preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bariše Granića Meštra Baška Voda

Login
Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

ŠK. G. 2023./2024.





Korisni linkovi

Office365 Education



Agencija za odgoj i obrazovanje


CI SDŽ - Centri izvrsnosti SDŽ


EDIT CodeSchool



 Dabar - Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja


e-Knjižnica




Portal za škole

Anketa
Kojih sadržaja biste željeli više na stranicama naše škole?






Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Forum



ŠKOLSKI BUS


 


 

Vrijeme

 
Nova lozinka

Hrabri telefon

Zaustavimo (elektroničko) nasilje

Sigurniji internet

Centar za sigurniji internet

 

Nauči sve o internetu!

 

Pet za net

Seksualna edukacija za mlade

Medijska pismenost

Medijska pismenost

Surfaj sigurnije

Sigurnije na Internetu

#SurfajSigurnije

Sigrunost bežićnih mreža

#SurfajSigurnije na društvenim mrežama

#SurfajSigurnije Mali pojmovnik

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Pravilnik o kućnom redu škole
Autor: Josip Kassa, 3. 9. 2010.

 
Saznajte koja su prava i dužnosti učenika

Članak 8.

Učenici su dužni redovito i na vrijeme dolaziti u školu i to najmanje 10 minuta prije početka nastave.

Odmah nakon zvona za početak nastave učenici trebaju zauzeti svoje mjesto u učionici i disciplinirano pričekati dolazak nastavnika.

Učenici su dužni i obvezni voditi stalnu brigu o higijeni, te dolaziti u školu u čistoj odjeći, primjereno i pristojno odjeveni. Do dolaska dežurnog učitelja i učenika učenicima nije dozvoljen ulazak u Školu.

Učenici čekaju u školskom dvorištu i ispred ulaznih vrata, a samo u slučaju lošeg vremene dežurni učitelj otvara vrata i pušta učenike u školu prije zvona i pazi na red.

 

Članak 9.

Kašnjenje učenika na nastavu bez opravdanog razloga evidentirat će se kao neopravdani sat.

Učenicima nije dozvoljen  ulazak u učionicu nakon nastavnika. Učenici koji su zakasnili, uz ispriku, traže odobrenje nastavnika za ulazak u učionicu.

Po završetku nastave i drugih aktivnosti, učenici su dužni odmah napustiti prostorije Škole.

 

Članak 10.

U prostorijama Škole učenici mogu boraviti samo u vrijeme održavanja nastave prema rasporedu sati, kao i drugih djelatnosti u kojima sudjeluju.

 Za vrijeme trajanja nastave učenici ne smiju šetati hodnicima i dulje se zadržavati izvan učionice.

Učeniku može biti odobren izlazak iz učionice jedino u slučaju ako to od predmetnog nastavnika zatraži izravno pedagoginja ili ravnatelj ili ako ga iz razloga ometanje nastave istima uputi sam predmetni nastavnik.

Učenik kojem je predmetni nastavnik odobrio izlazak, mora se vratiti na nastavu najkasnije za 10 minuta, a svako dulje izbivanje evidentirat će se kao neopravdani izostanak.

Svako svojevoljno napuštanje nastave, također će se evidentirati kao neopravdani izostanak, a razrednik će o tome što hitnije izvjestiti roditelje učenika.

 

Članak 11.

Učenicima nije dozvoljen ulazak u zbornicu.

Za sve eventualne probleme i pitanja trebaju se obratiti dežurnom učeniku koji će o tome izvjestiti dežurnog učitelja, razrednika, pedagoginju ili ravnatelja.

Posjeti stručnim suradnicima (pedagoginji i knjižničarki) dozvoljeni su prije početka nastave, za vrijeme malog i velikog odmora, te nakon nastave, uz uvjet da učenik vodi računa da na vrijeme stigne na nastavni sat tj. da ne zakašnjava.

Bez opravdanja od strane pedagoginje predmetni nastavnik dužan je zakašnjenje evidentirati kao neopravdani sat.

Učenici se ne smiju zadržavati ispred vrata zbornice, ureda ravnatelja, pedagoga, tajnika i kod mjesta dežurnog učenika.

Učenici koji dolaze na dodatnu, dopunsku nastavu ili slobodne aktivnosti dužni su sačekati učitelja ispred školske zgrade i teka na poziv učitelja ulaze u Školu.

 

Članak 12.

U školsku športsku dvoranu učenici mogu ulaziti samo uz nazočnost učitelja tjelesne i zdravstvene kulture ili razrednika (za I-IV. razred).

Za vrijeme nastave tzk učenici moraju sve vrijedne predmete dati na čuvanje za to zaduženom učeniku, a ako to ne učine sami snose odgovornost za njihov nestanak.

Učenici koji na tom nastavnom satu ne vježbaju, moraju biti u dvorani ili na školskom igralištu i pratiti odvijanje sata.

Na školskom igralištu mogu se zadržavati učenici koji imaju sat tjelesne i zdravstvene kulture.

Učenici kojima je završila nastava mogu koristiti školsko igralište samo u slučaju da se održava nastava tzk, u protivnom se tiho i mirno trebaju udaljiti s igrališta.

Na školsko igralište i dvorište, a i u Školu uopće ne smiju se dovoditi životinje.

 

 

 

Članak 13.

Za vrijeme boravka u Školi nije preporučljivo učenicima nošenje nakita, mobitela, veće količine novca i drugih skupocjenih i vrijednih prredmeta koji nisu potrebni za nastavu i druge učeničke aktivnosti.

Ukoliko ih učenici ipak nose čine to na vlastitu odgovornost.

U slučaju nestanka Škola za iste ne snosi odgovornost.

Za vrijeme trajanja nastavnog sata učenicima je najstrože zabranjeno korištenje mobilnih telefonskih aparata, fotografskih aparata, MP3 playera i ostalih uređaja.

Mobiteli i svi ostali uređaji se na početku nastavnog sata moraju isključiti, jer će  u protivnom biti izuzeti učeniku, a vraćeni od strane razrednika, tek nakon dolaska roditelja u školu.

Učenici mogu posuđivati knjige u školskoj knjižnici.

Svaki učenik je dužan posuđene knjige čuvati, pažljivo ih koristiti i vratiti u utvrđenom roku neoštećene, odnosno u stanju u kojem su mu izdane.

Učenik koji izgubi posuđenu knjigu dužan je u što kraćem roku kupiti tj. nadomjestiti izgubljenu knjigu.

 

Članak 14.

U školskim prostorima učenici su dužni održavati red i mir, a za vrijeme trajanja nastavnog sata ili nekog drugog oblika odgojno-obrazovnog rada u školi pažljivo pratiti rad učitelja i sudjelovati u radu.

Razred ima predsjednika razreda i njegovog zamjenika.

Predsjednik razreda i zamjenik predsjednika biraju se na početku svake školske godine.

Za red u učionici, u slučaju opravdane odsutnosti učitelja, te u vrijeme malog odmora, skrbi i odgovoran je predsjednik razreda ili u slučaju njegove odsutnosti zamjenik predsjednika.

Ako predsjednik razreda ne može osigurati red u učionici, dužan je o tome izvjestiti razrednika ili predmetnog nastavnika i u tom se slučaju oslobađa odgovornosti za posljedice kršenja kućnog reda. Predsjednik razreda zastupa razred, te iznosi sve važne prijedloge i zamolbe u ime razreda.

 

Članak 15.

Po ulasku u učionicu svaki učenika sjeda na svoje mjesto i dočekuje učitelja pripreman za nastavni sat.

Po ulasku u razred i zauzimanju svojih mjesta učenici su dužni dežurnom nastavniku ili ravnatelju odmah prijaviti ako su uočili bilo kakvu štetu, kako sami nebi snosili odgovornost za istu.

U učionici učenici pozdravljaju osobu koja ulazi za vrijeme sata ustajanjem.

Na postavljena pitanja nastavnika učenici se javljaju dizanjem ruke. Dizanjem ruke, učenici se javljaju i u slučaju kada žele nešto pitati ili propćiti  nastavniku.

Nije dozvoljeno razgovaranje, šaptanje, dovikivanje, prepiranje, šetanje po učionici, penjanje i izlaženje kroz prozore, dovikivanje, bacanje otpadaka i drugih predmeta kroz prozore, žvakanje i jedenje za vrijeme trjanja nastavnog sata.

Za vrijeme trajanja sata učenik ne smije napustiti učionici, izuzev u posebno opravdanim slučajevima i to po odobrenju učitelja.

Učenici ne smiju samovoljno mijenjati mjesta u učionici.

Raspored sjedenja određuje razrednik ili predmetni nastavnik za svoj nastavni sat.

 

Članak 16.

Učenik je dužan čuvati školsku imovinu.

Učenicima nije dozvoljeno u učeionicama, hodniku i na stubištu trčati, klizati se, vikati, utrčavati u druge učionice, valjati se po podu, ljujati se na stolicama, pisati po klupama i zidovima, uništavati i otuđivati školsku, učeničku i nastavničku imovinu.

Učenik koji prouzroči štetu Školi ili dugom učeniku ili zaposleniku Škole, dužan je nastalu štetu nadoknaditi u punom iznosu u najkraćem roku. O naknadi šetet skrbe razrednici.

Ako je štetu prouzročilo više učenika, svaki učenik odgovoran je za dio štete koji je prouzročio. Ako nije moguće utvrditi za svakog učenika dio štete koji je prouzročio, svi učenici koji su sudjelovali u nastanku štete dužni su je nadoknaditi u jednakim iznosima. Ukoliko se utvrdi štete, a ne pronađe počinitelj štete, posljedice snosi razredni odjel solidarno.

 

 

Visinu štete utvrđuju razrednik i ravnatelj zajedno. Visina štete se utvrđuje u visini cijene koštanja oštećene imovine, odnosno temeljem procjene visine štete, ako se ne može utvrditi cijena koštanja oštećene imovine.

Sredstva prikupljena za nastalu štetu smiju se koristiti samo u svrhu otklanjanja nastale štete.

Učenik ili učenici (odnosno njihovi roditelji ili skrbnici) dužni su novčani iznos štete nadoknaditi u roku od 8 dana od dana donošenja odluke o učinjenoj šteti i visini štete. Novčani iznos uručuje razredniku ili u računovodstvo Škole.

 

Članak 17.

Učenici imaju pravo na veliki i male odmore između nastavnih sati. Mali odmor traje 5, a veliki 15 minuta. Za vrijeme malog odmora učenici ne smiju napuštati zgradu, već ga provode u miru i tišini u svojoj učionici. Dozvoljen je samo posjet knjižničarki uz odobrenje dežurnog učitelje.

U vrijeme velikog odmora učenici smiju izlaziti izvan zgrade, ali samo u krug Škole tj. školsko dvorište.

Za vrijeme velikog odmora učenici se ne smiju zadržavati u učionicama. U učionicama ostaju samo redari.

Samo u slučaju lošeg vremena učenici za vrijeme velikog odmora, uz dozvolu dežurnog učitelja, mogu boraviti u školskom holu.

Učenici koji primaju marendu nakon izlaska iz učionica u vrijeme velikog odmora odlaze u školsku kuhinju, te mirno i kulturno uzimaju svoju marendu.

 

Članak 18.

Učenici ne smiju neopravdano izsotajati s nastave, zakašnjavati na nastavu i ostale školske aktivnosti.

U slučaju izostanka učenika s nastave zbog bolesti učenik je obvezan nakon što ozdravi odmah prvog dana dolaska na nastavu donijeti potvrdu liječnika.

 

Članak 19.

Ukoliko učenik smatra da mu je na bilo koji način učinjena nepravda može to pristojno saopćiti nastavniku, razredniku ili ravnatelju.

Nije dozvoljeno učenicima da sami pribavljaju zadovoljštinu, bilo fizičkim obračunom, uvredama riječima, zastrašivanjima, psovanjima, ponižavanjima, uništavanjem pribora, udžbenika ....

Učenik koji inicira, potiče i sudjeluje u fizičkim obračunima, zastrašivanjima, psovanju, laganju, krađi, ponižavanju, ometa učenje i na bilo koji drugi način zlostavlja jednog ili više učenika teško krši školski kućni red i sukladno Pravilniku o pedagoškim mjerama snosi odgovornost za svoje ponašanje.

Razrednik je dužan odmah o tome obavijestiti roditelje učenika.

Zabranjeno je unošenje oružja u Školu, eksplozivnih naprava, nožića, oštrih predmeta i petardi.

U prostorima Škole zabranjeno je uživanje opojnih sredstava i pušenje cigareta.

 

Članak 20.

Učenici su dužni uvažavati i poštivati jedni druge, te uvijek priskočiti i kada je potrebno pružiti pomoć drugom učeniku.

Učenici su dužni slušati i poštivati uputstva dežurnih učitelja i dežurnog učenika. Obveza je učenika pristojno se ponašati i uvažavati učitelje i sve zaposlenike Škole. Također je obveza učenika pristojno se ponašati na ulici, u javnim prometnim sredstvima i svim ostalim mjestima izvan Škole, te svojim ponašanjem čuvati osobni i ugled Škole.

Učenici ne smiju u Školu dovoditi druge osobe (osim roditelja ili staratelja). Učenici ne smiju pozivati svoje prijatelje da ih čekaju za vrijeme nastave u Školi ili ispred Škole, kako nebi narušavali mir i ometali nastavu. Učenici kojima je završila nastava ne smiju se nepotrebno zadržavati po školskim hodnicima i ispred Škole.

 

Članak 21.

U svakom razrednom odjelu tjedno se određuju dva redara.

Redari su obvezni:

-          pripremiti učionicu za nastavu (obrisati ploču, skrbiti o spužvi i kredi, te po potrebi donijeti nastavna sredstva i pomagala),

-          na početku svakog nastavnog sata prijaviti nastavniku nenazočne učenike,

-          za vrijeme velikog odmora ostati u učionici (svaki dan 1 redar), prozračiti učionicu i paziti na učenički pribor i opremu,

-          nakon završetka nastave posljednji napustiti učionicu kako bi pregledali učionicu, obrisali ploču, zatvorili prozore i provjerili eventualnu štetu, te je prijavili dežurnom nastavniku ili ravnatelju.

 

 

Članak 22.

Svaki dan na školskom ulazu dežura dežurni učenik. Dežurati mogu samo učenici VII. i VIII. razreda.

Dežurni učenici su dužni:

-          doći u Školu na dan dežurstva najmanje 15 minuta prije početka nastave i ne nositi knjige sa sobom,

-          voditi list dežurstva uredno i čitko,

-          zvoniti za početak i kraj nastavnog sata strogo poštujući 45-minutno trajanje sata, ili za taj dan od strane ravnatelja određeno skraćenje nastavnih sati,

-          na list dežurstva evidentirati sve ulaske učenike nakon početka nastave i upisati sve odrasle osobe koje ulaze u Školu,

-          na list dežurstva evidentirati sva ometanja ili nerede u školskom holu (navesti ime i prezime učenika koji u njima sudjeluju).

-          obavijestiti dežurnog nastavnika, ravnatelja ili pedagoga o eventualnim neredima na školskom holu,

-          ravnatelja i pedagoga o posjeti roditelja ili drugih osoba koje ih traže obavijestiti telefonom, te iste dopratiti do ureda,

-          posredovati između učenika i ravnatelja i pedagoga (tj. iste obavijestiti o traženjima učenika).

U slučaju spriječenosti dežurni učenik ima zamjenika i to učenika koji dolazi na red dežurstva sljedećeg dana. Učenik ne može biti dežuran ako ga nije odredio razrednik, a promjenu dežurstva osim razrednika može odobriti dežurni učitelj.

Dežurni učenik se mora kulturno ponašati prema zaposlenicima Škole, učenicima, roditeljima i svima koji uđu u Školu.

Iz dežurstva se odmah mogu isključiti učenici koji ne obavljaju svoje dužnosti ili svojim ponašanjem i odnosom nisu zadovoljili.

Dežurni učenici moraju s najvećom ozbiljnošću izvršavati svoje obveze i za vrijeme dežurstva ne smiju prepisivati domaće zadaće, slušati glazbu, kartati, koristiti mobilni aparat na bilo koji način i sl.

Za vrijeme trajanja nastave dežurni učenik ne smije upućivati roditelje ili staratelje, te bilo koje druge osobe na razgovor s učiteljem koji se nalazi na nastavi ili zaposlenikom u tijeku održavanja sastanka.

Po završetku dežurstva, dežurni učenik ne smije otići dok mu se na list dežurstva nije potpisao posljednji dežurni nastavnik za taj dan i list dežurstva preuzeo od njega.

 

VI. ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 24.

U školsku zgradu zabranjeno je unošenje i ostavljanje predmeta i materijala osobnog vlasništva koji nisu potrebni zaposleniku za vrijeme rada.

Stranim osobama se zabranjuje unošenje predmeta i drugog materijala u školsku zgradu bez prethodnog odobrenja ravnatelja škole.

Najstrože je zabranjeno unošenje oružja u Školu, eksplozivnih naprava, nožića, oštrih predmeta i petardi.

Zabranjeno je iz školske zgrade iznositi inventar bez prethodnog odobrenja ravnatelja škole.

 

Članak 25.

Zaposlenici, učenici, njihovi roditelji, te sve ostale strane osobe koje posjećuju Školu dužni su se ponašati u skladu s odredbama Pravilnika o kućnom redu škole.

U slučaju nepoštivanja ili kršenja bilo koje odredbe Pravilnika Škola je dužna postupati u skladu sa svojim ovlastima.

 

Članak 26.

Pravilnik o kućnom redu škole je usvojen kada ga usvoji Školski odbor, većinom glasova prisutnih članova, a stupa na snagu 02.07.2007. godine objavljivanjem na oglasnoj ploči.

 

 

Klasa: 602-02/02-01/01

Urbroj: 2147/02-18-07

 

U Baškoj Vodi, 02.07.2007.

                                            

      Predsjednik Školskog odbora

                                                                                    Matko Granić





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju