Izvanučionička nastava Sljeme - Medvedgrad
Autor: Valentina Požgaj, 13. 3. 2024.
U utorak, 12. ožujka 2024. godine, učenici od 5. do 8. razreda u pratnji svojih učitelja bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu gdje su posjetili vrh Medvednice – Sljeme te utvrdu Medvedgrad. U nastavku pročitajte više i pogledajte galeriju fotografija.
Vožnju Žičarom do postaje Sljeme, dugu 5 kilometara i smještenu na 1030 metara nadmorske visine, iskoristili su za uživanje u pogledu na Zagreb i njegovu okolicu. Dolaskom do samog vrha Sljemena posjetili su vidikovac smješten na impozantnoj nadmorskoj visini od 1118 metara, ujedno najvišoj točci grada Zagreba. Vidikovac pruža očaravajući, spektakularan i potpuno jedinstven pogled od 360°, tako da su doživjeli panoramu u kojoj inače uživaju samo ptice: pogled na jednu od najljepših prirodnih ljepota u Hrvatskoj – Medvednicu, na šume, livade, skijališta, planinarske domove i objekte. Vidikovac je smješten na vrhu OIV tornja s kojeg se pruža predivan panoramski pogled na Zagreb s jedne strane, kao i na Hrvatsko Zagorje, slovenske Alpe i brojne druge lokacije s druge strane. Zanimljivost je da se vidikovac nalazi na visini koja je ekvivalent 27 katova stambene zgrade.
U sklopu Parka prirode Medvednica posjetili su utvrdu Medvedgrad do koje su stigli dijelom autobusom, a dijelom pješke. Uz stručno vodstvo saznali su mnoštvo zanimljivih informacija o samoj utvrdi. Medvedgrad je stari grad (gradina, utvrđenje) sagrađen u 13. stoljeću. Smješten je na južnim padinama planine Medvednice, na brdu Mali Plazur, na visini od 593 metara. Takav smještaj pružao je odličan položaj za nadzor okolice i omogućavao je kontrolu prometnih putova prema Slavoniji i Turopolju. Ime dobiva po samoj planini Medvednici. Na Medvedgradu se nalazi ranogotička kapelica sv. Filipa i Jakova te Oltar domovine, spomenik palim hrvatskim vojnicima u Domovinskom ratu. Dužina Medvedgrada iznosi 170 metara, a svojim obilježjima sjajan je primjer srednjovjekovne utvrde. Klasična utvrda sastoji se od obrambenog zida, branič kula i palasa. Uz navedena tri elementa, Medvedgrad još ima kapelu i cisternu koje su osigurale normalno funkcioniranje grada. Obrambeni zidovi i branič kule služili su obrani od neprijateljskih napada, dok je palas bio namijenjen boravku gospodara. Najpoznatija priča iz Medvedgrada svakako je priča o Crnoj kraljici. U toj se priči spominje žena ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog, Barbara Celjska, koja je prodala dušu vragu. Legenda kaže kako njeni krici odzvanjaju noću, a njezino blago leži zakopano u unutrašnjosti medvedgradskih zidina. Sjajna muzejska postava koja oživljava utvrdu Medvedgrad, oduševila je učenike dočaravši je na poseban način.
Galeriju fotografija pogledajte ovdje.
Milivoj Starc, prof.
1 OS Bedenica Bedenica GPP 2024 (web).pdf
1 OS Bedenica Bedenica Kurikulum 2024.pdf
ponedjeljak ne radi
utorak 12.00 - 14.00
srijeda 8.00 - 12.00
četvrtak 10.00 - 15.00
petak 8.00 - 12.00
Nasiljem se ne smatra samo fizički udarac, već i vrijeđanje, omaložavanje i iskorištavanje djece putem interneta. Ukoliko smatrate da ste žrtva elektroničkog nasilja ili pak poznajete takvu osobu ili situaciju, prijavite to klikom na "Crveni gumb".
Ukupno: 510231
Ovaj mjesec: 751
Danas: 68