Stručno usavršavanje učitelja
Autor: Administrator , 5. 2. 2018.
Upoznali smo Siget i Pečuh U višegodišnjoj dobroj tradiciji djelatnici naše škole za vrijeme adventa putuju u susjedne zemlje upoznajući tako njihovu povijest i kulturu. Na početku ovogodišnjeg adventa, u subotu 2. prosinca, posjetili smo grad Siget (Sigetvar) u čijoj je junačkoj obrani poginuo hrvatski ban, ratnik i zapovjednik u sigetskoj bitci, Nikola Šubić Zrinski. Upoznali smo također i Pečuh, jedan od najstarijih gradova u Mađarskoj u kojemu živi jako puno Hrvata.
Čudo koje je spasilo Beč
Siget je grad u kojemu žrtva Nikole Šubića Zrinskog nije zaboravljena. Na glavnom trgu koji nosi njegovo ime, nalazi se spomenik u obliku lava posvećen tom velikom junaku koji je lavovski branio njihov grad obranivši tako i Beč, odnosno Habsburško carstvo. Doduše, na njemu nećete pročitati Nikola Zrinski, već mađarsku verziju Miklos Zrinyi. U samoj utvrdi također se nalazi njegov spomenik, a par kilometara dalje nalazi se park u kojemu je postavljen spomenik i Nikoli Šubiću Zrinskom i turskom sultanu Sulejmanu Veličanstvenom koji je iznenada preminuo u Sigetu prije završetka bitke.
Taj je park otvoren 2016. godine, a financirala ga je turska vlada. Na otvorenju parka bila je nazočna i naša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, pored potpredsjednika turske vlade i mađarskih visokih političkih dužnosnika.
Spomenik našem junaku Nikoli Šubiću Zrinskom
Bitka pod Sigetom
Ljeti 1566. moćna je osmanlijska sila stigla u jugozapadnu Ugarsku, pod tvrđavu Siget, koju je već pet godina čuvao Nikola Šubić Zrinski. Više od mjesec dana Turci su opsjedali grad ne mogavši ga osvojiti jer su branitelji pružali žestok otpor i odolijevali svim napadima brojčano nadmoćnijeg i naoružanjem superiornijeg neprijatelja. Uvidjevši da će osvajanje Sigeta biti teška misija, Turci su Zrinskom ponudili slobodnu i neograničenu vlast u cijeloj Hrvatskoj, ali je on ostao postojan u obećanju da će obraniti grad ili poginuti.
I poginuo je u svojoj 58 godini, zapovijedajući s oko 2500 ratnika, većinom Hrvata, braneći sigetsku tvrđavu protiv 90 000 Turaka. Turske postrojbe pod zapovjedništvom Sulejmana Velikog bile su pojačane s 300 topova. Namjera Turaka bila je osvojiti Beč.
Unatoč obećanju, kralj Maximillian Habsburg nije iz Beča poslao pomoć malobrojnim postrojbama Nikole Šubića Zrinskog. Povjesničari tvrde da su Turci imalo skoro 30 000 mrtvih pa je time Beč bio spašen. Znameniti francuski kardinal Richelieu, ministar na dvoru kralja Luja XIII, napisao je: "Čudo je trebalo da Habsburško carstvo preživi. I to čudo dogodilo se u Sigetu.''
Učitelji OŠ Brestje oboružani željom za znanjem u pohodu na sigetsku utvrdu
Kip N. Š. Zrinskog unutar zidina sigetske utvrde
Zidine i kule sigetske utvrde danas su lijepa šetnica za promatranje grada
Pečuh- grad bez granica
Pečuh je jedan od najstarijih gradova u Mađarskoj s naseobinama iz prapovijesti. Nalazi se na obronku planine Mečeka, u blizini granice s Hrvatskom. Oduvijek je bio multikulturalni grad s velikom koncentracijom nacionalnih manjina Hrvata. Ono što je nama učiteljima posebno zanimljivo je podatak kako je Pečuh najveće sveučilišno središte u Mađarskoj s više od 34.000 studenata, a moto grada je: "Grad bez granica".
Sve drugo o tom lijepom, pitomom i kulturnom gradu saznajte sami. A to ćete najbolje učiniti ako ga posjetite. Naše fotografije vas možda potaknu na putovanje.
Ankica Blažinović- Kljajo, prof., dipl. knjižn.
U školskoj godini 2024./2025. za razrednu nastavu u uporabi će biti udžbenici nakladnika koje su učitelji odabrali za svoje razrede.
Popis udžbenika koji će se koristiti možete pogledati ovdje.