetaračkog susreta pjesnika.
ISPRAĆAJ GOSTIJU
Gosti iz Makedonije i Rumunjske, kao i pjesnici koji su sudjelovali na susretu pjesnika, prisustvovali su 18. rujna nedjeljnoj svetoj misi koju je predvodio župnik Josip Bogović. Pjesnici su nakon svete mise imali priliku pročitati neke od svojih pjesama te se tako predstaviti vjernicima koji su ih i ove godine sa zanimanjem slušali.
Na poziv ravnatelja odazvali su se brojni supokrovitelji i sponzori: Općina Rešetari, Brodsko-posavska županija, Turistička zajednica Grada Nove Gradiške, Hrvatska matica iseljenika Zagreb, Školska knjiga Zagreb i POU AMC Nova Gradiška na čemu im iskreno zahvaljujemo. Ove vrijedne događaje u našoj školi medijski su popratili Radio Nova Gradiška te brojni internetski portali.
Jasmina Palijan i Daniela Gubić
Povelja HZTK, 2013.
Plaketa Općine Rešetari, 2014.
Plaketa BPŽ, 2006.
Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže
Priznanje za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.
Institucije |
> MZO |
> AZOO |
> Portal škole |
> Carnet |
> NCVVO |
> Općina Rešetari |
> Merlin u školi |
> Edu.hr Portal |
> Anketa - Sigurniji i... |