preskoči na sadržaj
Vijesti

Održan drugi Dan znanosti u OŠ Banija

U petak, 10. 11. 2023. g. održali smo drugi po redu Dan znanosti u našoj školi. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha, imali smo još više motiva za organizaciju i provođenje ovogodišnjih aktivnosti.


Započeli smo predavanjem Daria Marčaca Tik Tok: posao ili zabava. Dario je na neposredan način ispričao svoju priču, o školovanju, neuspjesima, a na kraju i o onome što danas radi. Razmišljao je izvan okvira i Tik Tok mrežu, za koju neupućeni i danas smatraju da je samo za djecu, vidio kao priliku da brendovima i tvrtkama ponudi uslugu aktiviranja Tik Toka i naj taj način njihove usluge približi mlađoj populaciji. Danas je mladi poduzetnik, puno uči i usavršava se, a s učenicima je podijelio nekoliko poruka podrške.

Nakon predavanja, slijedilo je šest radionica na koje su se učenici prijavili prema interesima.


Kako je lako učiti kemiju

Voditeljice: Darinka Vučković, OŠ Banija, Đurđa Ivković – Macut, OŠ Dragojle Jarnević

Vrativši se na kraj 19. i početak 20. stoljeća učenici su čuli činjenice o nazivlju kemijskih elemenata, ali i da se za kemiju koristio naziv lučba koji je osmislio Bogoslav Šulek. Od njegovih prijedloga danas su zadržani samo nazivi vodik, ugljik, dušik i kisik. Upoznavši kemijske elemente, njihove simbole i važnost uz pomoć malo drugačijeg periodnog sustava u slikama, učenici su krenuli na praktični dio. Izabrali su jedan element, istražili ga, a zatim na papirnatim vrećicama likovno prikazali svojstva elementa i prirodne pojave i/ili predmete gdje ih susrećemo u svakodnevnom životu.


GLOBEscape room

Voditeljice: Ankica Veseljić, OŠ Banija, Andreja Gašparović, OŠ Banija

U radionici su sudjelovali učenici iz svih osnovnih i srednjih škola u Karlovcu koje provode GLOBE program. Učenici su kroz zadatke, prema GLOBE protokolima ispitivali i dokazivali fizikalno – kemijska svojstva vode. Uz izvođenje pokusa, trebali su biti snalažljivi, spretni, brzi i naravno točno rješavati zadatke kako bi došli do konačnog rješenja. Svi su uspješno pobjegli odnosno riješili svoje zadatke. Jedna od voditeljica ove radionice, učiteljica Kemije i Tehničke kulture Ankica Veseljić, idejna je začetnica ovakvog načina obilježavanja Dana znanosti u našoj školi.


Određivanje dobi ribe

Voditeljica: Nikolina Boić, JU Aquatika

U prvom djelu radionice učenici su čuli kratko predavanje o rastu ljuske i anula kod riba te o promjenama u rastu kroz godišnja doba. U drugom dijelu učenici su u parovima određivali dob ribe brojanjem anula zaključivši kako je ono slično brojanju godova i određivanju starosti drveta. Voditeljica radionice Nikolina Boić je magistra biologije, ali i bivša učenica naše škole što posebno napominjemo jer se radujemo suradnji s našim bivšim učenicima.


Skuhajmo ljigavca

Voditeljice: Ana Graša, OŠ Banija, Ivana Benković, OŠ Dubovac

Na ovoj su se radionici radili pufasti koji su odjednom nestali iz jedne priče i trebalo ih je napraviti po posebnom receptu. Pufasti su ustvari vrsta ljigavaca, a kako bi ih i sami mogli načiniti potrebno vam je: brašno bijelo kao snijeg, puno ljubavi, malo čarobnog ljepila, šačica čarolije, malo šljokica, zagrljaj, puse, puno dobre volje i smijeha. Učenici su mogli promatrati omjer korištenih sastojaka, dodavati ih po potrebi ili razrjeđivati smjesu kako bi im rad bio što uspješniji.


Ozobot Bit+

Voditeljica: Branka Turkalj, OŠ Banija

Učenici su se upoznali s malim džepnim robotom visine svega 2,5 cm. Ozobot Bit+ namijenjen je razvoju kreativnosti i logičkog mišljenja te učenike na jednostavan i zabavan način uvodi u svijet programiranja. Programirali su Ozobota crtajući linije na papiru pri čemu su isprobali dio onoga što taj mali robot može: pratiti liniju, detektirati boje, mijenjati brzinu, skretati, vrtjeti se, donositi odluke. Nakon uspješno odrađenog prvog dijela radionice, učenici su isprobali programirati Ozobot koristeći OzoBlocky aplikaciju.


Kemijska čistionica

Voditelj: Josip Draženović, Institut Ruđer Bošković

Tijekom ove radionice učenici su naučili da čišćenje nije samo mehaničko (prljava odjeća, razne prljave površine i predmeti i sl.) već da i kemičari čiste tvari. Učenici su odvajali sastojke iz smjesa, radili kemijsku analizu spoja i dokazivali anorganske i organske tvari. Na kraju su kroz pokuse dobili odgovore što su to tvari te su se i sami okušali u čišćenju tvari. Josip Draženović je također bivši učenik naše škole. Danas je magistar kemije i kao mladi znanstvenik radi na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu.

Zadovoljstvo učenika najbolji je pokazataelj uspješnosti i ovog Dana znanosti u OŠ Banija.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 11. 11. 2023.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.


GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.

Dokumenti

Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Prognoza vremena


Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 8. 2018.

Ukupno: 302806

Korisni linkovi
SVE ZA ŠKOLU
 • CARNet
 • AZOO
 • MZOM
 • EMA
 • Zbornica
 • Učitelji
 • učenici.com

GLOBE
 • GLOBE BLOG

Časopisi
 • VIDI
 • BUG
 • Meridijani


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju