preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari

Vijesti

PROSLAVILI SMO DAN ŠKOLE S GOSTIMA IZ ILINDENA

Autor: Tihomir Batalo, 29. 5. 2019.

Povodom Dana škole, koji je obilježen 24. svibnja 2019., održan je bogat kulturno-umjetnički program u kojem su sudjelovali učenici i učitelji škole domaćina i gostiju iz OOU „Goce Delčev“ iz Ilindena u Republici Sjevernoj Makedoniji. Partnerske škole povezuje međunarodni projekt „Most prijateljstva: Ilinden - Rešetari“, a ovogodišnja tema je „Proljeće i običaji“.

Projekt "Most prijateljstva Ilinden - Rešetari"  je međunarodni projekt koji provodimo u 2018./19. šk. god. Ovo je druga godina kako se projekt provodi, a nastavit će se i sljedeće godine kada će učenici iz Rešetara ići u Ilinden.

Suradnja između  škola započela je kad su Općina Rešetari i Općina Ilinden potpisale sporazum o suradnji i uspostavi prijateljskih odnosa. Ovogodišnje koordinatorice projekta bile su Ivana Velinovska Boceska u ime škole iz Iindena i Blaženka Logožar ispred škole u Rešetarima.

Realizirane su brojne projektne aktivnosti od ožujka do svibnja: učenici su pisali, slikali, fotografirali i snimali na temu „Proljeće i običaji“. Bavili su se istraživanjem uskrsnih običaja, dječjih pjesama i igara te prikupljali recepte za hrvatsko-makedonsku kuharicu. Iste projektne aktivnosti provodili su i učenici iz Makedonije, a na sljedećoj poveznici mogu se pogledati njihovi uratci:

https://mostprijateljstva2.000webhostapp.com/

U realizaciji projekta sudjelovao je projektni tim učitelja i učenika koji su se još jedanput pokazali kao dobri domaćini.

Gosti su u Rešetare doputovali 22. svibnja u večernjim satima te bili smješteni kod obitelji naših učenika.

U četvrtak, 23. svibnja, realiziran je jednodnevni izlet u Osijek. Projektni timovi obje škole prvo su posjetili Spomen galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju, a zatim su uz stručnu pratnju obišli uže središte grada Osijeka i sudjelovali u predstavljanju rada i stvaralaštva hrvatsko-makedonske pjesnikinje Ljerke Toth-Naumove u Gradskoj knjižnici Osijek. Susret je organiziralo Makedonsko kulturno društvo „Braća Miladinovci“, Osijek – Zajednica Makedonaca u RH.

U petak, 24. svibnja, svečanost obilježavanja Dana škole započela je dvjema radionicama u kojima su sudjelovali članovi projektnih timova. Voditeljice jezične radionice bile su učiteljice Željka Gospočić i Dragana Gorički. Učenici su koristeći digitalne alate i pametnu ploču, učili nazive hrane na četiri jezika: makedonskom, hrvatskom, engleskom i njemačkom. Učiteljice Blaženka Logožar i Vesna Hodak osmislile su radionicu u kojoj je izrađena hrvatsko-makedonska kuharica. U kuharici se mogu pronađi recepti za tipična tradicionalna jela iz Hrvatske i Makedonije. Kuharica je dvojezična, a može se pogledati u tiskanom i digitalnom obliku.

Za goste i domaćine organiziran je prijam kod načelnika Općine Rešetari Zlatka Age uz prisustvo predsjednice Općinskog vijeća Milke Perković. Tom je prigodom, između ostalog, potpisan Sporazum o međusobnoj suradnji dviju škola. Sporazum su potpisali ravnatelji škola Dušanka Krstevska i Tihomir Batalo te načelnici općina Zlatko Aga i Žika Stojanovski.

Iza toga, svi učenici gosti i domaćini zaigrali su tradicionalne dječje igre na travnjaku pored škole. Sve igre su bile zanimljive, a najviše je interesa bilo za igru povlačenja konopca.

U poslijepodnevnim satima održana je svečana priredba u školskoj dvorani. Mnogobrojni gosti, općinski načelnik Zlatko Aga, njegov zamjenik Željko Kolaković i predsjednica Općinskog vijeća Milka Perković, umirovljeni djelatnici škole, predstavnici udruga, društava i škola novogradiškog područja, učenici i njihovi roditelji, svi su svojim prisustvom uveličali ovaj značajan dan. Svečanosti obilježavanja pridružili su se i gosti, deset učenika i sedam djelatnika OOU „Goce Delčev” iz Ilindena koji su se predstavili tradicionalnim plesom i pjesmom.

Prije samog programa, voditelji učenici Hana Lucić i Luka Madžarević upoznali su nazočne s brojnim projektima i aktivnostima koje je škola realizirala u ovoj godini.

Najznačajniji i najvrjedniji projekt koji je realiziran u ovoj godini od Brodsko-posavske županije je projekt energetske obnove škole. Ugrađena je toplinska izolacija na vanjskim zidovima i toplinska izolacija stropa, zamijenjeni su postojeći krovni paneli dvorane te metalna i drvena stolarija. Postavljena je nova  aluminijska i PVC stolarija s roletama i trostrukim ostakljenjem. Zamijenjena je postojeća rasvjeta novim sustavom LED rasvjete, postavljen je novi sustav grijanja prirodnim plinom te ugrađeni termostatski ventili na sve radijatore. Općina Rešetari također je dala svoj doprinos postavljanjem zaštitnih mreža između dvorane i igrališta.

Ravnatelj škole je na svečanoj akademiji uručio prigodne plakete Brodsko-posavskoj županiji, a za osobni doprinos razvoju školstva u Rešetarima županu Danielu Marušiću, zamjeniku župana Damiru Mirkoviću i v.d. pročelnice Anici Vukašinović.

OŠ Ante Starčevića projektom „Most prijateljstva: Ilinden- Rešetari“ potvrđuje svoju viziju nastavljanja internacionalizacije škole – nove EU  projekte i projektne aktivnosti koje donose vrlo važne veze u domovini i inozemstvu.

U okviru natječaja Agencije za mobilnost i programe EU našoj je školi odobren prvi ERASMUS + KA1 projekt usmjeren stručnom usavršavanju učitelja u inozemstvu.  Slađana Ninković, učiteljica mentorica razredne nastave i koordinatorica projekta, napisala je i prijavila projekt pod nazivom „Odrastajući u digitalno doba“. U sklopu projekta učiteljice Slađana Ninković, Dragana Gorički i Željka Gospočić otišle su na nekoliko međunarodnih višednevnih strukturiranih tečajeva u Italiju, Austriju, Sloveniju, Nizozemsku i Veliku Britaniju. Projekt stručnog usavršavanja ima dva prioritetna područja, a to su medijska pismenost i upotreba IKT-a u nastavi. Sve projektne aktivnosti i mobilnosti pripremao je projektni tim kojeg čine tri učiteljice koje su sudionice mobilnosti, ravnatelj i računovotkinja Sanela Hodak.

Također, dugogodišnje eTwinning učiteljice Blaženka Logožar i Slađana Ninković sudjelovale su na eTwinning konferenciji s temom „Budućnost e-Twinninga  i kulturno naslijeđe u digitalno doba“.

Škola se ističe i u provođenju projekta „Naš zavičajni govor“ koji se u suradnji sa školom iz Lupaka, provodi već četiri godine. Glavni cilj projekta skriven je u samom nazivu ”Naš zavičajni govor”, a to je očuvanje tradicije našega kraja, jezika, govora slavonske ikavice te kulturne baštine Hrvatske i pripadnika hrvatske nacionalne manjine u Rumunjskoj.

Na svečanoj priredbi učenici škole predstavili su posjetiteljima presjek svog cjelogodišnjeg rada, istaknuli su najznačajnije aktivnosti, postignuća i događaje na koje su osobito ponosni. S posebnim zanimanjem publika je pratila nastup učenika iz Sjeverne Makedonije.

Učenici Novinarske skupine predstavili su prvi digitalni školski list „Digitalni trag“ koji je nastao pod vodstvom učiteljice Dragane Gorički kao jedan od ciljeva Erasmus+ KA1 projekta. Učenici Folklorne skupine pod vodstvom učiteljice Blaženke Logožar prikazali su dječje igre i plesove prošlih vremena, a učenici Dramsko-recitatorske skupine su kroz recitaciju „Svibanjska haljinica“ i igrokaz „Najljepši cvijet“ pokazali svu snagu i raskoš proljeća. Uvježbala ih je učiteljica Mateja Horvat. Učenici Velikog zbora u pratnji učiteljice Zdenke Hercog otpjevali su nekoliko prigodnih pjesama, a učenici Malog zbora kojeg vodi učiteljica Slađana Ninković predstavili su se pjesmom o nezgodama jedne djevojčice. Učiteljica Ivana Čabaj uvježbala je s Dramskom skupinom igrokaz „U potrazi za znanjem“. Plesna skupina je uz pjesmu „Perfect“ oduševila publiku, a za to je zaslužna učiteljica Romana Domazetović. Polaznici izborne nastave njemačkog jezika koje vodi učiteljica Dragana Gorički otpjevali su na njemačkom jeziku pjesmu o godišnjim dobima. Gosti iz Makedonije pročitali su tekstove posvećene zaštitnicima Ćirilu i Metodu, učenica Teodora Jovik otpjevala je duhovnu pjesmu i oduševila publiku glasom. Na završetku njihovog uspješnog predstavljanja otplesali su makedonsko oro.

Osim ravnatelja Tihomira Batala, na svečanoj akademiji svim prisutnim se obratio načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga, predsjednica Općinskog vijeća Milka Perković, ravnateljica OŠ Goce Delčev Dušanka Krstevska te pjesnikinja Ljerka Toth Naumova koja je jedna od zaslužnih osoba za povezivanje dviju općina i škola.

Svečana je akademija bila prigoda i za dodjelu nagrada djelatnicima te zasluženim pojedincima i podupirateljima škole. Prema odluci Učiteljskog vijeća uručene su Plakete „Most prijateljstva“  Općini Rešetari i načelniku Zlatku Agi, Općini Ilinden i gradonačelniku Žiki Stojanovskom, OOU „Goce Delčev“ i ravnateljici Dušanki Krstevskoj, OŠ Ante Stačevića i ravnatelju Tihomiru Batalu Ljerki Toth Naumovoj, Ivani Velinovskoj Boceskoj, Blaženki Logožar i Slađani Ninković,.

Učiteljicama Željki Gospočić, Dragani Gorički i Slađani Ninković uručena su priznanja za sudjelovanje u Erasmus+ KA1 projektu kao i učeniku Mateju Bartoloviću za odličan uspjeh tijekom svih osam godina školovanja i postignute rezultate na županijskom natjecanju iz kemije.

Zahvalnice za financijsku potporu realizaciji ovoga projekta uručene su POU AMC Nova Gradiška, SB Invest-u Slavonski Brod, Profil Klett-u, Pekarnici „Europa“, Pekarnici Anton i Boso d.o.o.

Na kraju programa posebno iznenađenje gostima iz Sjeverne Makedonije priredili su učitelji škole domaćina otpjevavši poznatu narodnu makedonsku  pjesmu „Makedonsko devojče“. Program je završen u veselom ozračju bodren pljeskom zadovoljne publike.

Za izradu medaljona s likom Ante Starčevića koji su poklonjeni gostima zaslužan je učitelj Mišo Gusić koji je zajedno s učiteljicom Romanom Domazetović uredio pozornicu. Za fotografiranje svih događaja u realizaciji projekta zaslužna je knjižničarka Daniela Gubić.

Zadnjega dana boravka gosti su mogli uživati u razgledavanju Rešetara vozeći se kočijama, u vlasništvu obitelji Madžarević i Oršulić. Bilo je to predivno iskustvo za goste i domaćine. Prije povratka u Ilinden, posjetili su središte Nove Gradiške i obišli spomenik Toši Proeskom. Slobodno vrijeme prije odlaska, gosti i domaćini iskoristili su za ugodno druženje i planiranje budućih aktivnosti.

Rastanak je bio posebno dirljiv i potekle su mnoge suze. Ovaj je projekt zasigurno sagradio neraskidive mostove prijateljstva kako među učenicima tako i među učiteljima.

                                                       Blaženka Logožar i Daniela Gubić

 

...




eTwinning

Ponosni smo nositelji

oznake eTwinning škole

UNESCO ASPnet

 

UNESCO ASPnet
oznaka škole

 

 

Virtualna knjižnica

Upisi u SŠ 2021./22.
Nagrade i priznanja

Povelja HZTK, 2013.

Plaketa Općine Rešetari, 2014.

 Plaketa BPŽ, 2006.

Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže

Priznanje  za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.

 

Logo škole


Monografija u spomen
175. obljetnici
OŠ Ante Starčevića Rešetari
 

Publikacija
180 godina škole u Rešetarima
 
 
NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR

  

       Naš zavičajni govor

Most prijateljstva

ACES „Međugeneracijska solidarnost“

Anketa
Kako vam se sviđa NOVA web stranica škole?



Korisni linkovi
Portali
 
Učilice
 
Popularni časopisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CMS za škole logo
Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr
preskoči na navigaciju